Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Raketoplán se připravoval na cestu domů

  12:11aktualizováno  12:11
Velitel raketoplánu Endeavour Gorie, pilot Kelly a palubní inženýr Tani v neděli nejprve nacvičovali na počítačovém simulátoru přistávací manévr. Poté důkladně zkontrolovali všechny palubní systémy, včetně zkušebního zapojení jednoho čerpadla hydrauliky a prověrky všech manévrovacích motorků raketoplánu. Účastníci třetí expedice vracející se na Zemi si také prověřili svoje skafandry pro přistávací manévr.
Astronauti ve volném vesmíru

Astronauti ve volném vesmíru - Dva členové posádky raketoplánu Endeavour opustili ve skafandrech loď. V kosmu doplňují tepelnou izolaci servomotorů natáčejících panely slunečních baterií Mezinárodní kosmické stanice (ISS). (10. prosince 2001) | foto: Reuters

S nepatrným zpožděním byla v 16:02:34 SEČ úspěšně nad jižním Pacifikem jihovýchodně od Austrálie z nákladového prostoru raketoplánu vypuštěna studentská družice Starshine 2.

Starshine 2
Amatérská družice o hmotnosti 39 kg pro sledování hustoty vysoké atmosféry. Základní konstrukci tvaru koule o průměru půl metru z hliníkových slitin postavila Námořní výzkumná laboratoř amerického válečného námořnictva. Povrch družice je osázen 900 malými hliníkovými zrcátky, na jejichž leštění se podílelo na 25 000 středoškoláků z 26 zemí světa. Středoškoláci budou také sledovat záblesky zrcátky odraženého slunečního světla a z přesných optických pozorování průletů družice bude vypočítáván vliv atmosféry na snižování dráhy družice. Ta má zaniknout přibližně za 8 měsíců.

Starshine 2 je už třetí družicí tohoto mezinárodního studentského programu: Starshine 1 byla vypuštěna 5. 6. 1999 z raketoplánu Discovery a Starshine 3 letos 30. 9. 2001 při prvním kosmickém startu z nového kosmodromu na ostrově Kodiak v Aleutách (Aljaška). Jméno programu se sice dá přeložit jako "Hvězdná záře", ale ve skutečnosti představuje zkratku z krkolomného názvu Student-Tracked Atmospheric Research Satellite for Heuristic International Networking Equipment.

V druhé polovině dne instalují astronauti na obytné palubě speciální lehátka pro tři členy vracející se dlouhodobé expedice na ISS. Ta jim mají napomoci vydržet přetížení při návratu do atmosféry. Večer piloti zkorigují oběžnou dráhu, aby optimalizovali pondělní přistávací manévr.

Přistání na Floridě je plánováno na pondělí v 18:55 SEČ; předpověď počasí je sice lepší, ale v okolí kosmodromu se mohou vyskytnou přeháňky, které by mohly zabránit přistání. Další možnost se naskýtá o půldruhé hodiny později ve 20:31 SEČ nebo o den později.

SOBOTA
Přesně ve stanovený okamžik v 18:28 SEČ se v sobotu raketoplán Endeavour odpojil od stanice ISS a zahájil samostatný let. Pilot Kelly jej odmanévroval do vzdálenosti asi 120 metrů, kde zahájil pomalý oblet stanice. Ostatní členové posádky pořizovali dokumentační snímky stanice a natáčeli ji na video. Tyto podklady budou na zemi předány technikům, aby zjistili vliv dlouhodobého pobytu ve vesmíru na konstrukci stanice.

Po vykonání půlobletu stanice, když se Endeavour nacházel za stanicí, uskutečnili piloti korekční manévr, po kterém se raketoplán začal definitivně vzdalovat od stanice.

Po definitivním rozloučení posádek a uzavření průlezů mezi stanicí a uzavření průlezů ve 14:16 SEČ piloti Endeavouru Gorie a Kelly zahájili v 15:57 SEČ půlhodinové manévrování malými motorky raketoplánu, kterým se zvýší dráha stanice o půldruhého kilometru, takže se s nebezpečným kusem "kosmického smetí" mine v neděli v bezpečné vzdálenosti asi 70 km. Odklad odletu raketoplánu od stanice umožní uskutečnit původně plánovaný plný inspekční oblet stanice ISS na denní části oběhu.

Odlet raketoplánu Endeavour od Mezinárodní vesmírné stanice byl dvakrát po sobě odložen, nejprve ze 16:59 na 17:37 a nyní až na 18:28 SEČ. Americké kosmické velitelství USSPACECOM totiž v pátek zjistilo, že v neděli by měl stanici minout ve vzdálenosti necelých 5 kilometrů poslední stupeň ruské rakety, vypuštěný v roce 1971. Z bezpečnostních důvodů se proto vedení letu rozhodlo provést korekci dráhy komplexu.

