Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Policejní prezident: Hymna má být symbolem, stejně jako nové uniformy

  14:30aktualizováno  14:30
Policisté by svoji hymnu mít měli, ne ale za každou cenu. Tak hovoří o lapálii se slavnostní písní policejní prezident Tomáš Tuhý. „Unikla nám pracovní verze, ale neberu to negativně,“ řekl v rozhovoru pro iDNES.cz Tuhý.

Proč jste se rozhodl pozastavit a vrátit k přepracování pracovní verzi policejní hymny?
Hymna nebyla ještě oficiálně vydaná, ale protože se objevila v médiích a následovala negativní kampaň, vede mě to k tomu, abych naplnil to, co bylo jejím primárním cílem. Tedy abychom měli jeden ze symbolů, který by plně odpovídal moderní policii. Od příštího týdne bude celé vedení policejního prezidia vyjíždět do všech krajů, kde budeme diskutovat s policisty ne o policejní hymně, ale obecně o budoucnosti policie, její vizi a dosavadním hodnocení jejích výsledků. Protože připravujeme nové uniformy, bude řeč i o symbolech policie. A jedním z nich je hymna. To, že Hudba Hradní stráže něco připravila, jsem bral jako pozitivní krok, nicméně není to ucelená verze, která měla být dána na veřejnost. A protože ještě není hotová, chci o ní v širší míře komunikovat s policisty.

Dostaly se k vám negativní reakce na hymnu ze strany policistů?
Policisté na různých sociálních sítích samozřejmě na toto téma diskutují. Mrzí mě, že se produkt, který je nedodělaný, dostal ven.

Lapálie s hymnou

Co reakcím říkáte?
Původní záměr vytvořit policejní hymnu vyšel od policistů, nejde o záměr policejního prezidenta nebo Hudby Hradní stráže. Je to jeden ze symbolů, většina policejních sborů takové symboly má a já jsem byl rád, že Hudba začala něco tvořit. Toto hudební těleso, které máme, má velký potenciál. Na začátku vytvořili skladbu, která vychází z principů státních hymen. Ty mají většinou podtext dechových orchestrů a právě to možná působí jako návrat k minulosti. Nicméně já sám jsem ještě detailní a finální verzi úplně neslyšel, proto jsem rozhodl, že to stáhneme. Nejprve si to vydiskutujeme a až pak dáme k dispozici finální produkt.

Kolik vytvoření písně stálo?
Nestálo nás to ani korunu navíc, protože máme Hudbu Hradní stráže, která je jednou z nejlepších v Evropě. Má velký potenciál díky tomu, že v týmu jsou i hudební skladatelé. Oni udělali první pokus a jestli je v tuto chvíli kritizován, tak netrvám na tom, abychom jej použili. Pokud takový symbol v budoucnu má být, chci, aby se s ním široká policejní veřejnost ztotožnila a byla na něj pyšná a využívala ho třeba při slavnostních nástupech a podobně, jak je to běžné v armádě či u policie v jiných státech.

Změny v policii

V červenci policejní prezident v ČT uvedl, že policie potřebuje akutně vyměnit třetinu vozového parku, tedy více než tři tisíce vozů. Řekl také, že policisté by měli dostat kvalitnější uniformy s modernějšími prvky. Konkrétně zmiňoval nepromokavé bundy a kvalitnější obuv. Policisté nakoupí také zastavovací pásy s hroty (více o nich čtěte zde).

To, co jste zatím slyšel, se vám osobně líbilo, nebo jste měl k pracovní verzi výtky?
To nechci komentovat. Bohužel veřejnost, která kritizuje to, co slyšela, nezná pravidla pro vytvoření slavnostní hymny. Myslím, že záměr je velmi dobrý, nicméně nechci kolem toho vytvářet další a další příběhy. Prostě něco uteklo a já nechci žádnou negativní kampaň. Proto hymnu stáhneme a budeme se jí dále zaobírat. Jestli bude finální produkt podobný, nebo jiný, to teď nevím, ale budu rád, když se s ním veřejnost ztotožní.

Za jak dlouho tedy policie bude mít svou hymnu?
Nás v této věci nic nelimituje. Časovali jsme to tak, aby tento symbol byl součástí nové, moderní policie, která bude od příštího roku fungovat třeba v nových uniformách. Chtěli jsme, aby příští rok měla policie kromě nových uniforem i další ze symbolů, který bude třeba i s uniformami souviset. Takže by to mohlo být v jednom balíčku.

Poslechněte si policejní hymnu, která vzbudila vlnu kritiky:

Jestli se nám to povede, nevím, ale určitě hymna nebude vydána jen tak sama o sobě. Měla by být vydána při významné události. Třeba u příležitosti Dne policie, který připadá na červen. To by mohl být termín, kdy bychom hymnu mohli mít hotovou. Ale musí se dokomunikovat a musí se s ní ztotožnit široká policejní veřejnost. Pokud by obecně tento symbol odsoudila, tak samozřejmě nemusíme za každou cenu něco vytvářet. Máme dostatek činností, které jsou záslužné. Na druhou stranu tento požadavek vzešel z řad policistů a já si myslím, že bychom hymnu mohli dokončit.

Hovoříte o úniku do médií, není to ale vaše chyba, že jste dali do oběhu nehotovou verzi?
Neoznačil bych to za chybu. Policejní prezidium dalo do oběhu pracovní verzi, protože jsme se k ní chtěli vrátit na okraji diskuzí. To byl primární důvod. Nechtěli jsme ale a nebyl důvod, abychom ji zatím prezentovali jako hotový produkt. Nikdo nechtěl tajit, že existuje nějaká pracovní verze. To bychom ji skutečně nedali do oběhu ani uvnitř policie. Že ji někdo zveřejnil, rozjelo se to, ale neberu negativně. Je to jistá forma zpětné vazby.

Měla by policie mít svoji hymnu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 14. listopadu 2014. Anketa je uzavřena.

Ne 4196
Ano 671


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Čeští kriminalisté v Egyptě prověřují případ ubodané Češky

Vchod na pláž před hotelem Zahabia, kde došlo k útoku na turistky (14. července...

Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu prověřují v Egyptě okolnosti červencového útoku na turisty...

Pomník maršála Koněva v Dejvicích posprejovali vandalové

Na pomník vojevůdce I. S. Koněva v pražských Dejvicích někdo namaloval...

Na pomník maršála Ivana Stěpanoviče Koněva v pražských Dejvicích někdo červenou barvou napsal letopočty 1956, 1961,...

Krize ohrozila letošní Turbomošt, jablka se kupovala ještě na stromech

Některým stánkařům na Moravském náměstí, Zelném trhu i náměstí Svobody schází...

Sehnat jablka na výrobu letošního Turbomoštu pro brněnské adventní trhy bylo letos obtížné. Květy jabloní na Moravě i v...Najdete na iDNES.cz