Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Prodejte vajíčka, lákal dívky inzerát

  1:00aktualizováno  1:00
Žena, která daruje vajíčka pro umělé oplodnění, si může přijít až na patnáct tisíc korun. Taková je taxa, kterou nabízí privátní centrum umělého oplodnění IVF-institut v Plzni. Jeho zaměstnanci dokonce prováděli nábor na inzerát mezi studentkami právnické fakulty.

Lákat dárkyně přes inzerát, nadto ve znění "přivýdělek ve zdravotnictví", je postup krajně nestandardní.

Naopak platit za odběr vajíček je v Česku běžné. Nejčastější taxou je pět tisíc korun, i když například centrum Iscare IVF v Praze dává jedenáct. Vše se obvykle připíše na účet ženě, jež darovaná vajíčka potřebuje. Část umělého oplodnění proplácí pojišťovna, část nákladů nese žena.

Lékaři tvrdí: Není to platba za vajíčka (protože obchodovat s lidským tělem se nesmí), ale za nepohodlí, které dárkyni odběr způsobí. Výkon se například provádí v narkóze. "Je to rozhodně větší zátěž než odběr spermií, za který se také platí, a to 500 korun," řekl Tonko Mardešič, vedoucí sekce asistované reprodukce v České gynekologicko-porodnické společnosti.

Odměnu za darování vajíček si podle něj lékaři dohodli na ministerstvu zdravotnictví už v roce 1997. Dárkyně musí být v prvé řadě mladá a zdravá. Pak se musí připravit na to, že bude dostávat injekce s hormony, aby se jí uvolnilo dost vajíček najednou. Lékaři jí poté v narkóze vajíčka odeberou.

Dárkyň je málo
Pokud by však začal platit zákon, který připravilo ministerstvo zdravotnictví už před rokem, nebyly by tak vysoké odměny možné. V návrhu zákona se říká, že ženě přísluší jen odměna "za cestovné, ušlou mzdu či obdobnou újmu".

Lékařům se návrh zákona nelíbí. Tvrdí, že dárkyň je nedostatek, na darovaná vajíčka ženy čekají až rok. Neplodných párů je dnes v zemi kolem patnácti procent, pět procent z nich potřebuje právě darovaná vajíčka.

Narodí se člověk, co je důležitější? - komentář Jany Bendové čtěte ZDE

"Takhle by bylo dárkyň ještě méně," řekl Mardešič. "I mnohým mladým mužům je už pět set korun za sperma málo," postěžoval si Ladislav Pilka z centra umělého oplodnění ve Zlíně.

Kliniky získávají vajíčka různě. Například tak, že si žena sama najde nějakou dárkyni. "U nás je podmínkou, že dárkyně už musí mít jedno dítě," řekl Milan Mrázek z pražského centra Iscare IVF. Nábor přes inzerát (jak to dělá plzeňský institut) je však podle něj "podivný až neetický".

Petr Uher z plzeňského IVF-institutu připustil, že inzerát nepovažuje za šťastný. "Nevíme, kdo ho psal," tvrdí.

Cizinky jezdí do Čech
Možnosti umělého oplodnění využívají v Česku často cizinky ze západních zemí. "Vyjde je to tu levněji. A také zákony jsou tu pro některé cizinky příhodnější. Například v Itálii není darování vajíček možné," řekl profesor Pilka, který stál u zrodu prvního dítěte ze zkumavky v Česku před více než dvaceti lety.

Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová přesně neví, co si má o plzeňském případu myslet, v pondělí se kvůli tomu sejde na ministerstvu zvláštní porada. "Tuto informaci jsem slyšela prvně," řekla MF DNES. "Nechám ji prošetřit a spolu se zdravotníky a právníky se jí budu zabývat. Manipulace s genetickým materiálem je vždy citlivá věc a je třeba vědět, jaké by s ním mohl mít kdo záměry."