PÁTEK
V pátek 14. 12. v 17:32 SEČ astronauti uzavřeli průlezy mezi stanicí a nákladním modulem Raffaello. Krátce před 20:30 SEČ pilot raketoplánu Mark Kelly uchopil dálkovým manipulátorem italský modul. Ve 22:18 SEČ  dalo řídicí středisko v Houstonu povel k odemčení všech 16 zámků montážní příruby, dosud pouta

Co ohrozilo stanici

Stanici v neděli 16. 12. potencionálně ohrožoval druhý stupeň nosné rakety typu Kosmos-3M, která byla vypuštěna z kosmodromu Pleseck v severním Rusku jihovýchodně od Archangelska 27. 12. 1971. Tato raketa vynesla na oběžnou dráhu vědeckou družici Oreol 1 alias Aureole 1, postavenou sice sovětskými specialisty, ale vybavenou francouzskými vědeckými přístroji pro měření toků nabitých částic v magnetosféře Země. Druhý stupeň této rakety, který teď létá již jen jako mrtvé těleso, je válcového tvaru o délce asi 6 metrů a o průměru 2,4 metru a jeho hmotnost v současné době obnáší 1435 kilogramů.

jících  Raffaello ke komplexu ISS a krátce nato zahájil Kelly pomalý přesun pětitunového válce do nákladového prostoru raketoplánu k odvozu zpět na Zemi. Ve 23:44 SEČ byl italský modul úspěšně ukotven na svém místě.

Odlétající členové třetí dlouhodobé expedice přenesli na palubu raketoplánu poslední drobnosti své osobní výbavy a do schránek na obytné palubě Endeavouru  uložili též výsledky vědeckého výzkumu, který v průběhu svého pobytu na ISS uskutečňovali.

Klidný průběh letu ve čtvrtek zkomplikovala závada jednoho ze zařízení. Posádka ale není nijak ohrožena. Astronauti ještě musí do odletu naložit do nákladového prostoru raketoplánu modul Raffaello naplněný odpadem.

Porucha se dotkla jedné ze tří inerciálních plošin IMU. To je soustava měřicích přístrojů, které sledují let.

Místo ní musela posádka k navigačnímu systému připopojit třetí. Ta byla předtím vypojena, aby se šetřilo elektřinou. Řídicí středisko kosmonautům doporučilo, aby porouchanou IMU už do konce letu nepoužívali.

ČTVRTEK
Posádka Mezinárodní kosmické stanice dokončovala ukládání odpadu, nepotřebných přístrojů a osobních věcí třetí expedice do italského transportního modulu Raffaello. Ke konci se přiblížilo i předávání ISS mezi expedicemi.

Co je inerciální plošina IMU

Inerciální plošina IMU je soustava přesných měřicích gyroskopů, které sledují, jak raketoplán mění v prostoru orientaci vůči hvězdám, a akcelerometrů, měřících zrychlení působené chodem motorů.

Naměřené údaje zpracovávají palubní počítače, které z nich vypočítávají přesnou dráhu družicového stupně (orbiteru) prostorem. To jim pomáhá výpočet nutných manévrů k setkání se stanicí nebo pro přistání na Zemi. Každý raketoplán má tři IMU, i když pro let stačí pouze jediná.

Co se dělo ve středu
Ve středu pokračovali členové 3. a 4. dlouhodobé expedice v předávání komplexu ISS a přenášeli náklad mezi stanicí a modulem Raffaello.

Ráno už bylo na stanici 95 procent nákladu. Astronauti již do Raffaella uložili kolem 800 kilogramů věcí určených pro dopravu na Zemi.

Velitel raketoplánu Gorie přes hodinu korigoval dráhu komplexu malými manévrovacími motorky raketoplánu. Celkově byla dráha ISS zvýšena o necelých 15 kilometrů.

Astronauti také dokončili výměnu kompresoru v klimatizační jednotce a celkovou generální opravu běhací dráhy.

ÚTERÝ
Minuta ticha
Řídicí středisko v Houstonu i celá posádka stanice ISS a raketoplánu Endeavour zastavili v úterý 11. prosince v 8:46 na minutu práci. Uctili tak památku obětí teroristického útoku, který se udál právě před třemi měsíci.

Řídicí středisko také astronautům oznámilo, že vedení letu v úterý ráno definitivně rozhodlo o prodloužení letu o jeden den.

Na tiskové konferenci se ukázalo, že se všichni členové odlétající třetí expedice těší na shledání s rodinami. Velitel Culbertson se nemůže dočkat pořádné porce zmrzliny, zatímco ruský astronaut Tjurin prohlásil, že "sklenice studeného piva by rozhodně neuškodila".

