Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Praha je na pokraji dopravního kolapsu

  19:24aktualizováno  19:24
Hlavní město bylo i druhý pracovní den po ničivých povodních na pokraji dopravního kolapsu. Velká část centra je uzavřena kvůli stále probíhajícím vyklízecím pracím. Uzavřena je většina pobřežních komunikací a prakticky celý Karlín. Po 18. hodině zkomplikovala provoz na magistrále nehoda. "Legerova ulice stojí od Nuselského mostu až po centrum," řekl operační důstojník pražské policie. Porucha tramvaje navíc zastavila dopravu, která nahrazuje trasu metra B.

Porouchaná tramvaj u stanice metra Anděl, která je mimo provoz, zastavila nejméně desítku dalších. Po kolejích tak nemohly projet autobusy, které nahrazují trasu metra B. "Na stanici autobusu stojí stovky lidí," hlásil před 19. hodinou zpravodaj iDNES.

"Šlo o technickou závadu, kterou se podařilo do několika minut odstranit," řekla mluvčí dopravního podniku Michaela Kuchařová.

Řidiči dál jezdí do centra
Každým dnem sice dopravní podnik obnovuje další tramvajové trasy, řidiči však nerespekují výzvy policie, a do centra jezdí autem. Hlavní pražské komunikace jsou proto zcela zacpané a na většině tahů platí nejvyšší dopravní stupeň.

"Policejní hlídky dohlížejí na to, aby řidiči nevjížděli do zakázaných zón. Hlídají i dosud zavřené mosty," řekla iDNES policejní mluvčí Daniela Razímová.

Libeňský most jen pro autobusy a pro pěší
Tramvaje poprvé od začátku záplav v úterý vyjely přes Libeňský most. Linky jezdí z Palmovky přes most směr do Holešovické tržnice. "Dnes jsme také obnovili provoz na tramvajové trati z Braníka do Modřan," potvrdila mluvčí Dopravního podniku Michaela Kuchařová.

Libeňský most však zatím funguje jen pro městskou dopravu a pro pěší. "Dohlížíme na to, aby po mostě jezdilo jen MHD. Na magistrále také pokutujeme řidiče, kteří vjedou do pruhu vyhrazeného pro náhradní autobusovou dopravu," upřesnila Razímová.

Dopravní podnik v souvislosti se zvýšeným počtem tramvajových a autobusových linek v centru, které zprovoznil kvůli nefungujícímu metru, uvažuje o povolání řidičů z okolních krajů. Svou pomoc mu nabídlo už několik měst. Podrobnosti čtěte ZDE.

Kolony aut na hlavních tazích
Podle hlášení zpravodajů DITA z terénu je velmi špatná dopravní situace na Jižní spojce ve směru z Prahy 10 na Prahu 5, a to i přesto, že dlouhodobé dopravní omezení, které komplikovalo průjezdnost Jižní spojky mezi Zahradním městem a Spořilovem, bylo výrazně zredukováno.

S velmi silným provozem musejí řidiči počítat také v ulici K Barrandovu ve směru k Barrandovskému mostu. Dobře průjezdný je zbytek průmyslového okruhu. Špatně průjezdná, na stupni 4-5, je také trasa V Holešovičkách - most Barikádníků - Argentinská. Stupeň 4 je i na severojižní magistrále.

Ve směru od dálnice D1 do Holešovic začíná kolona už ve Wilsonově ulici před Hlávkovym mostem a sahá až na Pankrác do ulice 5. května. V opačném směru je situace lepší, s hustším provozem musejí řidiči počítat pouze na Wilsonové do centra, ale ani zde nepřesahuje doprava stupeň 3.

Pro přejezd na druhý břeh Vltavy mohou řidiči stále využít pouze těchto mostů: Barrandovského, Hlávkova, mostu Barikádníků a mostu Závodu míru ve Zbraslavi.

Policie opětovně vyzývá řidiče, aby k dopravě po Praze využívali prostředků městské dopravy. "Žádáme také řidiče jedoucí do Prahy z jiných měst, aby využili záchytná parkoviště na příjezdových komunikacích," dodala mluvčí.

Smog Praze zatím nehrozí
V souvislosti s extrémním množstvím aut v hlavním městě nezaznamenali hydrometeorologové zvýšený výskyt škodlivých látek v ovzduší oproti jiným letním obdobím.

"Hodnoty přízemního ozónu jsou poměrně nízké. V pondělí jsme například v Kobylisích naměřili 136 mg/m3. Je to sice zvýšená hodnota, ale upozornění na nebezpečí vydáváme až od 180," řekl Evžen Černý z Českého hydrometeorologického ústavu.

V úterý meteorologové očekávají mírný vzestup znečištění. Podle Černého by to v Praze však nemělo přesáhnout hranici 150 mg/m3. "Kolem hranice 180 se to bude pohybovat jen na horách a z části i v jižních Čechách," řekl.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

VIDEO: Lesníci propagují území, kde hospodaří příroda a ne člověk

Nový spot Lesů ČR navrhuje ponechání části lesů přírodním procesům

Lesy České republiky zveřejnily vzdělávací video, ve kterém popisují přínos bezzásahových území. Podle ekologů je to...

Vliv kotlů na znečištění ovzduší roste. Podle výzkumů konkurují průmyslu

(Ilustrační snímek)

Mezi zdroji znečištění ovzduší jsou stále viditelnějším hráčem. Podíl domácích topenišť na vypouštění škodlivin roste a...

Osiřelou trať z Jesenicka nikdo nechtěl ani po slevě, brzy bude zadarmo

(ilustrační foto)

Ani na druhý pokus se nepodařilo prodat nevyužívanou železniční trať mezi Velkou Kraší a Vidnavou na Jesenicku. Zájemce...

Nadívaný krocan a dýňový koláč
Nadívaný krocan a dýňový koláč

Recepty ke Dni díkuvzdání zpestří podzimní jídelníčekNajdete na iDNES.cz