Na Hradě bude tester na alkohol. Umí najít i bomby, hájí nákup policie

  14:40aktualizováno  14:40
Bezpečí prezidenta Miloše Zemana pomůže chránit speciální přístroj. Policie totiž nakoupí Ramanův spektrometr, který dokáže velmi rychle odhalit neznámé látky. Systém lze využít například ke kontrole alkoholu, ale podle policistů poslouží zejména k odhalení výbušnin.

Bezpečí prezidenta Miloše Zemana pomůže chránit Ramanův spektrometr. Odhalí závadný alkohol i bomby. | foto:  František Vlček, MAFRA

O přístroj požádal útvar pro ochranu prezidenta, ve výběrovém řízení jej zajistí ekonomický odbor policejního prezidia. Na nákup spektrometru upozornila TV Barrandov a časopis Týden.

"Hlavní důvod je vyhledávání nástražných systémů, například výbušnin. Využije se pro prohledávání prostoru, kde se prezident a jiné chráněné osoby pohybují při různých setkáních. Potažmo může být využíván pro prověřování alkoholu, ale není to rozhodně hlavní důvod pořizování spektrometru," řekla iDNES.cz mluvčí prezidia Štěpánka Zatloukalová. 

Pokud by však bylo nutné zkontrolovat podezřelý alkohol, může pomoci právě tento přístroj. I v takovém případě podle Zatloukalové spektometr výrazně usnadní a zrychlí práci. "Nemusí se do žádných laboratoří, ihned na místě se to může i přes uzavřenou lahev zkontrolovat," doplnila mluvčí. Přístroj bude podle ní sloužit nejen k ochraně prezidenta, ale i jeho rodiny a dalších ústavních činitelů.

Také Zemanova mluvčí Hana Burianová odmítla, že přístroj bude kontrolovat primárně alkohol. "Prezident dostává více knih než lihovin. Jde o jeho obecnou bezpečnost," řekla serveru Lidovky.cz. V minulosti jídlo i nápoje hlavy státu kontrolovali především hygienici.

Podle expertů se jedná o velmi účinný přístroj. "Využívá je například americká armáda, celníci, policisté, hasiči k identifikaci jedovatých látek či výbušnin. Poměrně nedestruktivní metodou a rychlým změřením můžou identifikovat, jestli bílý prášek v obálce je cukr, nebo nějaká nebezpečná látka," řekl iDNES.cz Pavel Matějka, vedoucí Ústavu fyzikální chemie na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze.

Spektrometry využili i při metanolové aféře

Přístroj je pojmenovaný po indickém fyzikovi Chandrasekharovi Venkatovi Ramanovi. "Technologie je stará desítky let, ale až v posledních letech došlo k její miniaturizaci a je dostupná v přenosném provedení. Před necelým rokem byla uvedená technologie s laserem, který dokáže změřit látky, které dříve Ramanovým spektrometrem měřit nešlo," řekl iDNES.cz Pavel Ševčík z firmy BAS Rudice, která spektrometry v Česku prodává.

Ramanovy spektrometry byly v Česku používány například loni při metanolové aféře (více čtěte zde). Podle Ševčíka o ně mají především zájem univerzity, farmaceutické firmy, vědecké ústavy, policie, celníci a pyrotechnici. "Jsou vhodné především tam, kde se vyskytnou látky neznámého původu a nebo látky, u kterých potřebujeme ověřit, že tam není záměna nebo příměsi navíc," dodává Ševčík.

Přístroj obsahuje databázi látek, které dokáže identifikovat. "Úspěšnost odhalení látky je pak téměř stoprocentní. Existují však látky, které tímto přístrojem nejsou měřitelné. Jde o velmi tmavé látky, například černou pryž," dodává Ševčík.

Policie zatím neví, kolik bude přístroj stát. Za spektrometr, který nakoupila v Moravskoslezském kraji kvůli kontrole závadného alkoholu, zaplatila přes 800 tisíc korun. "Paleta cen silně závisí na tom, jak má být přístroj vybavený. Nejjednodušší stolní se dají pořídit za půl milionu korun, přenosné jsou dražší, špičková vědecká technika bude stát až deset milionů," podotýká Matějka. Podle Ševčíka se cena pohybuje kolem milionu.

Ramanovy spektrometry se nepoužívají jen v oblasti bezpečnosti. Přístroj podle podle Matějky také dokáže odhalit, jestli se jedná o pravé umělecké dílo, nebo padělek.

Autoři: ,Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

Vnucování Starce a moře čtení dětem akorát zoškliví, vyplývá z průzkumu

holčička, čtenářka

Zhruba třetina lidí u nás nikdy nečetla knihy, které jsou v doporučeném seznamu povinné literatury. Některé čtenáře...

Hamáček žádá širší vedení ČSSD o důvěru po propadu strany ve volbách

Lídři ČSSD Jan Hamáček (vpravo) a Jiří Zimola se na Hradě sešli s prezidentem...

Širší vedení ČSSD na jednání v Hradci Králové hodnotí příčiny propadu v senátních a komunálních volbách. Předseda Jan...

Ministři jsou transparentní, etický kodex nepotřebují, míní premiér Babiš

Premiér Andrej Babiš po jednání s europoslankyní Michaelou Šojdrovou

Ministerstvo spravedlnosti přestalo připravovat etický kodex vlády, podle nějž se ministři měli chovat například v...Najdete na iDNES.cz