Policie odváží materiály z kanceláře Iva Rittiga v ulici U Prašné brány.

Policie odváží materiály z kanceláře Iva Rittiga v ulici U Prašné brány. | foto: Petr Topič, MAFRA

PŘEHLEDNĚ: Nečasův bouřlivý den. Policie zatýkala jeho spolupracovníky

  • 314
Policisté ve středu večer rozeběhli velkou akci proti některým politikům, státním úředníkům a vlivným lobbistům. Zadržená je šéfka premiérova kabinetu, bývalý ministr a exposlanci. Přinášíme přehled, kde policie zatýkala, koho zadržela i jak se k případu staví předseda vlády Petr Nečas, kterého se razie velmi dotýká.

Kde policie zasahovala

Policejní razie na politiky a lobbisty

Detektivové přijeli v noci na čtvrtek na úřad vlády, dorazili i na ministerstvo obrany, financí, na pražský magistrát, do královéhradeckého sídla Lesů ČR a do Galerie Myšák, kde sídlí firma lobbisty Romana Janouška. Domovní prohlídka se konala i v sídle u lobbisty Ivo Rittiga nebo u bývalého šéfa poslanců ODS Petra Tluchoře. Pro něj si došli policisté ve středu večer (více zde).

Podle serveru Parlamentnílisty.cz provedli detektivové razii i v domě Libora Grygárka, bývalého náměstka Vrchního státního zastupitelství v Praze. Server iHNED.cz uvedl, že policisté byli i v Mělníku, kde má dům bývalý majitel firmy Kardio Port. Ta vyhrála podezřelou dvoumiliardovou zakázku kliniky IKEM.

Kriminalisté prohledali i některé bezpečnostní schránky v Komerční bance v centru Prahy. Policie však zatím pouze uvedla, že akce probíhá v Praze, Středočeském a Východočeském kraji. 

Koho police zadržela

Mezi zatčenými je blízká spolupracovnice premiéra Petra Nečase a šéfka jeho kabinetu Jana Nagyová. Kriminalisté zadrželi také bývalého šéfa poslaneckého klubu ODS Petra Tluchoře a exministra zemědělství Ivana Fuksu. Zatčen je také Roman Boček, bývalý náměstek na ministerstvu zemědělství, který nyní působí na Českých drahách.

Policie zadržela i ředitele správy hmotných rezerv Ondřeje Páleníka. Podle informací MF DNES byl zadržen i bývalý ředitel investičního odboru pražského magistrátu Jiří Toman.

Podle deníku Právo mezi zatčenými figuruje i Milan Kovanda, šéf vojenského zpravodajství, a ČTK přidala jméno vedoucího úřadu vlády Lubomíra Poula.

Policisté se zajímali i o bývalého poslance ODS Marka Šnajdra. Zatčený však není, policisté ho nezastihli. Nepodařilo se jim najít ani Ivo Rittiga nebo Romana Janouška, kteří nejsou v Česku.

Během odpoledne policie osm zadržených obvinila. Jména stíhaných však tají, vyšetřovatelé ostatně odmítají upřesnit, koho se razie konkrétně týkala.

Kde byl premiér

Petr Nečas nebyl celý den k zastižení a objevily se i spekulace o tom, že je nemocný, nebo že zkolaboval. Omluvil se i z jednání Sněmovny, kde se měly projednávat interpelace. Za poslanci přišel jen ministr vnitra Jan Kubice a poslancům řekl, že v noci byli za Nečasem dva státní zástupci a šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta, kteří přišli "za účelem úkonu trestního řízení" (více o hledání Nečase zde).

Fotogalerie

Nečas se objevil na veřejnosti až odpoledne, kdy svolal mimořádnou tiskovou konferenci. Na ní prohlásil, že nehodlá rezignovat na svou funkci. "Jsem přesvědčen, že jsem se nedopustil ničeho nepoctivého," řekl Nečas a dodal, že svým spolupracovníkům stále věří (více o vystoupení premiéra zde).

Za Nečase se zatím postavila i TOP 09. Její představitelé ovšem chtějí, aby policie co nejdříve zveřejnila, proč rozjela tak rozsáhlé zatýkání.

Přežije vláda?

Opozice už řekla, že by vláda měla skončit. "Česká republika nemůže mít v čele premiéra, jehož spolupracovníci jsou spojováni s organizovaným zločinem. ČSSD žádá okamžitou demisi vlády," řekl šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

V pátek chce opozice situaci řešit přímo s Nečasem, který slíbil, že dorazí do Sněmovny. O situaci se zajímá i prezident Miloš Zeman. Ten se chce v pátek na Hradě sejít s policejním prezidentem, premiérem Nečasem a předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou. Přijme také ministra spravedlnosti Pavla Blažka a nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Policejní akci do té doby odmítl komentovat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video