Poslanci jezdí na hory za 60 korun na den

  1:00aktualizováno  1:00
Poslanci si jezdí užívat zimní dovolenou do Harrachova v Krkonoších. Platí 60 korun za ubytování a 166 za plnou penzi. Stát jim dotuje rekreaci v oploceném areálu sedmi miliony korun ročně.

Vyfotit na sjezdovce se nechal jen Libor Rouček z ČSSD. | foto: David PortMF DNES

ČTĚTE TAKÉ:
Dovolená s Andělem a se svým poslancem

"Já se nedomnívám, že by tohle lidi hrozně dráždilo. Pokud se o tom nepíše," volá poslankyně Hana Orgoníková ze sociální demokracie po utajení výhodných dovolených politiků.

Stejně jako všichni její kolegové tuší, že nechat si dotovat vlastní rekreaci ze státního rozpočtu až moc připomíná praxi předlistopadového rekreačního střediska ÚV KSČ na Orlíku. Asi i proto politiky nyní v krkonošském lyžařském středisku nepotkáte.

"Skoro o nich ani nevíme, vše potřebné mají ve svém areálu," říká starosta Harrachova Václav Cajhmal.

Rekreační zařízení Poslanecké sněmovny je uprostřed obce, kde se říká na Klondajku, a dokonale chráněno před zvědavci. Celý areál je obklopen masivním dřevěným plotem. Domky uvnitř s vysokou špičatou střechou jako by neměly zdi - střecha se sklání až k zemi. To vše ukryto mezi smrky.

Mám času jen na dovolenou
U hlavního vchodu jsou kamery, elektrická brána se otevře, pouze pokud znáte kód. Trojice českých poslanců, která se tu tento týden rekreuje, má jedno společné: komfortu za pár korun si nejspíš užívají naposledy.

Kateřina Dostálová z ODS, komunistka Květoslava Čelišová i sociální demokrat Josef Hojdar z ČSSD v letošních červnových volbách nekandidují. Přestože ve vysoké politice končí, s lacinou dovolenou ani tak spojováni být nechtějí.

Dostálová s Čelišovou se odmítly nechat vyfotit na svahu, jak lyžují. Hojdar zase onemocněl a na dovolenou do Harrachova přijela jen jeho manželka s dětmi. Obě političky cítí, že není logicky obhajitelné, proč zrovna jim se základním platem 57 600 korun musí na dovolenou přispívat stát.

"Za ten rok mám minimum času. Třeba letos jsem vůbec nebyla na dovolené, vnoučata za celý rok nevidím. Takže vítám, že tady mohu s dětmi strávit zimu," říká Čelišová, která patří ve Sněmovně mezi nejmlčenlivější zákonodárce. V tomto volebním období od června 2002 se postavila jen jedenáctkrát k řečnickému pultíku.

"Samozřejmě jako poslankyně za komunistickou stranu, která bojuje za výhody pro lidi, vím, že tady je to pro ně nedostupné. Je tu opravdu hodně draho," říká Čelišová o cenách v sousedních penzionech a restauracích v Harrachově, kam jezdí lyžovat kromě českých poslanců hlavně Nizozemci a Němci.

Ochotný vyfotit se na sněhu je tak pouze europoslanec Libor Rouček z ČSSD. Na rozdíl od českých poslanců totiž musí platit vyšší částku jako host - 103 korun za bydlení a 332 korun za plnou penzi. V součtu je to pořád levnější než v místních soukromých penzionech.

"Málokdy je tu volno. Jako první mají právo si rezervovat poslanci, pak úředníci Sněmovny a nakonec až my, evropští poslanci," upozorňuje Rouček na nerovné podmínky.

Bydlí tu v areálu, který patřil známému profesoru Rudolfu Jedličkovi a do roku 1950 tady byl jeho Jedličkův ústav. Pak si však vilu s parkem a lesem vyhlédli komunisté a udělali z ní vládní rekreační středisko. Tak to zůstává i 16 let po listopadové revoluci. Místní tomu říkají buď "jedličkárna", nebo "federál" podle někdejšího vlastníka, československého Federálního shromáždění.

Zrušení dotací nikdo nenavrhne
Harrachov spolu s letním parlamentním sídlem v Lipnici nad Sázavou letos potřebují na provoz jedenáct milionů korun, ovšem na poplatcích od rekreantů vydělají jen 3,14 milionu.

Všichni oslovení poslanci se shodnou, že dotované ceny by se měly zvýšit. Ale nikdo to dosud nenavrhl a odpovědnost házejí jeden na druhého. "To nemohu rozhodovat sama. Já výhrady chápu, ale přece každý podnik, kde jsou odbory, má také rekreační objekty," říká poslankyně Orgoníková.

"Určitě bych takový návrh podpořila, aby ty ceny byly narovnané. A nechápu, proč tomu dodnes není. Nejsem v komisi pro práci Sněmovny," tvrdí zase Dostálová, která byla v létě také v Lipnici.

Kde jsou ty doby, kdy pravicoví politici odmítali jezdit na "podnikové" zájezdy, aby se nemuseli potkávat s komunisty u oběda.

"Já s kolegyní Čelišovou pracuji osm let v petičním výboru, takže já ji znám dlouhou dobu. My se tady navíc s nikým nedružíme, nestýkáme. My jsme opravdu přijeli na lyže, protože moje děti strašně rády lyžují," říká Dostálová.

Zaorálek: Poslanci nemají chuť to změnit

Šéf Sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD) raději ani nezkouší navrhovat zrušení státem dotované rekreace pro poslance: ví totiž, že s takovým nápadem nemá šanci. "Nepozoruji, že by tady zrál názor, že je to potřeba změnit," říká.


Přijde vám správné, i vůči veřejnosti, že poslanci musí mít státem dotovanou dovolenou?
Nejsem absolutistický panovník. Zjišťuji, že tady člověk často narazí, když chce něco změnit. Je třeba hledat dohodu s ostatními poslanci ve Sněmovně.

Čili si myslíte, že by se vám nepodařilo prosadit současné omezení rekreací?
Nedovedu si představit, že bych v čase, co zbývá do voleb, s tím mohl přijít. Názor na rekreace přitom není jednotný. Třeba od některých reprezentantů ODS slyším, že je to socialistický přežitek. Ale i oni to poměrně dost využívají. Nezdá se, že by tady byla šance. Nepozoruji, že by tady zrál názor, že je to něco, čeho je potřeba se zbavit.

Přece poslanci mají takové příjmy, aby si mohli dovolit jezdit na dovolenou za normální ceny.
Ta zařízení mohou být využívaná rozmanitějším způsobem, například na jednání výborů a podobně. Není to jen rekreační záležitost, ale využívá se to víceúčelově. Třeba tam jezdí i vytopené rodiny nebo nemocné děti. To jsem se snažil podporovat.

To přece musí být trapné i pro poslance, nechat si na dovolenou přispívat státem.
To si každý poslanec rozhoduje sám, jak si tu dovolenou řeší. Kdyby to někomu takto připadalo, tak tam nepojede.

Proč ale vlastně musí jednat poslanci na horách? Je něco takového nutné?
To je také na debatu. Byla tam třeba některá jednání, kde bylo potřeba, aby se konala delší dobu, a která vyžadují dva týdny důkladnější a soustředěnější debaty. Způsob, jak to změnit, je věc politické debaty mezi kluby, není to věc jednoduchá. Teď nevidím šanci to změnit. Možná po volbách, pokud bude zájem. Já už jsem na to upozorňoval úplně na začátku tohoto volebního období v roce 2002. Ale nemělo to efekt.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Nebránil se, jen slabě dýchal, popisují svědci smrtelné napadení v autobusu

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Brutální a zbytečné, tak během hlavního líčení v jednací síni Městského soudu v Praze popsali svědci březnové napadení...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Šest stran vyzvalo Babiše k demisi, budou hlasovat pro nedůvěru vládě

Ilustrační snímek

Kvůli bobtnajícímu skandálu kolem Čapího hnízda šestice opozičních stran - ODS, Piráti, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí...

Další z rubriky

ČSSD čeká velmi těžká volba, shodují se politologové. Babiš hraje o voliče

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Dva dny poté, co Seznam Zprávy zveřejnily svou reportáž ze Švýcarska s Andrejem Babišem mladším, čelí český premiér...

Důvěra v Babišovu verzi příběhu o Čapím hnízdě klesá, ukázal průzkum

Praha 6.10.2018 Ano-štáb Ano,komunální volby 2018,senátní volby (Andrej Babiš)

Velká část Čechů postřehla posun v kauze Čapího hnízda a považuje nově zveřejněné informace o údajném únosu Andreje...

Učitelé prchají ze škol, protože jim chybí volnost, zjistila fakulta

Ilustrační snímek

Za jakých podmínek zůstanou mladí učitelé ve školství? Podle výzkumu odborníků z Pedagogické fakulty Masarykovy...

Najdete na iDNES.cz