Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Prezident ocenil hrdinství, hudbu i šíření Komenského

  20:18aktualizováno  20:52
Prezident Václav Klaus vyznamenal ve výročí vzniku republiky 24 osobností. Propůjčil a udělil jim státní řády a medaile. S válečnými veterány a vědci ocenil například i hudebníky Hudečka a Stivína nebo fyzioterapeuta Koláře.

Slavnostní večer k výročí 28. října. | foto: Jan ZátorskýMF DNES

Ceremoniál ve Vladislavském sále Pražského hradu je tradičním zakončením oslav vzniku Československa. Prezident měl od rána nabitý program - pokládal věnce, přihlížel přísaze vojáků nebo hostil hejtmany. - více zde

Před udílením vyznamenání se v projevu zamyslel nad pozicí České republiky v dnešním světě a tím, co ji zvenčí ovlivňuje.

Ocenil přátelské vztahy se sousedními státy, byť si je vědom sporů o jadernou energetiku s Rakouskem a poválečné vyrovnání s Německem. "To, že (vztahy) jsou dnes ve velmi dobrém stavu, bereme  jako samozřejmost, ale neměli bychom zapomínat, že je to v dlouhodobém historickém kontextu vlastně něco zcela unikátního," připomněl Klaus.

"Unie není alternativou ke státnosti"
Našel také prostor pro rýpnutí do Evropské unie. Nezpochybňuje - jako prý snad nikdo, že jsme její přirozenou součástí a ona je naším nejpřirozenějším kulturně-civilizačním zázemím.

"I když zázemí znamená hodně, v den 89. výročí založení našeho státu bychom měli říci, že alternativu k naší státnosti nepředstavuje a představovat nemůže," prohlásil prezident.

V rovině vztahů k USA zmínil debatu o umístění radaru v Česku, v níž je prý potřeba si všechno vyříkat, aby nezůstala pachuť manipulace či absence dialogu.

V závěru prezident vyzval k hýčkání každého dobrého mezistátního vztahu a varoval před tlaky, které nás mohou "...zavést do slepých uliček prázdného vlastenčení nebo stejně prázdného kosmopolitismu".

popisekPROJEV PREZIDENTA K 28. ŘÍJNU
celý text projevu v PDF

Nejvyšší ocenění získali váleční hrdinové
Nejvyššího vyznamenání - Řádu Bílého lva vojenské skupiny - se dostalo dvěma veteránům druhé světové války. Pětaosmdesátiletý plukovník Stanislav Hnělička bojoval na západní frontě, kde byl vážně raněn v bojích u Dunkerque.

In memoriam byl řád propůjčen štábnímu kapitánovi Rudolfu Hrubcovi, který cvičil parašutisty při přípravě atentátu na Heydricha.

Tři osobnosti, mezi nimi i publicista Vladimír Bystrov, se dočkaly propůjčení Řádu Tomáše Garrigua Masaryka.

popisekPŘEHLED STÁTNÍCH METÁLŮ
Podívejte se, co rozdal prezident

Medaili Za hrdinství dostali od prezidenta dva příslušníci policejního útvaru rychlého nasazení, kteří letos v květnu v Afghánistánu vlastními těly bránili českého diplomata před útokem ozbrojenců. Oba byli zraněni.

Dalších 17 lidí dostalo Medaili Za zásluhy. V oblasti vědy například fyzioterapeut Pavel Kolář, který přispěl k úspěchům běžkařky Kateřiny Neumannové a dalších sportovců. Z umělců si odnesli medaili už zmíněný houslový virtuos Václav Hudeček a multiinstrumentalista Jiří Stivín nebo spisovatel Ludvík Kundera.

O stát se zasloužili mimo jiné protikomunistický odbojář a politický vězeň z 50. let minulého století Jan Šrámek nebo páter Jan Zemánek odsouzený v 60. letech ve vykonstruovaném procesu na 12 let těžkého žaláře.

Mezi vyznamenanými je i profesorka Dagmar Čapková, světově uznávaná znalkyně díla J. A. Komenského a šiřitelka jeho odkazu.

popisekSEZNAM VYZNAMENANÝCH A PROFILY
kompletní seznam v PDF

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Sněmovna dostala žádost o vydání Růžičky z ANO, ten po zvolení změnil názor

Pavel Růžička, jeden z deseti obžalovaných zastupitelů Postoloprt, je od října...

Poslanecká sněmovna obdržela žádost o vydání poslance hnutí ANO Pavla Růžičky k trestnímu stíhání. Ten byl před volbami...

Anestezioložka či autorka kostýmů. Podívejte se, kdo jsou možné první dámy

Prezidentský pár po tanci sklidil potlesk.

Už příští měsíc bude znám nejen nový prezident České republiky, ale i jeho první dáma. Tou se může stát anestezioložka,...

Stezka v korunách stromů je pod sněhem, z výšky je vidět i na lyžaře

Pohled na zimní stezku v korunách stromů v krkonošských Janských Lázních...

Stezku korunami stromů v Janských Lázních zasypal sníh. Zatímco v létě vypadala jako mraveniště, v těchto dnech...Najdete na iDNES.cz