Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


On-line reportáž

20:11
Osmidenní státní smutek skončí v Polsku dnes o půlnoci. Truchlení tím ale zdaleka nekončí. Zítra začne země pohřbívat další významné Poláky, kteří zahynuli spolu s Lechem Kaczynským a jeho chotí u Smolenska. Děkujeme vám, že jste po dva dny sledovali on-line reportáž, která vám přiblížila tryznu a státní pohřeb.
20:06
Podle polské televize TVN24 si budou moci lidé sarkofág, ve kterém jsou uložená těla Marie a Lecha Kaczynských prohlédnout od 21 hodin. Kryptu by měli dělníci po drobných úpravách zazdít až zítra ráno.
19:55
U Wawelu už se shromáždilo 500 lidí, kteří se chtějí s prezidentským párem rozloučit přímo v kryptě. V areálu jsou ale stále některé delegace, a tak zatím není jasné, kdy budou lidé moci na Wawel vstoupit. Krypta má být otevřená až do ranních hodin.
 • Dcera Marta a vnučka Ewa manželů Kaczynských kráčí po nádvoří hradu Wawel (18. dubna 2010)

  Dcera Marta a vnučka Ewa manželů Kaczynských kráčí po nádvoří hradu Wawel (18. dubna 2010) / Autor: AP

19:47
Z Krakova už odletěl i bratr zesnulého prezidenta Jaroslaw Kaczynski. Na jih Polska cestoval vlakem, pro zpáteční cestu do Varšavy zvolil vrtulník "Sokol". Z Krakova odcestoval i gruzínský prezident Michail Saakašvili. Kvůli problémům v letecké dopravě strávil v Polsku jen několik desítek minut.
19:41
Podle krakovské policie se pohřeb obešel bez výtržností a policisté dokonce nehledali ani jedno ztracené dítě. Hojně ale lidé využívali informační linky. Ptali se na uzavřené ulice nebo obchody, často je zajímalo, kde zaparkovat.
19:21
Německý prezident Horst Koehler odletěl z Krakova opět vrtulníkem. Stejný dopravní prostředek zvolili i hráči z Berlínské filharmonie, kteří doprovázeli mši v Mariánském kostele.
19:18
První fotografii z krypty po wawelskou katedrálou zveřejnil na sociální síti Twitter polský europoslanec Adam Bielan.
 • Dcera zesnulého prezidentského páru Marta a bratr prezidenta Jaroslaw Kaczynski na pohřbu prvního páru v Krakově (18. dubna 2010)

  Dcera zesnulého prezidentského páru Marta a bratr prezidenta Jaroslaw Kaczynski na pohřbu prvního páru v Krakově (18. dubna 2010) / Autor: Jan ZátorskýMAFRA

19:16
Prezident Václav Klaus, premiér Jan Fischer a pražský arcibiskup Dominik Duka se zpátky z Krakowa zřejmě přepraví stejným způsobem, jakým přijeli. To by znamenalo, že autem doputují do Bohumína a odsud pojedou vlakem zpátky do Prahy. Cestu letadlem zhatil sopečný prach na Evropou.
19:03
"Tragédie u Smolenska nenechala nikoho lhostejným. V naší zemi vyvolala velmi hořké pocity," řekl šéf Kremlu Dmitrij Medveděv polské televizi TVP na letišti těsně před odletem z Polska. Zdůraznil, že nyní doufá v lepší rusko-polské vztahy.
18:54
"Polsko národní tragédii přečká a stane se ještě lepším," řekl v rozhovoru pro televizní stanici CNN polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski.
18:46
Život v centru města se zvolna vrací k normálu. Po skončení smuteční mše lidé na náměstí zůstali a sledovali průvod na velkoplošné obrazovce. Teď se pomalu rozcházejí. Někteří míří do krypty naposledy se rozloučit prezidentským párem, jiní spěchají na speciální vlakové spoje, které do celé země vypravily polské dráhy.
18:27
Podle webu listu Gazeta Wyborcza se po uložení ozvalo 21 dělostřeleckých salv a čest památce zesnulých vzdala i čestná stráž. Příbuzní Kaczynských neustále přijímají kondolence od delegací.
 • Krypta, kde spočinul zesnulý polský prezident Lech Kaczynský s manželkou (17. dubna 2010)

  Krypta, kde spočinul zesnulý polský prezident Lech Kaczynský s manželkou (17. dubna 2010) / Autor: AP

18:20
Těla Lecha a Marie Kaczynských jsou uložena v kryptě pod wawelskou katedrálou. Až do rána k jejich sarkofágu mohou zavítat obyčejní lidé a naposledy se prezidentským párem rozloučit. Do krypty pak kameníci přidají ještě seznam jmen všech obětí smolenského neštěstí a pak už dělníci prostor zazdí.
18:13
Václav Klaus s chotí Livií pokondoloval Jaroslawu Kaczynskému a dceři prvního páru Martě. Jejich krátký rozhovor byl o poznání vřelejší, než u některých jiných delegací.
18:10
Václav Klaus se podepisuje do kondolenční knihy, podpis připojuje i premiér Jan Fischer.
18:02
Polským politikům podává ruku i Václav Klaus s chotí Livií. Od Poláků se dočkal objetí, které symbolicky stvrzuje česko-polské přátelství. Kondoluje i Viktor Juščenko nebo Ivan Gašparovič.
 • Krypta, kde spočinul zesnulý polský prezident Lech Kaczynský s manželkou (17. dubna 2010)

  Krypta, kde spočinul zesnulý polský prezident Lech Kaczynský s manželkou (17. dubna 2010) / Autor: AP