Billboardy propagující Zemanovu knihu jsou kampaň, tvrdí úřad

  12:04aktualizováno  12:04
Reklama na knihu rozhovorů prezidenta Miloše Zemana podle Úřadu pro dohled nad financováním politických stran a hnutí je součástí předvolební kampaně. Nyní bude muset ještě úřad rozhodnout, za kým půjdou její náklady. Podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka úřad vede kampaň proti prezidentovi.

Reklama na knihu rozhovorů prezidenta Miloše Zemana podle Úřadu pro dohled nad financováním politických stran a hnutí je součástí předvolební kampaně. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Úřad, který dohlíží na financování stran a kontroluje i jejich kampaně, se před časem zaměřil i na billboardy propagující knihu „Dokážeme si vládnout sami“, která obsahuje třicet rozhovorů se současnou hlavou státu. 

Nyní pracovníci úřadu dospěli k závěru,že zmíněné billboardy podle definice volebního zákona naplňují znaky volební kampaně, jak prvně informoval server Lidovky.cz.

„Billboardy naplňují znaky kampaně. Znamená to, že někdo tu vede kampaň,“ řekl iDNES.cz člen Úřadu Jan Outlý. Jedním z hlavních argumentů je přitom fakt, že na velkoplošné reklamě je i podobizna prezidentského kandidáta, kterou používá i na svých oficiálních propagačních materiálech, například na letácích či na svém oficiálním webu, který je na úřadě registrován.

Podle vydavatele je to jen reklama na knihu

Knihu vydalo nakladateství Olympia, které titul podpořilo silnou reklamní kampaní, ačkoli se jim to podle odborníků nemohlo vyplatit, jak jsme psali zde. Jeho šéf Karel Hejna s tvrzením úřadu přilíš nesouhlasí. Vydaným titulem chtěla podle něj Olympie pouze navázat na předchozí knihu s prezidentem Zemanem „Tato země je naše“, která vyšla loni na přelomu srpna a září.

„Při vydání Dokážeme si vládnout sami nebylo nakladatelství v kontaktu s volebním štábem prezidenta republiky. Reklamní kampaň byla obdobná jako u předešlé publikace,“ sdělil serveru Lidovky.cz Hejna. 

Načasování vydání knihy podle něj není účelové. Rozhovory prý vznikaly po celou dobu jeho cest po krajích, které kulminovaly letos na podzim. I přesto pracovníci úřadu tvrdí, že náklady na propagaci se musí započítat do nákladů na kampaň, zatím ale není jasné komu.

Pokud se ke kampani přihlásí současná hlava státu, tak bude muset billboardy započítat do svých nákladů. „Čekáme na zákonnou lhůtu, tedy tři dny před volbami, kdy by se to mělo objevit v nákladech Miloše Zemana, pakliže se k té kampani hlásí. Pokud se k ní nehlásí, tedy není vedená s jeho vědomím, tak budeme řešit jako úřad, že někdo vedl kampaň bez registrace,“ vysvětlil Outlý. S tím, že neregistrovaný zadavatel by se tak mohl dopustit přestupku, za který by mu hrozila i pokuta.

Ovčáček: Outlý je veden osobní nenávistí

Závěry úřadu rozhořčily mluvčího Hradu Ovčáčka, který serveru iDNES.cz sdělil, že úřad vede proti Zemanovi kampaň. „Pan Outlý a celý tento úřad vedou soustavnou kampaň proti panu prezidentovi ve prospěch jeho protikandidátů,“ konstatoval Ovčáček s tím, že navrhuje, aby byly náklady na činnost úřadu byly započítány do volební kampaně protikandidátů Zemana.

„Pan Outlý je navíc veden osobní nenávistí k panu prezidentovi,“ podotkl s tím, že pracovník úřadu je podle něj nekompetentní a jeho fantaskní výklady zákona jsou pověstné. Ovčáček pak zopakoval stanovisko nakladatelství Olympia, že reklama na knihu, která navíc navazuje na loňskou publikaci, není volební kampaň. Závěrem poukázal na ostatní prezidentské kandidáty, kteří podle něj také vydali knihy rozhovorů nebo se zúčastnili demonstrací.

Outlý pak upozornil na to, že pouze tlumočí závěry úřadu na propagaci sbírky rozhovorů s prezidentem. „Výroky Jiřího Ovčáčka vnímám tak, že si mluvčí prezidenta je vědom metodického výkladu úřadu a komentovat blíže je nebudu,“ dodal.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po střelbě ve Štrasburku jsou tři mrtví, útočník je stále na útěku

Policie hlídkuje v centru Štrasburku, kde útočník zabil několik lidí...

Tři lidi zastřelil v úterý večer v centru Štrasburku útočník, který je nyní stále na útěku a možná i mimo Francii....

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Francouzi znovu vyšli do ulic, ke žlutým vestám se přidaly i Marianne

Ve Francii se opět sešli příznivci hnutí žlutých vest, které protestuje proti...

Na pařížské třídě Champs-Élysées se v sobotu k protivládním protestům sešly asi tři tisíce členů hnutí takzvaných...

Za nadávky v TV Barrandov podala ČT trestní oznámení. Soukup se směje

Jaromír Soukup ve svém pořadu na TV Barrandov

Česká televize se právně ohradila proti obsahu vysílání TV Barrandov, podává trestní oznámení. Veřejnoprávnímu médiu se...

Ďuričko žaluje nevděčnou dceru. Dal jí domy za miliony, ona ho zavrhla

Bohumír Ďuričko v Justičním areálu Na Míčánkách

Bývalý pražský hoteliér Bohumír Ďuričko, který dostal 12,5 roku za vraždu Václava Kočky mladšího a z věznice byl...

Další z rubriky

Odmítám kandidovat do EP za TOP 09, oznámil europoslanec Štětina

Senátor Jaromír Štětina přichází do volebního štábu TOP 09 v Praze. (11. října...

Europoslanec Jaromír Štětina odmítl v příštím roce obhajovat svůj post ve volbách do Evropského parlamentu na...

U Dobříše havaroval vrtulník, při přistání zavadil o konstrukci hřiště

Ve Staré Huti u Dobříše havaroval záchranářský vrtulník, na místě jsou všechny...

Nedaleko středočeské Dobříše na Příbramsku nad ránem havaroval záchranářský vrtulník. Stalo se tak při přistávání na...

Konečná vede KSČM do eurovoleb. Hrozí, že se EU rozpadne, i další války, říká

Místopředsedkyně KSČM Kateřina Konečná vede kandidátku do Evropského parlamentu.

Komunistickou kandidátku pro volby do Evropského parlamentu povede místopředsedkyně strany a europoslankyně Kateřina...

Najdete na iDNES.cz