Měsíc po smrti Chášukdžího. Saúdové se přiznali k vraždě, kde je tělo?

  15:31aktualizováno  15:31
Přesně před měsícem vešel saúdskoarabský novinář Džamál Chášukdží do sídla ambasády své rodné země v Istanbulu, aby si zařídil doklady před svatbou. A už odtud nevyšel. Po týdnech mlžení Saúdská Arábie přiznala, že byl nepohodlný kritik korunního prince Muhammada bin Salmána zavražděn. Dosud však neřekla, kde je jeho tělo.

V krátkém shrnutí přinášíme odpovědi na základní otázky kolem případu.

1.Kdo byl Džamál Chášukdží?

Devětapadesátiletý novinář Džamál Chášukdží a prominentní kritik saúdské královské rodiny žil v posledním roce v exilu ve Spojených státech, kde psal pro americký list The Washington Post. 

Třikrát rozvedený otec čtyř dětí Chášukdží se narodil v Medíně a v mládí inklinoval k radikálnímu islámu. Později se stal liberálem. Novinářskou kariéru zahájil v 80. letech jako spolupracovník listu Saudi Gazette, Ukáz a Ašrak al-Avsat. V Afghánistánu a Súdánu několikrát pořídil rozhovor s bývalým vůdcem teroristické sítě al-Káidy Usámou bin Ládinem. 

Do nemilosti upadl poté, co se několikrát nelichotivě vyjádřil o saúdském korunním princi Muhammadu bin Salmánovi. Princ podle Chášukdžího „posouvá zemi od náboženského extremismu do epochy extremismu vlastního“. 

„Musíte mé reformy přijmout bez jakékoli debaty a počítat se zatčením a zmizením kritiků,“ napsal. Program Muhammada bin Salmána podle něj postrádá nejdůležitější reformu, totiž demokracii.

2.Co se stalo 2. října?

V úterý 2. října se Chášukdží se svou snoubenkou Hatice Cengizovou vydal na ambasádu Saúdské Arábie v tureckém Istanbulu, aby si vyřídil doklady potřebné ke svatbě. Před vstupem na konzulát musel odevzdat mobil a dovnitř nesměla ani Cengizová.

Z budovy ale Chášukdží ani po několika hodinách nevyšel a jeho partnerka, která celou dobu čekala venku, zalarmovala policii. Podle záběrů z bezpečnostních kamer novinář konzulát neopustil, přestože Saúdská Arábie od začátku tvrdila opak. Tvrdila, že muž zmizel až poté, co odešel. 

Zástupci tureckých bezpečnostních služeb od začátku razili teorii, že novinář  byl na ambasádě zavražděn a že jeho tělo odvezla kolona aut, která krátce po Chášukdžího návštěvě odjela z konzulátu. O vraždě má svědčit i nahrávka, kterou disponují turečtí policisté a která podle nich zachytila zvuky podobné zápasu, hlasy a pravděpodobně i poslední minuty novinářova života.

3.Co už víme?

Podle informací, které zveřejnila turecká prokuratura a ke kterým se po týdnech mlžení částečně přiznala Saúdská Arábie, byla vražda Chášukdžího naplánovaná. Vrazi věděli den předem, že novinář na konzulát půjde. Z Rijádu do Istanbulu přiletělo komando patnácti lidí včetně forenzního experta a lidí z blízkého okolí korunního prince.

Skvadra násilníků se na novináře vrhla hned po jeho příchodu. Muže uškrtili, jeho tělo rozčtvrtili a poté zničili. Aby plán zamaskovali, povolali i dvojníka Chášukdžího. Falešného novináře však prozradily jiné boty. Krátce po činu všichni zase odletěli zpět do Saúdské Arábie.

4.Co stále ještě nevíme?

Především to, kde je Chášukdžího tělo. Zatím není jasné, jestli kusy novinářova těla odvezla kolona aut na letiště v Istanbulu, odkud odletěly do Rijádu, nebo jestli je přímo na konzulátu rozpustili v kyselině. Nepotvrdila se ani informace, že tělo našli na zahradě ambasády.

Další neznámou je, kdo rozkaz k vraždě vydal. Od začátku se vzhledem k tomu, koho Chášukdží kritizova, mluví o osobě korunního prince Muhammada bin Salmána. Ten je totiž natolik mocný, aby takto složitou operaci bezpečnostních služeb mohl nařídit. Princ ovšem všechna obvinění odmítá. Vraždu nazval „hanebným zločinem“ a Chášukdžího rodině na společné schůzce vyjádřil soustrast.

Dosud neznáme motiv vraždy. Proč zrovna teď chtěli kritika umlčet? Informace, že měl v plánu zveřejnit použití saúdských chemických zbraní v Jemenu, se zatím nepotvrdily. A co se teprve ukáže, je to, jak „kauza Chášukdží“ poznamená vztahy Saúdské Arábie a jejích zahraničních partnerů a image samotného korunního prince.

