Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský

vydáno 14.9.2009 10:00
Ústavní soud vyhověl poslanci Miloši Melčákovi a zrušil předčasné volby. Podle čeho Ústavní soud rozhodoval? Jak je možné, že v médiích se verdikt objevil hodinu před oficiálním vyhlášením výsledků? Na tyto a další otázky odpoví v pondělí od 10:00 v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.
Konec rozhovoru
Osobnost již neodpovídá. Čtenáři se ptali do 14. září 2009 do 10:20
OTÁZKA:
Dobrý den, děkuji za verdikt.... Myslím, že Ústava ČRby měla být svým způsobem svatá a ne ji účelově měnit. Když Paroubek vládu sundal měl být připraven ji vzít a ne překotně měnit Ústavu ČR. Děkuji za postoj, Radek
Radek 1981

OTÁZKA:
Jak jste hlasoval v roce 1998 k ústavnímu zákonu o zkrácení volebního období?
Bába

OTÁZKA:
Dobry den, opravdu si myslite, ze predmetny ustavni zakon predstavoval ohrozeni demokratickych zakladu tohoto statu, od ktereho dovozujete svoji kompetenci k jeho posouzeni?
Tazatel

OTÁZKA:
Dobrý den, měl jste předem zprávy o tom, co se chystá pan Melčák udělat a co si myslíte o načasování jeho stížnosti? Nepřipadá vám, že se ÚS stal jen nástrojem v rukou některé části politiků?
jára

OTÁZKA:
Dobrý den, k pravomocím US: pokud se do parlamentu dostane s drtivou převahou strana (např. 80% poslanců), která voličům slíbila zavedení monarchie, a tato strana dle tohoto začne ústavu měnit, může jí to US zatrhnout? (Aby nedošlo k nedorozumění - za zrušení jednorázového zákona minulý týden jsem rád.)
JR

OTÁZKA:
Pane předsedo, otázku nemám, ale děkuji Vám a všem ostatním soudcům za moudrý rozsudek.
Alena1.

OTÁZKA:
Pane Rychetský, jak je možné, že ÚS může rušit ústavní zákony. Měl jsem dodnes zato že zákonodárnou moc má parlament nikoliv justice. Avšak poslanci a senátoři schválili a prezident podepsal trvalou změnu ústavy. Je možné, že by i proti tomu vystoupil ÚS v případě, že by Miloš Melčák podal znovu ústavní stížnost? Nebylo by to už protiústavní? Nezávazali se soudci ÚS dodržovat ústavu a ústavní zákony?
Michal Ožuch

OTÁZKA:
Dobrý den není Vám smutno z naší politiky. Myslíte, že je nějaká možnost to změnit a nebo ty chachaři čekají až na nějaké násilné nepokoje.
riki

OTÁZKA:
Vážený pane Rychetský, co soudíte o personálním obsazení katedry ústavního práva na pražské právnické fakultě. Neměly by lidé, kteří přednáší o lidských právech a svobodách, základech právního státu a demokracii, morálně zachovalými? Co soudíte o panu Pavlíčkovi a STBácké minulosti jeho kolegy Grónského?
L. Konečný

OTÁZKA:
Pane předsedo, nepochopil jsem jak může pan Melčák podat stížnost samostatně bez připojení podpisu požadovaného počtu poslanců. To je zase výhoda poslanců. že podle toho jak mu to vyhovuje je buď občan nebo poslanec? A mění to třeba co pět minut.
B. Vyskup

OTÁZKA:
Dobrý den,
volil jste (osobně) Václava Klause prezidentem?
Děkuji za upřímnou odpověď.
David

OTÁZKA:
Dobrý den, vracím se ještě k rozhodnutí Ústavního soudu v kauze Malčák. Víte, kdyby to byl kdokoliv jiný, kdo by se obrátil na soud v této otázce. Ale zrovna pan Melčák, který naprosto ignoroval stranu ve které kandidoval - laicky - porušil veškerá morální pravidla. Jak to vidíte - pouze Váš právní názor - na rychlé přijetí dodatku, kterou už podepsal pan prezident. Děkuji za odpověď.
Pavel Z.

OTÁZKA:
Dobrý den, myslíte si, že česká ústava je sepsaná dobře? Nebo máte náměty, kde by stálo za to jí nějak rozvést či upřesnit - pokud ano, kde?
JR

OTÁZKA:
Nechapu jak muzeme mit tak nedokonale zakony, jako je ustava,ze na jedne strane jako je ustavni soud a na druhe pravnici z pravnickych fakult,take zkuseni a rikaji opak.Od toho by mely byt zakony aby si je vsichni vykladali jednotne a ne aby nejvyssi soud dal za pravdu jednomu prebehlikovi, ktery se chce sve byvale strane mstit a skodit celemu narodu a cucat z nej velke penize.Nejsem pravnik,ale otazky ,ktere kladly soudci ustavniho soudu na poslance Zaoralka jsem nechapal,ze je vubec takove muzou klast.Take soudce vedle pana Balika kroutil nevericne hlavou, jake nesmyly z nej vypadaly.
Dekuji
Milan Tomasek

OTÁZKA:
Dobrý den, pane předsedo.
Řada politiků "straší" úvahami o změně pravomocí a postavení Ústavního soudu. Jak byste si vy osobně představoval postavení ÚS (nejen v ČR, ale v demokratických státech obecně)? Vadí Vám např. dnešní praxe, kdy si ústavní stížnost podává "každá stará Blažková", tedy že řada lidí využívá ÚS jako další soudní instanci a zavaluje ho tak prací?
Děkuji za odpověď,
Martin.
Martin

předchozí | 1 2 3 | další |