Prezident ocenil hrdinství, hudbu i šíření Komenského

  20:18aktualizováno  20:52
Prezident Václav Klaus vyznamenal ve výročí vzniku republiky 24 osobností. Propůjčil a udělil jim státní řády a medaile. S válečnými veterány a vědci ocenil například i hudebníky Hudečka a Stivína nebo fyzioterapeuta Koláře.

Slavnostní večer k výročí 28. října. | foto: Jan ZátorskýMF DNES

Ceremoniál ve Vladislavském sále Pražského hradu je tradičním zakončením oslav vzniku Československa. Prezident měl od rána nabitý program - pokládal věnce, přihlížel přísaze vojáků nebo hostil hejtmany. - více zde

Před udílením vyznamenání se v projevu zamyslel nad pozicí České republiky v dnešním světě a tím, co ji zvenčí ovlivňuje.

Ocenil přátelské vztahy se sousedními státy, byť si je vědom sporů o jadernou energetiku s Rakouskem a poválečné vyrovnání s Německem. "To, že (vztahy) jsou dnes ve velmi dobrém stavu, bereme  jako samozřejmost, ale neměli bychom zapomínat, že je to v dlouhodobém historickém kontextu vlastně něco zcela unikátního," připomněl Klaus.

"Unie není alternativou ke státnosti"
Našel také prostor pro rýpnutí do Evropské unie. Nezpochybňuje - jako prý snad nikdo, že jsme její přirozenou součástí a ona je naším nejpřirozenějším kulturně-civilizačním zázemím.

"I když zázemí znamená hodně, v den 89. výročí založení našeho státu bychom měli říci, že alternativu k naší státnosti nepředstavuje a představovat nemůže," prohlásil prezident.

V rovině vztahů k USA zmínil debatu o umístění radaru v Česku, v níž je prý potřeba si všechno vyříkat, aby nezůstala pachuť manipulace či absence dialogu.

V závěru prezident vyzval k hýčkání každého dobrého mezistátního vztahu a varoval před tlaky, které nás mohou "...zavést do slepých uliček prázdného vlastenčení nebo stejně prázdného kosmopolitismu".

popisekPROJEV PREZIDENTA K 28. ŘÍJNU
celý text projevu v PDF

Nejvyšší ocenění získali váleční hrdinové
Nejvyššího vyznamenání - Řádu Bílého lva vojenské skupiny - se dostalo dvěma veteránům druhé světové války. Pětaosmdesátiletý plukovník Stanislav Hnělička bojoval na západní frontě, kde byl vážně raněn v bojích u Dunkerque.

In memoriam byl řád propůjčen štábnímu kapitánovi Rudolfu Hrubcovi, který cvičil parašutisty při přípravě atentátu na Heydricha.

Tři osobnosti, mezi nimi i publicista Vladimír Bystrov, se dočkaly propůjčení Řádu Tomáše Garrigua Masaryka.

popisekPŘEHLED STÁTNÍCH METÁLŮ
Podívejte se, co rozdal prezident

Medaili Za hrdinství dostali od prezidenta dva příslušníci policejního útvaru rychlého nasazení, kteří letos v květnu v Afghánistánu vlastními těly bránili českého diplomata před útokem ozbrojenců. Oba byli zraněni.

Dalších 17 lidí dostalo Medaili Za zásluhy. V oblasti vědy například fyzioterapeut Pavel Kolář, který přispěl k úspěchům běžkařky Kateřiny Neumannové a dalších sportovců. Z umělců si odnesli medaili už zmíněný houslový virtuos Václav Hudeček a multiinstrumentalista Jiří Stivín nebo spisovatel Ludvík Kundera.

O stát se zasloužili mimo jiné protikomunistický odbojář a politický vězeň z 50. let minulého století Jan Šrámek nebo páter Jan Zemánek odsouzený v 60. letech ve vykonstruovaném procesu na 12 let těžkého žaláře.

Mezi vyznamenanými je i profesorka Dagmar Čapková, světově uznávaná znalkyně díla J. A. Komenského a šiřitelka jeho odkazu.

popisekSEZNAM VYZNAMENANÝCH A PROFILY
kompletní seznam v PDF

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nebránil se, jen slabě dýchal, popisují svědci smrtelné napadení v autobusu

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Brutální a zbytečné, tak během hlavního líčení v jednací síni Městského soudu v Praze popsali svědci březnové napadení...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Šest stran vyzvalo Babiše k demisi, budou hlasovat pro nedůvěru vládě

Ilustrační snímek

Kvůli bobtnajícímu skandálu kolem Čapího hnízda šestice opozičních stran - ODS, Piráti, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Další z rubriky

Únos premiérova syna je dosti divoká konspirace, prohlásil prezident

Prezident Zeman nežádá premiéra Babiše o vysvětlení

Prezident Miloš Zeman považuje údajný únos syna premiéra Andreje Babiše na Krym za „dosti divokou konspiraci“. Vládu...

Ejpovický tunel zkrátí cestu z Plzně do Prahy o 11 minut, říká šéf SŽDC

generální ředitel SŽDC Jiří Svoboda v diskusním pořadu Rozstřel. (14. listopadu...

Ve čtvrtek projede první vlak novým tunelem u Plzně, který je nejdelší v České republice. Měří čtyři kilometry a měla...

Babiše mladšího by mohli vyslechnout Švýcaři, zamýšlí policisté

Premiér Andrej Babiš na konferenci o Libyi v Palermu (13. listopadu 2018)

Policie se řadu měsíců neúspěšně snaží vyslechnout syna premiéra Andreje Babiše mladšího. Vyšetřovatelé se totiž...

Najdete na iDNES.cz