Praha zvažuje, že znovu namaluje na silnice nedávno zrušené přechody

  16:05aktualizováno  16:39
Primátor Pavel Bém se Pražanům omluvil za rušení přechodů v místech, kde kříží tramvajové koleje. "Všude tam, kde přechody byly a mají být, musí být znovu namalovány," řekl Bém televizi Prima. Vyhláška zní přitom jasně - přechod vedený přes koleje musí mít semafor.

Vymazaný přechod se na křižovatku možná vrátí. Zrušené přechody chce vrátit primátor Bém | foto: Občanské sdružení Pražské matky

Hlavní město poslechlo více než rok starou vyhlášku ministerstva dopravy a začalo mazat přechody, které jsou podle ministerstva a policie nebezpečné. Zatím zmizelo téměř osm desítek takových přechodů. Proti se ozývají občanská sdružení, rodiče dětí, nevidomí i tělesně postižení.  

Ministerstvo: přechody přes koleje jsou nebezpečné, zrušte je

Koncem týdne se nesouhlasně vyjádřil i pražský primátor, který chce nechat zrušené přechody obnovit. Jak celý spor dopadne, ukáže středa. Do té doby mají dělníci, kteří na obrušování a přebarvování bílých pruhů na silnicích pracovali, pauzu. "Sejdeme se se zástupci magistrátu, městské i státní policie a občanských sdružení. Chceme najít nejlepší řešení," řekl iDNES.cz mluvčí ministerstva dopravy Martin Kupka.

Výsledek jednání ale nechtěl předjímat. Rozhodnutí, zda se budou "nebezpečné" přechody rušit dál, nebo budou chodci přecházet i na místech, kde cestu přes silnici a koleje nechrání semafor, nezávisí podle Kupky jen na ministerstvu. "Je to i záležitost policie a města," podotkl.

Vyhláška ministerstva dopravy se ale netýká jen metropole, platí v celé republice, tedy ve městech, kde jezdí tramvaje. "Zatím jsme nezaznamenali žádnou odezvu," řekl Kupka k rušení zeber mimo hlavní město. "Praha je specifická, křížení je v ní několikanásobné než v jiných městech."

Spory o přechody se zatím týkají jen Prahy

Moravská metropole zatím podobné problémy s naplňováním předpisu neřeší. "Brno se s touto vyhlášku teprve seznamuje," sdělil iDNES.cz mluvčí města Pavel Žára.

Třeba v Plzni jsou pouze tři tramvajové linky. Tam, kde se dělají nové přechody, jsou přes silnici semafory. "U všech nových přechodů se neznačí přecházení přes tramvajové koleje. Tak jsou už udělané Sady Pětatřicátníků a budou se dělat i další na sídlišti Lochotín," řekl MF DNES Jaroslav Mecl ze západočeské dopravní policie. Pro nevidomé má Plzeň samostatné řešení, speciální zařízení je upozorní na jedoucí tramvaj.

V Liberci je podle vedoucího odboru dopravy Pavla Rychetského nanejvýš deset přechodů, které vedou přes koleje. "Přechody přes tramvajovou trať povolujeme velmi výjimečně," uvedl. Jeden sporný přechod, který mohl chodce přivést do nebezpečné situace, zmizel loni při rekonstrukci ve Fügnerově ulici.

Rizikové přechody, které nejsou označené světly a vedou přes koleje, by měly z Liberce zmizet. "Tyto přechody nejsou z hlediska bezpečnosti ideální. Snažíme se nevyhovující přechody postupně rušit. Například při rekonstrukcích," komentoval ředitel libereckého dopravního podniku Jiří Veselka.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Chladnokrevně zastřelil čerpadlářku, aby mohl uloupit deset tisíc korun

Policie zveřejnila záznam z kamery v čerpací stanici na Mělnicku, na kterém...

Čerpadlářka Jana umyla dva stojany na pumpě Radius v Podhořanech na Mělnicku a vešla zpátky do benzinky za pult. Na...

Stát proti žumpám. Úřady budou rozdávat pokuty a přibude papírování

Válku kempů poznal na vlastní kůži i řidič fekálního vozu.

Od ledna začne platit novela vodního zákona, která má změnit ledabylé nakládání s odpadní vodou. Majitelé domů budou...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Druhá světová válka a holokaust neexistují. Norsko reformuje školství

Vězni z pobočného tábora Ebensee (byl součástí Mauthausenu) po osvobození...

Norská konzervativní vláda chce v plánované školní reformě vynechat z osnov velkou část sociálních věd a historie,...

Další z rubriky

Každý pátý Čech je vyhořelý, nejčastěji manažeři. Odolní jsou faráři

Ilustrační snímek

Únava, cynismus a ztráta smyslu. Intenzivní znaky syndromu vyhoření vykazuje přibližně pětina Čechů. Míra ohrožení...

Zeman podepsal zákon pro chudé. Místo poukázek dostanou znovu peníze

Ilustrační snímek

Úřad práce bude některým skupinám chudších lidí dávat příspěvek na živobytí opět výhradně v penězích, poukázky pro ně...

Vysočinu a severní hory zasype sníh. V Krkonoších a Jeseníkách hrozí laviny

Běžkaři na Kvildě.

Od úterního odpoledne až do středečního rána očekávají meteorologové husté sněžení ve vyšších polohách na severu země a...

Najdete na iDNES.cz