Kosmonauti po celý den pokračovali ve vykládání modulu Raffeallo. Dosud přesunuli asi 2400 kg materiálu z modulu Raffaello, kromě dalších asi 500 kg umístěných v kabině raketoplánu.

Zahrnovalo to téměř 400 kg potravin, 450 kg prádla a dalších potřeb pro členy posádky ISS, 140 kg přístrojů a materiálů pro vědecké pokusy, 360 kg předmětů pro montážní práce vně stanice a 270 kg lékařského vybavení a léků.

Astronauti také opravovali na ISS cvičební nářadí (běhací dráhu) a klimatizační jednotku za použití dovezených náhradních dílů.

Astronauti vystoupili do vesmíru
Dva členové posádky raketoplánu Endeavour, Linda Godwinová a Dan Tani, opustili ve skafandrech loď. V kosmu strávili 4 hodiny a 11 minut. Podařilo se jim doplnit tepelnou izolaci servomotorů natáčejících panely slunečních baterií Mezinárodní kosmické stanice (ISS).

Kolem 20:10 SEČ dokončili astronauti bez problémů instalaci prvního tepelného krytu na servomotoru na levoboku stanice. S krytem na pravoboku zápasili déle, na jeho instalaci potřebovali přes tři čtvrtě hodiny. Práci skončili asi v 21:10 a pak se věnovali další drobné údržbě závěsů slunečních panelů. Panely stanice mají rozpětí přibližně 75 metrů.

V průběhu předchozího letu ISS trpěly servomotory drobnými poruchami, které technici připsali na vrub obrovským výkyvům teplot mezi noční a denní stranou oběhu kolem Země.

Po přípravě montážních dílů a nezbytného nářadí v nákladovém prostoru raketoplánu nastoupili oba astronauti na pracovní plošinku , kterou předem přimontovali na konec dálkového manipulátoru RMS, tzv. "kanadské ruky".

Plošina je dopravila na příhradovou konstrukci nesoucí panely slunečních baterií; poslední část cesty, kam už manipulátor nedosáhne, musí dokončit sami lezením.

Ve stavu beztíže sice astronauti ani jejich výstroj a výzbroj nic neváží, ale jejich postup zdržuje neustálé jištění se poutacími lany s karabinkami, aby neodlétli od stanice do vesmíru.

Pro případ takového nechtěného výletu jsou však vybaveni záchranným systémem SAFER, malou manévrovací jednotkou na zádech, vybavenou 15 tryskami na stlačený dusík.

Výstup astronautů do vesmíru, který skončil ve 23:06 SEČ, byl v pořadí už 31. výstupem do volného prostoru při montáži stanice ISS. Letošní rok byl co do počtu výstupů rekordní: uskutečnilo se  jich celkem 18, z toho 6 přímo ze stanice ISS. V příštím roce se dokonce počítá se 22 vycházkami do volného prostoru.

O předchozím průběhu vesmírné mise se více dočtete ZDE.

STATISITIKA VÝSTUPŮ DO VOLNÉHO PROSTORU stav k 11.12.2001

Celkový počet výstupů 210
Celkový počet výstupů v americkém kosmickém programu 109
Celkový počet výstupů v ruském kosmickém programu 101
Celkový počet výstupů v rámci stavby ISS 31
Celkové trvání výstupů při výstavbě ISS 190 hodin 16 minut
Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Využili naivní hloupou holku, říká kamarádka Češky zadržené v Pákistánu

Pakistánská policie zveřejnila fotografii mladé Češky, která se na letišti v...

Za týden přiletím. Vezu spoustu dárečků a drahého oblečení, které sama neunosím. Dám ti ho. To je poslední vzkaz, který...

Další z rubriky

Obě Koreje ponesou na olympiádě společnou vlajku a utvoří tým hokejistek

Společný korejský tým na zahájení Asijských her v jihokorejském Pusanu v roce...

Severní a Jižní Korea budou na zahájení zimní olympiády v Pchjongčchangu pochodovat společně pod jednou vlajkou....

Papež František na jihu Chile vyzval k jednotě a připomněl oběti diktatury

Papež ve středu sloužil mši ve městě Temuco (17. ledna 2018)

Papež František navštívil jih Chile, kde žije početná domorodá menšina Araukánců. Během mše vyzval všechny obyvatele...

Jsme p*del světa, přijeďte se podívat, láká Zambie na Trumpova slova

Přehradní nádrž Kariba, která se nachází v Zambii na řece Zambezi.

Prostořeký prezident USA Donald Trump si nedávno opět nedal pozor a označil africké a další chudé státy za „p*dele...

Najdete na iDNES.cz