Petr Wolf prostupuje bezpečnostním rámem na Krajském soudu v Ostravě.

Petr Wolf prostupuje bezpečnostním rámem na Krajském soudu v Ostravě. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Poslanci a senátoři se schovávají za imunitu, u soudu jsou vzácností

  • 117
Soud v Ostravě v těchto dnech rozhoduje o tom, zda exposlance Petra Wolfa pošle za dotační podvod do vězení. Hrozí mu až deset let. Obecně jsou ale čeští zákonodárci před soudem spíš raritou. Chrání je totiž doživotní imunita. Politici už dlouho slibují její omezení. "Ale skutek utek," říká politolog Zdeněk Zbořil.

Teď ve Sněmovně leží čerstvá žádost o vydání exministra dopravy Víta Bárty a poslance Jaroslava Škárky. Jednoho chtějí policisté stíhat za to, že tomu druhému dal obálku naditou penězi, druhého za to, že si onu obálku ponechal.

Kdy ovšem poslanci o osudu obou dvou rozhodnou, není zatím jasné. Šéf mandátového a imunitního výboru Jeroným Tejc odhaduje, že zákonodárci budou ruce zvedat až někdy na konci léta. 

Další příklad z poslední doby - véčkařský rebel Stanislav Huml ještě před několika měsíci tvrdil, že se policejního vyšetřování kvůli údajně lživému odbornému posudku nebojí. "Vydejte mě," apeloval na kolegy ze Sněmovny.

Otázku imunity řešil i Ransdorf či Sládek

Jenže pak několikrát změnil názor a když přišlo samotné hlasování, ruku pro své vydání nezvedl, stejně jako většina poslanců. Dopravní expert je tak díky imunitě do smrti v bezpečí, policisté už ho za stejný případ znovu vyšetřovat nemohou.

Vydán nebyl v roce 1994 ani republikánský poslanec Bohuslav Kuba a to i přesto, že se zodpovídal z napadení člena justiční stráže u třebíčského soudu. Trestnímu stíhání se v roce 1998 vyhnul i někdejší ministr financí Ivan Kočárník, který podepsal státní záruky za čtyři miliardy, třebaže o nich vláda nejednala.

A i když zákonodárci některého ze svých kolegů vydají, může se stát, že o zbavení imunity musejí žádat znovu. To je například případ europoslance Miloslava Ransdorfa. Ten musel být zbaven imunity hned dvakrát, protože v mezičase byl zvolen znovu.

Jedním z mála skutečně odsouzených je tak například exsenátor a bývalý chomutovský starosta Alexandr Novák. Tomu v prosinci soud uložil dvouletou podmínku a pětimilionovou pokutu za to, že přijal 40 milionů korun jako úplatek. Novák se ale proti verdiktu odvolal.

Před soudem už několikrát stál i exšéf televize Nova a bývalý senátor a europoslanec Vladimír Železný. Trest za údajné daňové delikty nebo za poškozování věřitele ale nedostal, soudy ho osvobodily.

V 90. letech se o svou imunitu museli často třást poslanci republikánů Miroslava Sládka, po přelomu tisíciletí pak například senátoři Jiří Čunek nebo Liana Janáčková, která měla potíže kvůli svým protiromským výrokům s dynamitem.

Poslanci bezbřehou imunitou provokují, míní politolog

"Doživotní imunita je něco nepochopitelného a zavání to dobou, kdy absolutističtí vládci fungovali z boží milosti. Poslanci si neuvědomují, že bezbřehá imunita maximálně tak vyprovokuje nějakého fanatika, který se nakonec uchýlí k násilí, protože neuvidí jiný způsob, jak 'nedotknutelné' zákonodárce potrestat," míní politolog Zdeněk Zbořil.

A poukazuje na to, že ač policisté žádají o vydání senátorů nebo poslanců poměrně často, jen málokdy jim zákonodárci vyhoví. "Bojí se totiž, že mohou sami něco provést o dva týdny později a skončit před policejním vyšetřovatelem, tak raději pro vydání ruku nezvednou," domnívá se Zbořil.

Řešením by byla časově omezená imunita, politolog ale nevěří tomu, že se jí dočkáme. "Řeči o omezení imunity jsou ještě větší evergreen než přímá volba prezidenta. Všichni o tom mluví, ale skutek utek," říká politolog.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video