Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Policie našla u Srby zbraně a 30 milionů

  0:01aktualizováno  0:01
Karel Srba, muž obviněný z toho, že si objednal vraždu novinářky MF DNES Sabiny Slonkové, zřejmě skrývá ještě více tajemství, než se dosud zdálo. Při domovní prohlídce v Srbově luxusním sídle ve Stochově u Kladna policie podle informací MF DNES minulý pátek objevila přes 30 milionů korun v hotovosti, dvě pistole (na jednu z nich měl Srba povolení) a tři takzvané střílecí tužky, které je možné použít jako zbraň.

Tuto informaci nechtějí zatím úřady oficiálně potvrdit, MF DNES ji však získala ze dvou důvěryhodných zdrojů, detailně obeznámených s vyšetřováním. "Peníze byly nalezeny v igelitových a jedné příruční tašce v Srbově autě," řekl policista, který si nepřál zveřejnit jméno.

Karel Srba, který více než tři roky působil jako generální sekretář exministra zahraničí Jana Kavana, jako státní úředník nevydělával více než 40 tisíc korun měsíčně. Kde peníze vzal, není jasné a podle policistů to Srba nebyl schopen vysvětlit.

Proč by člověk, který má v hotovosti desítky milionů, najímal na vraždu novinářky namísto spolehlivého profesionála právě vimperského narkomana Karla Rziepla, který nakonec před dvěma týdny celý případ sám oznámil policii? Jeden ze Srbových obhájců, Vít Široký, už ve včerejších Hospodářských novinách označil celý případ za "vykonstruovaný".

Můj muž je nevinen,
říká manželka K. Srby

Odejít nehodlám,
vzkázal Kavan

Strach nemám,
tvrdí najatý vrah

Proč se bát úředníka Srby(článek o "špinavých rukou" Karla Srby)

Jak vysoko zvedl
laťku úředník Srba

Deset dní jsem
byla mrtvá

Slonkovou dělily od smrti hodiny (vše o kauze)

A Srba pak podle náměstka policejního prezidenta Miroslava Antla tvrdí, že se stal obětí zpravodajské hry. Policie je však přesvědčena, že má dostatek důkazů, a těžko pochopitelný výběr "vykonavatele" celého plánu vysvětluje jednoduše: Srba prostě vsadil na špatného člověka. Konkrétně na svou známou Evu Tomšovicovou, která ho přesvědčila, že vraždu Slonkové dokáže zařídit.

Do plánu pak zapojila dva vimperské podnikatele, Michala Novotného a Petra Volfa.  Policie tedy zatkla Karla Srbu ve chvíli, kdy měl ve svém autě přes 30 milionů korun. Později se svěřil policistům, že chtěl peníze ukrýt někde na bezpečném místě.

"Říkal nám, že s tím měl největší problém. Nevěděl totiž, komu by mohl důvěřovat natolik, aby mu takovou sumu jen tak svěřil," uvedl jeden z kriminalistů obeznámených s vyšetřováním.

Státní zástupce Barnabáš Liška, který má případ na starosti, uvedl, že detaily z vyšetřování prozrazovat zatím nebude. "Nechci zatím vaše informace komentovat," řekl Liška.

Policie zatím nemá žádné informace, že se Karel Srba chystal i s penězi zmizet. A to i přesto, že se o zatčení své spolupracovnice Tomšovicové dozvěděl o den dřív, než si pro něj minulý pátek přijela policie. Srba totiž mluvil s bratrem Tomšovicové a ten mu řekl, že sestru zatkla policie.

Tomšovic si však stejně jako jeho sestra v první chvíli myslel, že zatčení se týká hospodaření několika jejích firem. Srba proto zřejmě zůstal klidný a naplánoval si na páteční dopoledne schůzky a tenisový mač. Policie nyní zjišťuje, kde Srba přišel ke 30 milionům korun v hotovosti. On to dosud odmítá prozradit.

Není to přitom poprvé, kdy se ukázalo, že bývalý státní úředník si žije značně nad poměry. Finanční úřad například prověřuje, z jakých peněz si nechal postavit bývalou rezidenci v Černém Volu, kterou dnes prodává za osm milionů korun. Jasné není ani to, kde Srba vzal na své současné bydliště ve Stochově, kde koupil a luxusně rekonstruoval rozsáhlé usedlosti.

Srba doposud tvrdil, že do nemovitostí investovala jeho matka (dlouholetá pracovnice Kovošrotu). Marie Srbová zase prohlásila, že peníze měli dlouhá léta doma po otci v krabici. 

