Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Případ dopisových bomb policie odložila

  21:10aktualizováno  21:10
Praha - Vyšetřovatel odložil kvůli nedostatku důkazů případ dopisových bomb. Ty začátkem května rozeslal neznámý pachatel osmi lidem spojeným se zkrachovanou stavební společností H-System. Uvedla to Česká televize. Policejní prezidium podle TV Nova rozpustilo k 1. srpnu speciální tým, který případ vyšetřoval. Podklady ke kauze převzal Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, uvedla Nova s odvoláním na mluvčí úřadu vyšetřování a policie.

Mezi vyšetřovacími verzemi, které policie prověřovala, byla například msta oklamaného klienta H-Systemu nebo vyřizování účtů mezi jeho představiteli.

Útočník na H-Systém si bomby vyrobil sám
Všech osm bomb, které byly na začátku května rozesílány představitelům zkrachovalého H-Systému, bylo vyrobeno doma. Pyrotechnická expertíza Kriminalistického ústavu potvrdila, že dopisy obsahovaly podomácku vyrobený výbušný systém. Podle vyšetřovatele případu byl sestaven ze součástí, které lze běžně zakoupit v obchodech.

To ale neznamená, že by systém nebyl nebezpečný. "Účinky tohoto nástražného systému mohou způsobit těžké zranění nebo i smrt osoby, která by předmět iniciovala," citoval vyšetřovatel pro ČTK ze znaleckého posudku.

Bomby pro H-Systém
Osm bomb a jejich průběh
SKANDÁL: Policista neměl otevřít balíček s bombou

Vyšetřovatel navrhl obžalovat šest lidí
Vyšetřovatel kauzy zkrachovalé stavení společnosti H-System navrhl státnímu zástupci obžalovat šest lidí. Kauzou se nyní bude zabývat Vrchní státní zastupitelství v Praze, uvedly to v pátek 3. srpna Česká televize a Prima.

"Vyšetřovatel seznámil všechny obviněné s obsahem vyšetřovacího spisu a rovněž dal podnět k návrhu na podání obžaloby ke státnímu zástupci," řekla mluvčí republikového úřadu vyšetřování Soňa Jindráková ČT. Podle ní všichni byli obviněni z podvodu a hrozí jim až 12 let vězení. Podle Primy by se měl případ dostat k soudu ještě letos.

Stavební akciová společnost H-System vznikla v roce 1993. S více než 1100 klienty uzavřela smlouvy o výstavbě a převodu bytů či domků. Klienti firmě zaplatili za bydlení, které měli získat do dvou až tří let. Na podzim roku 1997 ale H-System zkrachoval.

Mezi stíhanými jsou členové vrcholného managementu společnosti: bývalý předseda představenstva H-Systému Petr Smetka, Jaroslav Vítek a Jaroslav Eliáš.

Stíháni jsou i Pavel Středa a Ivan Král, představitelé stavebního bytového družstva Svatopluk, které sdružuje asi 900 bývalých klientů H-Systemu.

Podle vyšetřovatele věděli, že na H-Systém byl podán návrh na konkurs, přesto však uzavřeli se Smetkou nevýhodné smlouvy, čímž poškodili věřitele.

Všech osm bomb bylo ze stejné dílny
Expertíza již dříve potvrdila, že ve všech případech šlo o stejný výbušný systém. Prokázalo se tak, že všech osm dopisních bomb s největší pravděpodobností vyhotovil jeden pachatel či skupina pachatelů. Pyrotechnická expertíza tak potvrdila to, co policisté od počátku případu předpokládali.

Podle vyšetřovatele kriminalističtí experti objevili na dopisových bombách stopy, které by mohly přispět k odhalení pachatele. Vyšetřovatel však odmítl sdělit o jaké stopy konkrétně jde s odůvodněním, že by zveřejnění těchto informací mohlo zkomplikovat další vyšetřování. Policie prověřovala pět vyšetřovacích verzí.

Mezi prověřovanými možnostmi například figuroval motiv msty oklamaného klienta H-Systemu nebo vyřizování účtů mezi jeho představiteli. Zajímala se také o obdobné případy, které se odehrály v zahraničí. "Do současné doby se nepodařilo ani jednu z verzí stoprocentně vyloučit, takže je potřeba neustále prověřovat všechny," uvedl nedávno vyšetřovatel.

Osmá bomba byla pro advokáta šéfů H-Systému
V pořadí osmou obálku s bombou objevili policisté 7. května v Praze v Radlické ulici. Policejní pyrotechnik odvezl k expertíze bombu, která byla adresována do Realitní kanceláře Přemysl Raban. Raban zastupoval některé představitele zkrachovalého H-Systemu. Policie musela budovu, ve které sídlí i Komerční banka, uzavřít. Na místě asistovali také hasiči. Obálka byla navlas stejná jako bombové zásilky z minulého týdne.