5.Jaké jsou reakce ze světa?

Brutální a spektakulární vražda nepohodlného novináře otřásla světovou veřejností a museli na ni zareagovat i zástupci jednotlivých států. Za svým blízkovýchodním spojencem od začátku pevně stál americký prezident Donald Trump, který se držel presumpce neviny. Argumentoval také obrovskými obchody, které obě země pojí. 

Ve chvíli, kdy se ukázalo, že vražda byla skutečně plánovaná, prohlásil, že šlo o „jednu z nejhorších kamufláží v dějinách“. Do dnešního dne Spojené státy zrušily víza saúdskoarabským činitelům spojeným s vraždou novináře, o dalších krocích zatím není nic známo.

Německá kancléřka Angela Merkelová ohlásila, že Berlín zastavuje zbrojní vývoz do Saúdské Arábie, dokud nebude případ vyjasněn, a k témuž vyzvala i další členy Evropské unie. Vraždu odsoudil také francouzský prezident Emmanuel Macron, o konkrétní odpovědi Saúdům však zatím nemluvil. 

Fotogalerie

Švýcarsko se v reakci na případ rozhodlo, že do Saúdské Arábie dočasně přestane dodávat náhradní díly zbraní. Česká republika se rozhodla stáhnout jednoho diplomata z ambasády v Rijádu poté, co si ministr zahraničí Tomáš Petříček předvolal saúdského velvyslance v Praze.

Turecko opakuje, že zatím saúdskou královskou rodinu nepodezírá a že jen požaduje odpovědi. Kdo vydal rozkaz k vraždě, kde je tělo a kdo je oním „místním“ spolupracovníkem, který se měl po vraždě zbavit důkazů? Ankara také trvá na tom, že by osmnáct Saúdů (patnáct z komanda a tři z ambasády) měly soudit turecké soudy. To Rijád odmítá.

Norsko si kvůli vraždě saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího ve čtvrtek předvolalo velvyslance Saúdské Arábie v Oslu a jako poslední se k případu vyjádřil Izrael. Premiér Benjamin Netanjahu až v pátek řekl, že „to, co se stalo na istanbulském konzulátu, je ohavné a mělo by být řádně vyšetřeno“. 

„Zároveň ale však velmi důležité pro stabilitu světa a pro region, aby Saúdská Arábie zůstala stabilní,“ dodal s tím, že větším problémem je Írán. Opatrné je se svými vyjádřeními k případu také Rusko.

Nadace Billa a Melindy Gatesových pak zruší většinu z příspěvku pěti milionů dolarů (asi 115 milionů korun), který slíbila neziskové organizaci vedené korunním princem.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nebránil se, jen slabě dýchal, popisují svědci smrtelné napadení v autobusu

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Brutální a zbytečné, tak během hlavního líčení v jednací síni Městského soudu v Praze popsali svědci březnové napadení...

Podmínka za útok nožem je mírný, ale přiměřený trest, říká státní zástupce

Jeden z mužů pořezaných při potyčce před brněnským klubem Caribic v prosinci...

Za směšně nízký označil poškozený muž trest, který u soudu dostal útočník z Egypta, jenž při potyčce před hudebním...

V Letech u Prahy hořel sklad odpadu, hasiči požár likvidovali 21 hodin

Požár haly v Letech u Prahy je vidět na kilometry daleko. Kouř je cítit až v...

Téměř 21 hodin likvidovali hasiči v Letech u Prahy požár haly se 600 tunami elektroodpadu určeného k recyklaci. Zápach...

Putin předal Nohavicovi Puškinovu medaili. Písničkář zazpíval v ruštině

Písničkář Jaromír Nohavica v Kremlu převzal Puškinovu medaili. Připnul mu ji...

Písničkář Jaromír Nohavica si v neděli osobně v Kremlu převzal Puškinovu medaili. Udělil mu ji ruský prezident Vladimir...

Další z rubriky

Francouzka schovávala dceru dva roky v kufru auta, hrozí jí 20 let vězení

Žena nakládá věci do kufru auta

Ve středofrancouzském městě Tulle začal soud s 50letou ženou, která svou dceru po narození schovávala dva roky v kufru...

První světová válka zmobilizovala dva miliony Afričanů, za cizí zájmy

Za Francii bojovaly v první světové válce tisíce Afričanů.

Do bojů první světové války se zapojili i afričtí vojáci, kteří byli nuceni bojovat za své pány. Francie mezi lety 1914...

Premiér Babiš navštívil Centre Pompidou, chtěl by mít jeho pobočku v Praze

Premiér Andrej Babiš na návštěvě v  pařížském multikulturním Centre Pompidou....

Premiér Andrej Babiš by chtěl mít v Praze pobočku pařížského multikulturního Centra Pompidou. O vzájemné spolupráci a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz