Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Všech osm bomb pro H-Systém bylo ze stejné dílny

  17:02aktualizováno  17:02
Praha - Všech osm bomb, které byly na začátku května rozesílány představitelům zkrachovalého H-Systému, bylo ze stejné dílny. Pyrotechnická expertiza Kriminalistického ústavu potvrdila to, co policisté od počátku případu předpokládali, uvedla mluvčí policejního prezidia Ivana Zelenáková. "Nástražný výbušný systém schovaný v papírové obálce obsahoval ocelovou trubku s pyrotechnickou složí, která byla elektricky iniciována," popsala obsah zásilek.

Jak ukázal případ zraněného syna jednoho z adresátů, systém byl funkční. Zelenáková bez dalších podrobností dodala, že detailní zkoumání zjištěných předmětů ještě pokračuje.

Osmá bomba byla pro advokáta šéfů H-Systému
V pořadí osmou obálku s bombou objevili policisté v Praze v Radlické ulici. Policejní pyrotechnik odvezl k expertize bombu, která byla adresována do Realitní kanceláře Přemysl Raban. Raban zastupoval některé představitele zkrachovalého H-Systemu. Policie musela budovu, ve které sídlí i Komerční banka, uzavřít. Na místě asistovali také hasiči. Obálka byla navlas stejná jako bombové zásilky z minulého týdne.

To, že šlo v tomto případě o další bombu, potvrdila i policie. "Nelze ovšem potvrdit ani vyvrátit souvislost s případem H-system," řekl Jiří Vokuš z policejního prezidia s tím, že zásilka byla již převezena na expertizu.

Obálku přinesla do kanceláře sekretářka. Její kolega poté zjistil, že obsahuje dráty a zalarmoval policii.

Pyrotechnik musel po cestě prověřovat podezřelý kufřík
Policejní pyrotechnik, který vezl osmou dopisní bombu do kriminalistického ústavu v Bartolomějské ulici, musel po cestě ještě prověřit oznámení o podezřelém kufříku v Lidické ulici nedaleko Anděla na Praze 5.

Poplach, kvůli kterému byl v rušné ulici na chvíli zastaven provoz, se nakonec ukázal jako planý. Diplomatický kufřík, který někdo zanechalv bistru, obsahoval pouze dokumenty.

Policie zajistila ve středu a ve čtvrtek sedm bomb
Sedm balíčků s výbušninou bylo ve středu 2. května a o den později zadrženo buď na místě doručení nebo na poště. Policie sestavila pro odhalení pachatele speciální tým.

Jedním z prvních zjištění vyšetřovatelů je podle zpravodajské televizní agentury TVD skutečnost, že všech sedm zásilek s výbušninou bylo odesláno z pošty v Jindřišské ulici v Praze 30. dubna. Kriminalisté proto analyzují kamerové záběry z této pošty.

Stavební akciová společnost H-System vznikla v roce 1993. S více než 1100 klienty uzavřela smlouvy o výstavbě a převodu bytů či domků. Klienti firmě zaplatili za bydlení, které měli získat do dvou až tří let. Na podzim roku 1997 ale H-System zkrachoval.

Policie: Motivů může být několik
Policie přiznává, že je teprve na začátku vyšetřování toho, kdo stojí za sedmi bombovými útoky, které byly namířeny proti bývalým představitelům zkrachovalého H-Systému. Mezi pěti vyšetřovacími verzemi figuruje i msta oklamaného klienta. Jiná verze zase předpokládá vyřizování účtů mezi představiteli H-Systemu.

Podle policejního prezidenta Jiřího Koláře však vyšetřovatelé pracují i s dalšími verzemi. "Pravdou je, že v současné době jsme zejména vyhodnocovali obdobné záležitosti, které se v naší zemi už staly; to nejsou první případy takovýchto zásilek," řekl na tiskové konferenci Kolář.

Kolář nevyloučil pomoc policie ze zahraničí
Nevyloučil ani to, že by policie požádala o spolupráci zahraniční kolegy, kteří mají se zmíněnou trestnou činností větší zkušenosti. Pokud se nedostaneme dál z našich závěrů, které činíme v rámci našich databází, jednoznačně tak učiníme, uvedl Kolář.

"Jsme si vědomi toho, že ty zahraniční zkušenosti mohou být daleko intenzívnější, než které máme v současné době my," prohlásil.

V balíku byla místo bomby televize

Na šéfy H-Systemu se chystá žaloba
Vyšetřování podezření z podvodu, kterého se měl H-System dopustit, je podle Kolářova vyjádření prakticky u konce. Vyšetřovatel podle něj nejspíš příští týden podá návrh na
obžalobu.

"Vlastně je to ve finále, je to hotové; ten spis je připraven pro státního zástupce, aby zpracoval obžalobu a předal ji soudu," poznamenal Kolář.

Na případu pracuje mnoho policejních složek
Podle policejní mluvčí Ivany Zelenákové jsou v týmu zastoupeni vyšetřovatelé Úřadu vyšetřování hl. m. Prahy, kriminalisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, Kriminalistického ústavu a další odborníci.

Policie ve čtvrtek dopoledne vytipovala desítky někdejších představitelů H-Systemu, které varuje před hrozícím nebezpečím. Policie oslovila i Českou poštu, aby přijala opatření, která mají zabránit doručení zásilek s bombami adresátům. "Snažíme se ohrožené kontaktovat a informovat o tom, co se stalo. Chceme, aby byli opatrní," řekla ČTK mluvčí policejního prezidia Ivana Zelenáková s tím, že složení výbušnin, pocházejících zřejmě od stejného pachatele, policie zatím nezná.

Spolupráci policie s poštou potvrdil také mluvčí pošty Ladislav Vančura. Ten řekl, že od středečního odpoleden všechny podezřelé balíčky adresované vytipovaným lidem oznamují. "V okamžiku, kdy na příslušné poště objevíme zásilku na rizikovou adresu, hlásíme to okamžitě policii," uvedl.

"Čtyři dopisové zásilky s výbušninou byly doručeny osobám, které byly v minulosti aktivní ve společnosti H-Systém. Tři zásilky se podařilo pyrotechnikům zlikvidovat," potvrdila ve středu Zelenáková.

Čtvrteční bilance - další tři balíčky
Po Ladislavu Tůmovi, Zuzaně Klognerové, Rudolfu  Blahovi a Jaroslavu Eliášovi našel ve své schránce krátce po půlnoci 3. května bombu i František Fousek - člen představenstva H-Systému a člen dozorčí rady dceřinné společnosti H-Systém Luxus. Protože Fousek, který bydlí v Kolbenově ulici v Praze 9, věděl, co ho pravděpodobně čeká, okamžitě zavolal policii.

Další obálkovou bombu poslal terorista Blance Janouchové, člence dozorčí rady. Tuto zásilku ovšem zadrželi pracovníci pošty v ulici Zelenky Hajského na Žižkově.

Zatím poslední smrtící obálku dostal Karel Ryška do Svojšického ulice v Praze 4. V půl deváté ráno jí jí našel jeho syn. Když zjistil o co jde, vyhodil obálku z okna podobně jako včera Ladislav Tůma.

Poslední dvě bomby policisté zneškodnili na poli za spořilovským sídlištěm. Jejich zbytky pak převezli na expertizu do kriminalistického ústavu v Bartolomějské ulici.

Jedna z bomb vybuchla

Co skrývají zasílané balíčky?
Nástražný systém je jednoduchý a bomba se tak dá vyrobit zhruba za půl hodiny. V obálce je uložen časopis - na každé jeho straně jsou elektrické kontakty spojené gumičkou, vedle je pak kovová trubka naplněná pyrotechnickou složí, která je podobná složi v zábavné pyrotechnice, a devítivoltová baterie. Samotný výbuch pak iniciuje zajiskření mezi kontakty uvnitř tubky. Není zatím zcela jasné, zda je výbušnina schopna zabít.
Jak vypadá balík s bombou si prohlédněte ZDE


Čtvrtá z trhavin zranila ve středu syna bývalého ředitele firmy Jaroslava Eliáše. Balíček mu utrhl prsty na rukou. Balíček převzala v Lannově ulici v Praze 1 Eliášova sousedka a předala ho jeho synovi. Zásilku otevřel a bomba explodovala.

Jan Hacker, mluvčí nedaleké nemocnice Na Františku, potvrdil, že v 15:40 přišel na ambulanci asi dvacetiletý mladík s těžkým poraněním dlaně a prstů levé ruky. "Bylo zřejmé, že mu zranění musela způsobit trhavina," řekl Hacker. Dodal, že mladíka okamžitě po základním ošetření převezla záchranka na plastickou chirurgii do vinohradské nemocnice.

