"Je to veliký smutek a dnes vyvrcholí," řekl prezident před cestou. Vlakem jel, protože letadla nelétají kvůli sopečnému mraku nad Evropou.
Na bohumínském nádraží čekaly na příjezd delegace desítky lidí. Prezidentský pár, premiér i arcibiskup se s některými osobně pozdravili, Duka se stihl i podepsat malému chlapci. Klaus před novináři vzpomínal na společnou návštěvu regionu právě s polským prezidentem.
"Tehdy jsme jeli vlakem z Bohumína do Varšavy. Pořád je to jedna taková smutná vzpomínka za druhou," řekl prezident Klaus. V souvislosti s uzavřením vzdušného prostoru připomněl, že "neporoučíme světu kolem nás, přírodě ani okolnostem".
Podle něho se lidé před nádražím nesešli jen kvůli přivítání. "Je tu také jistý pocit toho, co se dnes bude odehrávat v Krakově," dodal. Polský prezidentský pár bude pochován v Krakově vedle polských králů a dalších osobností v kryptě katedrály na královském hradě Wawel.
Polský letoun s prezidentem minulou sobotu havaroval u Smolenska. Na palubě zemřelo 96 lidí, mnoho politiků a představitelů armády. Cestovali do Katyně připomenout si masakr z roku 1940, kdy sovětská tajná policie NKVD zavraždila tisíce polských důstojníků a intelektuálů.
"Pro mě to je určité vzdání holdu a projevu přátelství polskému národu," uvedl Duka ke své přítomnosti na pohřbu.
"Protože jedu jako osoba duchovní, je to modlitba, kterou budu doprovázet oběti této katastrofy i se vzpomínkou na ty oběti v Katyni, které tak dlouho byly utajovány, a to tím způsobem, který by se neměl opakovat," zdůraznil Duka.
Podle něj každý, kdo zahyne nespravedlivě a s určitým hrdinstvím, si zaslouží čest bez ohledu na politickou situaci ve 20. století.
Premiér Fischer řekl, že se k polské hranici blíží s pocitem velkého zármutku: "Prezidenta Kaczynského jsem měl příležitost poznat. Vynikající osobnost. Zkrátka a dobře, to se prostě nemělo stát. A tím, že se to stalo pár kilometrů od Katyně, o symbolice snad není potřeba ani hovořit."

Český prezident Václav Klaus si na bohumínském nádraží přesedá do limuzíny, která ho odveze na pohřeb polského prezidenta do Krakova (18. dubna 2010)
Z pražského hlavního nádraží vyrazil vlak EuroCity Kysuca přesně v 6:11. Prezidentská kancelář rezervovala komfortní salonek v první třídě hned u jídelního vozu. Na delegaci čekaly ve voze květiny s trikolorou.
Vedoucí stevardka Jana Kotrčová řekla, že určitě významným cestujícím nabídne klasickou českou snídani.
Nezávisle na státní delegaci zamířil autem do Krakova také bývalý lídr ODS Mirek Topolánek a europoslanec Jan Zahradil. Ten zastupuje rovněž frakci evropských konzervativců jako jejich místopředseda. Zahradil řekl, že do Polska jedou po dohodě s partnerskou stranou Právo a spravedlnost, k níž měl zesnulý prezident blízko.
Prezident a vlakyI když hlava státu obvykle vlakem na služební cesty nejezdí, nepovažuje svoji dnešní jízdu po železnici za nic tak nečekaného, protože vlak je podle něj běžný dopravní prostředek. "Výjimečná situace to je, ale my jsme generace, která většinu našich životních cest pořád ještě většinou udělala vlakem. Tak pro nás to tak neřešitelná otázka není," řekl Klaus před cestou novinářům. Dodal, že naposledy jel vlakem několikrát do Ostravy, kdy využil pendolino. |