To, že šlo v tomto případě o další bombu, potvrdila i policie. "Nelze ovšem potvrdit ani vyvrátit souvislost s případem H-system," řekl Jiří Vokuš z policejního prezidia s tím, že zásilka byla již převezena na expertízu.

Obálku přinesla do kanceláře sekretářka. Její kolega poté zjistil, že obsahuje dráty a zalarmoval policii.

Jedna z bomb vybuchla

Co skrývaly zasílané balíčky?
Nástražný systém je jednoduchý a bomba se tak dá vyrobit zhruba za půl hodiny. V obálce je uložen časopis - na každé jeho straně jsou elektrické kontakty spojené gumičkou, vedle je pak kovová trubka naplněná pyrotechnickou složí, která je podobná složi v zábavné pyrotechnice, a devítivoltová baterie. Samotný výbuch pak iniciuje zajiskření mezi kontakty uvnitř tubky. Není zatím zcela jasné, zda je výbušnina schopna zabít.

Jak vypadá balík s bombou si prohlédněte ZDE

V pořadí čtvrtá z trhavin zranila ve 3. května syna bývalého ředitele firmy Jaroslava Eliáše. Balíček mu utrhl prsty na rukou. Balíček převzala v Lannově ulici v Praze 1 Eliášova sousedka a předala ho jeho synovi. Zásilku otevřel a bomba explodovala.

Jan Hacker, mluvčí nedaleké nemocnice Na Františku, potvrdil, že v 15:40 přišel na ambulanci asi dvacetiletý mladík s těžkým poraněním dlaně a prstů levé ruky. "Bylo zřejmé, že mu zranění musela způsobit trhavina," řekl Hacker. Dodal, že mladíka okamžitě po základním ošetření převezla záchranka na plastickou chirurgii do vinohradské nemocnice.

Lékaři z vinohradské nemocnice jeho příjem potvrdili, pacientův zdravotní stav však komentovat nechtěli. "Rodina nemocného si nepřeje, abychom podávali jakékoliv informace," uvedla jedna z lékařek plastické chirurgie.

Útok na členy H-Systému nebyl první
Obálku s výbušninou zaslal neznámý pachatel počátkem letošního března také dalšímu z bývalých  členů  H-Systému Zdeňku Slavíkovi na jeho adresu v Praze 6. Výbušnina explodovala nedlouho poté, co ji ze schránky vytáhl Slavíkův soused. Nikdo tehdy nebyl zraněn.

Společnost H-Systém, která zhruba před pěti lety začala v okolí Prahy s výstavbou poměrně levných rodinných domků a atriových bytů na základě splátkového systému, se dostala do finančních obtíží. Na podzim roku 1997 zkrachovala. Většina klientů se dodnes marně domáhá jakékoli finanční satisfakce.

Společnost H-Systém byla v minulosti spojována se sociální demokracií, protože zaměstnávala některé její členy.

Případy útoků v podobě dopisních bomb jsou známy z 90. let z Rakouska, kdy byl zraněn například tehdejší vídeňský starosta Helmut Zilk.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Smrt přijela výtahem. Vrah zaskočil policisty, jednoho zastřelil

Petr Chromek zavraždil 23. dubna 1998 v Táboritské ulici v Praze policistu a...

Na ten den před dvaceti lety Martina Linhartová nikdy nezapomene. 23. dubna 1998 zavraždil Petr Chromek v Táboritské...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Vysoká politická hra KSČM. Jak je důležité míti Filipa

Vojtěch Filip si udržel post předsedy strany, ve druhém kole volby porazil...

Žádné marxleninské brožurky, teď chceme vládnout, vzkázal sjezd KSČM. Zpět do politických salonů má komunisty dovést...

Vrazil mi peníze do ruky, hájí se policejní úředník obviněný z úplatku

(Ilustrační snímek)

„Přišel ke mně chlap a vrazil mi peníze do ruky,“ brání se čtyřiatřicetiletý Tomáš P., který donedávna pracoval jako...

Šumavská stezka z Hamrů na Velký Ostrý je kvůli polomům uzavřena

Stezka z Hamrů na Velký Ostrý na Šumavě musela být kvůli popadaným stromům...

Kvůli popadaným smrkům musela být uzavřena naučná stezka z Hamrů na vrch Velký Ostrý na Šumavě. Těžaři by s...

Najdete na iDNES.cz