![]() hlasovali jste, komu dát metál |
Prezident Václav Klaus už ráno položil kytici k hrobu prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka v Lánech.
"Zahajovat den 28. října dáním věnce na hrob zakladatele našeho státu je asi ta nejsprávnější věc, stalo se to takovou pěknou tradicí a dnes k tomu máme i správné dušičkové počasí," řekl Klaus.
Masarykovi se pak poklonil ještě jednou, když odpoledne položí kytici k soše na Hradčanském náměstí v Praze.
Lidé si prohlédli parlament
Akce spojené s výročím se konaly po celé republice - v krajích byla zdarma přístupná muzea, galerie a další kulturní instituce zřizované regiony.
Také Muzeum hlavního města Prahy a Galerie hlavního města Prahy umožnily volný vstup všem návštěvníkům.
Nejvíce akcí konalo v metropoli. Na Hradčanském náměstí proběhla slavnostní přísaha vojáků, nechybělo ani shromáždění v Pantheonu Národního muzea.
O radikály nebyl zájem
Výročí republiky využili také pravicoví radikálové z Vlastenecké fronty, kteří chtějí se po poledni sešli na Karlově náměstí.
Podle České televize napočítala policie 72 účastníků, nejméně za deset posledních let. "Lidé jsou znechuceni politikou," zdůvodnil to šéf hnutí David Macháček.
Reportér ČT našel mezi demonstranty také Erika Sedláčka, muže, který pod hlavičkou Mladých národních demokratů svolává kontroverzní průvod pražskou židovskou čtvrtí ve výročí Křišťálové noci 10. listopadu. - více zde
Na otázky k pochodu odmítl odpovídat s odkazem na tiskového mluvčího MND. David Macháček k jeho účasti na demonstraci řekl, že když se Sedláček chová slušně, nemá důvod ho vyhazovat.
Centrem Ostravy 28. října odpoledne pochodovalo zhruba 200 pravicových extremistů. Nacionalistické skupiny Národní korporativismus a Národní čest si připomněly 89. výročí vzniku samostatného Československa.
Ani v Praze ani Ostravě nemusela policie zasahovat, demonstrace proběhly v klidu.