Jak si na brigádě "nezištně" přivydělat

Zdravotnické zařízení nabízí přivýdělek ženám mezi dvaceti a třiceti lety - tak zněl text inzerátu, který se před několika dny objevil na Právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni.

MF DNES se rozhodla nabídku prověřit. Spolupracovnice redakce vydávající se za zájemkyni se v telefonátu dozvěděla, že jde o odběr vajíček v Institutu reprodukční medicíny a endokrinologie v Plzni, za který dárkyně může získat deset až patnáct tisíc korun. A tak si s asistentkou institutu dohodla schůzku.

Vstupní pohovor trval asi dvacet minut. Po odborných informacích ohledně lékařského zákroku obdržela klientka k prostudování smlouvu. O finanční odměně v ní však nebyla zmínka. Zde přinášíme zkrácený přepis pohovoru.

Jak mi to zaplatíte? Ve smlouvě je napsáno, že daruji nezištně.

Jasně, to jsou kličky. Ale můžu vám říct, že nám to psal právník. My vám odebereme vajíčka a dáme vám peníze. Hned ten den. Těch patnáct tisíc nebo deset, podle toho, jak se dohodnete na začátku, podle těch vajíček.

Ale jakou mám jistotu, že dostanu peníze?

Zatím si nemyslím, že by si někdo stěžoval, že nedostal nic nebo že by dostal málo. Můžeme vám dát peníze oficiálně, ale vy byste to musela danit, kdybyste to tady podepsala.

Vaše zařízení vypadá velice luxusně a seriózně, proč inzerujete takovým způsobem?

Já jsem řekla, že někoho seženu. Jde o věc, která je soukromá. To nejde jen tak dát inzerát do novin. To mně přijde osobně hrozné.

Inzerát zněl, že nabízíte přivýdělek ve zdravotnictví...

Ano, já jsem ho psala. Neměla jsem ho jak jinak napsat. Lepila ho tam kamarádka a nejsem ráda, že to tak bylo, a byla bych nerada, kdyby se to pan doktor dozvěděl. Já vím, že to bylo vylepené na právnické fakultě, ale to jsem vůbec netušila.

Nebylo tam však napsáno, že jde o odběr vajíček.

Já to tam tak nemůžu napsat.

Proč, pokud to není nezákonné?

Není to nezákonné, ale já nemůžu takovým způsobem dát inzerát.

Jakým způsobem to jde?

Přes kamarádky, známé. To, že mi tam ten inzerát vyvěsila, jsem vůbec netušila. Ona učí v jedné základní škole za Plzní a řekla mi, že ho dá do sborovny. Pak jsem jí volala a prosila jsem jí, ať ho sundá. Udělala jsem to na své vlastní triko.

Vy z toho máte provizi?

Já z toho nemám nic. Pokud by se to tady někdo dozvěděl, tak z toho budu mít problémy.

Institut reprodukční medicíny a endokrinologie v Plzni nabízí mladým ženám za odběr vajíček až patnáct tisíc korun. Stejně tak například centrum asistované reprodukce Unica v Brně. (11. října 2004)

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Fischer odškodněn za blokovaná letadla nebude, neuspěl ani u Ústavního soudu

Václav Fischer

Firma spoluvlastněná podnikatelem Václavem Fischerem nemá nárok na 330 milionů korun, které žádala po státu jako...

Boj o post primátora Prahy začíná, strany už jednají o uchazečích

Budova pražského Magistrátu

Sotva skončily volby do Poslanecké sněmovny, strany začínají zbrojit na další. Za deset měsíců vyvrcholí boj o křeslo...

Řím, Brusel nebo Split. Z brněnského letiště bude létat sedm nových linek

Brněnské letiště v Tuřanech.

Po brněnském letišti se už nebude prohánět jen vítr. Jihomoravský kraj oznámil, že se odtud od konce března začne létat...Najdete na iDNES.cz