Jaké má policie důkazy

Karel Srba obviněný z přípravy vraždy novinářky Sabiny Slonkové ve vazbě tvrdí, že se stal coby bývalý agent vojenské rozvědky obětí zpravodajské hry. Je taková varianta vůbec možná? Teoreticky ano. Logické argumenty i dosavadní vyšetřování však tuto teorii vyvracejí.

Pokud by se jednalo o spiknutí, jehož cílem bylo dostat Karla Srbu do vazby, museli by na tom spolupracovat i tři další lidé, kteří jsou z plánování vraždy obviněni. Jim však přitom hrozí až patnáctileté vězení. Kromě toho dva znich - Eva Tomšovicová a Michal Novotný - se ke svému podílu na akci přiznali.

Policie je přesvědčena, že důkazů proti Karlu Srbovi má dost. Rozhodující jsou výpovědi Tomšovicové, která detailně do policejního protokolu popisuje, jak se s Karlem Srbou na likvidaci redaktorky domlouvala.

Podle informací MF DNES celý příběh začal v dubnu, kdy se Srba na večírku před Tomšovicovou zmínil, že je potřeba "té kočičce zavřít hubu." Tomšovicová ho ujistila, že to pro ni není problém.

"Po pár dnech mu řekla, že někoho na odstranění novinářky sehnala, jestli je ochoten do toho investovat půl milionu korun. Uvedla, že Srba s touto částkou souhlasil," popsal události jeden z detektivů.

Že se cena za likvidaci novinářky měla pohybovat kolem půl milionu korun, potvrdil i státní zástupce Barnabáš Liška. Dalším, kdo na policii ukázal na Karla Srbu, je Michal Novotný. Byl přítomen několika telefonátům mezi Tomšovicovou a Srbou, v nichž se o vraždě novinářky bavili.

Kromě toho existují ještě i nepřímé důkazy. A to soudně povolené odposlechy telefonátů mezi Srbou a Tomšovicovou, během nichž se těsně před svým zatčením obecně baví o tom, že "už je to hotovo."

Během domovní prohlídky navíc policie doma u Srby nalezla fotografii Sabiny Slonkové, na které bylo na zadní straně napsáno Likvidace.

Srba to posléze vysvětloval slovy, že se chtěl stát novinářem a redaktorku zlikvidovat profesně. Kromě fotografie policie u Srby našla i důkladný výstřižkový archiv článků Sabiny Slonkové. Žádné texty jiných novinářů si neschovával.

Ačkoli původně Tomšovicová svým vimperským komplicům slíbila půl milionu, ve skutečnosti však Novotnému předala jen 50 tisíc korun. Stalo se tak až poté, co najatý vrah Karel Rziepel (spolupracující s policií) oznámil, že svou práci odvedl. Ve chvíli, kdy Novotný část peněz (10 tisíc) Rziepelovi předával, zatkla ho policie.

Zbývajících 450 tisíc si Tomšovicová podle vlastních slov měla u Karla Srby vyzvednou minulý pátek. To už ale den seděla v policejní zadržovací cele, kde v pátek skončil i Srba.

Obhajobu Karla Srby by měl nyní převzít bývalý hlavní vojenský prokurátor Miroslav Kříženecký.

Dům bývalého tajemníka ministerstva zahraničí Karla Srby v obci Stochov. (23. července 2002)

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Není to konkurz na hospodského, přeli se kandidáti. U diváků vyhrál Fischer

Pozvánku do debaty prezidentských kandidátů iDNES.cz přijali (zleva) Vratislav...

Osm prezidentských kandidátů se v úterý účastnilo superdebaty iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls. Uchazeči mluvili o tom,...

Další z rubriky

Řidiči kamionů v koloně na D1 zahájili přestávku, rozjet se jim nechtělo

Sněžení způsobilo kalamitu na D1 (16. ledna 2018).

Desítky kilometrů dlouhá kolona, která se od úterý tvořila před nehodou na 99. kilometru dálnice D1, se ráno začala...

Vláda schválila demisi. Zatím není jisté, kdy ji prezident přijme

Vláda Andreje Babiše schválila demisi, přesto bude dál úřadovat (17.1.2018).

Menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) schválila svou demisi jen půl dne poté, co v úterý ve Sněmovně nezískala důvěru....

Nejstarší obyvatelce Vršovic je 103 let, místo léků si dopřává dorty

Nejstarší obyvatelce Vršovic je 103 let. (17.1.2018)

Své 103. narozeniny oslavila nejstarší obyvatelka pražských Vršovic Vlasta Svobodová. Žena narozená ještě za...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz