Ženy s českým příjmením si ho nemohou změnit na mužský tvar, rozhodl Senát.

Ženy s českým příjmením si ho nemohou změnit na mužský tvar, rozhodl Senát. | foto: Profimedia.cz

Žádná paní Novák. Senát Češkám zatrhl příjmení v mužském tvaru

  • 1791
Zastánci nepřechylování ženských příjmení v Senátu narazili. Senátoři zamítli návrh zákona, který měl ženám s českým příjmením umožnit ho používat v mužském tvaru, tedy bez přípony -á či -ová. To nyní lze jen u příjmení cizinek nebo Češek provdaných za cizince.

Změnu měla přinést novela senátorů ODS, Senát ji však v pátek nejtěsnější většinou hlasů 26 z 51 přítomných členů horní komory zamítl.

Novela měla ženám umožnit, aby samy rozhodly, jestli se má jejich příjmení přechylovat. "V podstatě není potřeba, aby úřady do tohoto procesu vůbec vstupovaly," uvedl senátor ODS Jiří Oberfalzer za tvůrce předlohy.

Jenže jejich snaha narazila už v ústavně-právním výboru, kde převážili strážci tradičních pravidel českého jazyka. "To je jenom libůstka asi jen pár žen," uvedla předsedkyně senátní ústavní komise Eliška Wagnerová (za SZ) s tím, že zákon by přirozený vývoj českého jazyka neměl urychlovat.

Většině lidí přijde nepřechylování příjmení nepřirozené

Novela si kladla za cíl zrušit dosavadní zákonná omezení při podávání žádosti o zápis příjmení ženy v mužském tvaru, tedy bez přípony -á či -ová, do matričních knih a dokladů. V mužském tvaru mohlo být na základě žádosti rodičů zapsáno do matriky i příjmení jejich dcery.

Aby vám nyní na matrice změnili příjmení na mužský tvar, musíte být buď cizinka nebo Češka vdaná za cizince. Můžete však také uvést, že často jezdíte do zahraničí.

Česká veřejnost se v názorech na to, jestli by si ženy měly nebo neměly přechylovat příjmení, značně liší. V průzkumu zveřejněném v roce 2011 se 82 procent oslovených lidí shodlo na tom, že jim nepřijde přirozené, když ženy svá česká příjmení nechávají v mužském tvaru. Zatímco jedna polovina to považovala za směšné, druhé to bylo jedno. Sedmnáct procent lidí uvedlo, že je to v dnešní době, kdy hodně cestujeme, logické.

Doporučení Ústavu pro jazyk český zatím zní, že pokud některé ženy nechtějí na veřejnosti svá příjmení přechylovat, měla by to média respektovat (neplatí to však u úředních dokumentů).

Mají mít podle vás české ženy právo na nepřechylování svého příjmení?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 21. února 2013. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 7579
Ne
Ne 5887
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video