Praha zvažuje, že znovu namaluje na silnice nedávno zrušené přechody

  16:05aktualizováno  16:39
Primátor Pavel Bém se Pražanům omluvil za rušení přechodů v místech, kde kříží tramvajové koleje. "Všude tam, kde přechody byly a mají být, musí být znovu namalovány," řekl Bém televizi Prima. Vyhláška zní přitom jasně - přechod vedený přes koleje musí mít semafor.

Vymazaný přechod se na křižovatku možná vrátí. Zrušené přechody chce vrátit primátor Bém | foto: Občanské sdružení Pražské matky

Hlavní město poslechlo více než rok starou vyhlášku ministerstva dopravy a začalo mazat přechody, které jsou podle ministerstva a policie nebezpečné. Zatím zmizelo téměř osm desítek takových přechodů. Proti se ozývají občanská sdružení, rodiče dětí, nevidomí i tělesně postižení.  

Ministerstvo: přechody přes koleje jsou nebezpečné, zrušte je

Koncem týdne se nesouhlasně vyjádřil i pražský primátor, který chce nechat zrušené přechody obnovit. Jak celý spor dopadne, ukáže středa. Do té doby mají dělníci, kteří na obrušování a přebarvování bílých pruhů na silnicích pracovali, pauzu. "Sejdeme se se zástupci magistrátu, městské i státní policie a občanských sdružení. Chceme najít nejlepší řešení," řekl iDNES.cz mluvčí ministerstva dopravy Martin Kupka.

Výsledek jednání ale nechtěl předjímat. Rozhodnutí, zda se budou "nebezpečné" přechody rušit dál, nebo budou chodci přecházet i na místech, kde cestu přes silnici a koleje nechrání semafor, nezávisí podle Kupky jen na ministerstvu. "Je to i záležitost policie a města," podotkl.

Vyhláška ministerstva dopravy se ale netýká jen metropole, platí v celé republice, tedy ve městech, kde jezdí tramvaje. "Zatím jsme nezaznamenali žádnou odezvu," řekl Kupka k rušení zeber mimo hlavní město. "Praha je specifická, křížení je v ní několikanásobné než v jiných městech."

Spory o přechody se zatím týkají jen Prahy

Moravská metropole zatím podobné problémy s naplňováním předpisu neřeší. "Brno se s touto vyhlášku teprve seznamuje," sdělil iDNES.cz mluvčí města Pavel Žára.

Třeba v Plzni jsou pouze tři tramvajové linky. Tam, kde se dělají nové přechody, jsou přes silnici semafory. "U všech nových přechodů se neznačí přecházení přes tramvajové koleje. Tak jsou už udělané Sady Pětatřicátníků a budou se dělat i další na sídlišti Lochotín," řekl MF DNES Jaroslav Mecl ze západočeské dopravní policie. Pro nevidomé má Plzeň samostatné řešení, speciální zařízení je upozorní na jedoucí tramvaj.

V Liberci je podle vedoucího odboru dopravy Pavla Rychetského nanejvýš deset přechodů, které vedou přes koleje. "Přechody přes tramvajovou trať povolujeme velmi výjimečně," uvedl. Jeden sporný přechod, který mohl chodce přivést do nebezpečné situace, zmizel loni při rekonstrukci ve Fügnerově ulici.

Rizikové přechody, které nejsou označené světly a vedou přes koleje, by měly z Liberce zmizet. "Tyto přechody nejsou z hlediska bezpečnosti ideální. Snažíme se nevyhovující přechody postupně rušit. Například při rekonstrukcích," komentoval ředitel libereckého dopravního podniku Jiří Veselka.

Autoři: , ,Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

Chovanec a spol. by měli odejít, říká Hamáček v otevřeném rozhovoru

Předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček sledoval výsledky druhého kola...

Po volbách je terčem kritiky uvnitř vlastní strany, kterou vede. Předseda ČSSD Jan Hamáček však v nezvykle otevřeném...

Mise vojáka zraněného u Bagrámu končila za pár dní. Útočník čekal hodinu

Obrněná vozidla MRAP českých vojáků během patroly v okolí Bagrámu v Afghánistánu

Český voják D. K. zraněný tento týden při výbuchu auta u základny v afghánském Bagrámu, se měl za pár dní vrátit domů....

Filip odmítl mimořádný sjezd, vedení KSČM aktivity jeho kritiků

Předseda KSČM Vojtěch Filip

První kolo účtování v komunistické straně po tvrdé prohře v komunálních a senátních volbách vyznělo pro předsedu KSČM...Najdete na iDNES.cz