Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Poslanec a záchranář Chlad chce lyžařům do roka povinně nasadit přilby

  • 1131
Milovníky sjezdového lyžování může už příští zimu čekat revoluce v podobě povinného nošení ochranné přilby. Prosazuje to poslanec a dlouholetý náčelník horské služby Rudolf Chlad. Nový zákon by měl také odstranit mezeru, která nenutí k nošení přileb za všech situací cyklisty.

Poslanec Chlad bude kolegy ve Sněmovně přesvědčovat hlavně statistikou horské služby: ročně se na horách zraní osm tisíc lidí, z toho téměř každý šestý utrpí zranění hlavy. Těžká zranění, někdy s následkem smrti, nejsou výjimkou.

Rudolf Chlad

Poslanec TOP 09 Rudolf Chlad se narodil v roce 1947 a se zimními sporty a jejich riziky má dlouholeté osobní zkušenosti.

V letech 1974-1988 byl terénním pracovníkem horské služby, roku 1988 se stal náčelníkem Horské služby Krušné hory, kde zůstal až do důchodového věku.

V letech 1991-1994, 1997-1999 a 2001-2002 zastával post republikového náčelníka Horské služby ČR.

"Měl by to být zvláštní samostatný krátký zákon, který by obsáhl mimo lyžařů i cyklisty mimo veřejné komunikace, tedy na cyklostezkách. Tam nyní přilba povinná není. Platit by mohl už během příští zimní sezony," řekl iDNES.cz Chlad.

Poslanec za TOP 09, který pro Horskou službu pracoval 36 let, původně zvažoval pouhé pozměnění vyhlášky o silničním provozu. Podle experta na dopravu Stanislava Humla (VV) by takový návrh ale odmítlo ministerstvo dopravy s tím, že sjezdovky nejsou veřejné komunikace.

Jen do čtrnácti let, nebo všichni?

Proto se Chlad vydal cestou samostatného zákona. "Existuje judikát postihující chování na sjezdovkách, je to existující desatero mezinárodních pravidel. Tento judikát by se mohl stát základem onoho zákona," řekl iDNES.cz Chlad.

V původním návrhu poslanec počítal s tím, že by povinnost nasadit si před vyjetím na sjezdovku přilbu měly jen děti do čtrnácti let věku. Zmíněný judikát nicméně o tom, že by helmy byly povinné jen pro děti, nehovoří. Jak by to dopadlo v paragrafech, proto ještě není jasné. Chlad ale nepočítá s tím, že by lyžaři a cyklisté museli nosit další ochranné prvky, třeba reflexní nášivky či chránič páteře.

Argumenty pro přilby

  • Helmy nejsou drahé (začínají na pár stech korun), zvláště ve srovnání s celkovými náklady na vybavení lyžaře, skipas atd.
  • Sjezdovky jsou stále lépe upravené, lyžaři jezdí rychleji. Není problém jet 80 km za hodinu či více.
  • Dopad na uježděný technický sníh se prakticky rovná nárazu do betonu.
  • Zranění hlavy jsou u lyžařů bez helmy mnohem častější než u těch, kteří ji mají.

"Vážné úrazy, kdy helma pomůže, jsou argumentačně velice silné. Homologovanou helmu dostanete za několik set korun, chránič páteře je investice jdoucí do tisíců," srovnává Chlad, který by chtěl, aby nový zákon obsahoval i sankce pro ty, kteří se jím řídit nebudou. "Je pravda, že na horách se to hůř kontroluje," připouští ale Chlad.

Jak jsou na tom ve světě

Lyžařské přilby uzákonili před rokem v Polsku, a to pro děti do 15 let. Policisté udělovali na sjezdovkách pokuty rodičům dětí, které načapali bez přilby, informoval Český rozhlas. Jenže polští poslanci začátkem zimy přijali nový zákon o sportu, v němž na helmy zapomněli, a nyní v Polsku povinné nejsou.

Přilba pro lyžaře do 14 let je naopak povinná v Itálii, do patnácti let ji pak musí nosit lyžaři v sedmi z devíti spolkových zemí Rakouska. V Norsku mají lyžaři s přilbou slevu na vleky.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video