Lékaři z vinohradské nemocnice jeho příjem potvrdili, pacientův zdravotní stav však komentovat nechtěli. "Rodina nemocného si nepřeje, abychom podávali jakékoliv informace," uvedla jedna z lékařek plastické chirurgie.

Policie předpokládala další nebezpečné zásilky
Všechny čtyři středeční zásilky měly stejnou podobu a policie potvrdila, že je pravděpodeobně zaslala stejná osoba. Policie měla informace, že na cestě mohou být další bomby a vytipovávala okruh ohrožených osob.

Kromě Eliáše dostali trhavinu v obálce také bývalí členové představenstva H-Systému Ladislav Tůma a  Zuzana Klognerová.

První velkou obálku předala ve středu krátce před polednem poštovní doručovatelka někdejšímu šéfovi H-Systému Ladislavu Tůmovi v pražských Kobylisích. Tůma zásilku otevřel, ale když uviděl podezřelé drátky, okamžitě ji přinesl před dům. "S největší pravděpodobností mohlo jít o nástražný výbušný systém," řekl zasahující policista. Pyrotechnici podezřelou zásilku na místě preventivně zneškodnili.
 
"Pyrotechnik prozkoumal balíček se služebním psem a vzhledem k okolnostem se ho rozhodl zlikvidovat," popsal situaci policejní mluvčí Jan Holub. Tůma, který výbuchu přihlížel, nechtěl celou záležitost komentovat. "Pyrotechnik bombu okamžitě zlikvidoval," potvrdil Jan Holub, mluvčí pražské policejní správy.

Tůma se k celé záležitosti vyjadřovat nechtěl. "Nebudu to komentovat," odbyl reportéra TVD. Bomba byla uložena i v Klikaté ulici v Praze 13 a byla určena Zuzaně Klognerové, další představitelce H-Systému.

Podle informací reportéra TVD zneškodnili policisté ještě zásilku, kterou ve schránce našel Rudolf Blaho. I on figuroval v představenstvu H-Systému. Obálku našel ve schránce ve svém bydlišti v Průhonicích.

Útok na členy H-Systému nebyl první
Obálku s výbušninou zaslal neznámý pachatel počátkem letošního března také dalšímu z bývalých  členů  H-Systému Zdeňku Slavíkovi na jeho adresu v Praze 6. Výbušnina explodovala nedlouho poté, co ji ze schránky vytáhl Slavíkův soused. Nikdo tehdy nebyl zraněn.

Společnost H-Systém, která zhruba před pěti lety začala v okolí Prahy s výstavbou poměrně levných rodinných domků a atriových bytů na základě splátkového systému, se dostala do finančních obtíží. Na podzim roku 1997 zkrachovala. Většina klientů se dodnes marně domáhá jakékoli finanční satisfakce.

Společnost H-Systém byla v minulosti spojována se sociální demokracií, protože zaměstnávala některé její členy.

Případy útoků v podobě dopisních bomb jsou známy z 90. let z Rakouska, kdy byl zraněn například tehdejší vídeňský starosta Helmut Zilk.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Volební místnosti se uzavřely v sobotu ve 14 hodin a hned se začalo se sčítáním...
Stát zaplatí stranám za hlasy voličů 482 milionů. Nejvíc ztratila ČSSD

Politické strany a hnutí si letos přijdou díky hlasům voličů na 482 milionů korun ze státní kasy. Peníze se rozdělí mezi deset uskupení, která získala alespoň...  celý článek

Prezident Miloš Zeman se 12. září v Praze zúčastnil jednání tripartity. Na...
Babiš dostane šanci sestavit vládu. Zeman by byl proti jeho vydání policii

Prezident Miloš Zeman počítá s tím, že šéfa hnutí ANO Andreje Babiše jmenuje premiérem. „Není to populista, je to pragmatik,“ uvedl Zeman v rozhovoru pro Blesk...  celý článek

Politici přicházejí na povolební vyjednávání do Poslanecké sněmovny (22. října...
Babiš oťukává partnery. Přijal komunisty a Švejnara, Gazdík mu řekl ne

Hnutí ANO vybralo pět lidí, kteří budou jednat o povolebním uspořádání Sněmovny a možné vládě. Andrej Babiš a spol. už mají za sebou první schůzky. V...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.