Za vraždu měl dostat 200 tisíc korun, a naopak vše oznámil policii. "Je to pěkná žena, bylo by jí škoda," poznamenal.
Rziepel zůstal na svobodě
Rziepel není jako jediný z pětice lidí, která plánovala vraždu Slonkové, stíhán a zůstal na svobodě.
Muž nemohl být obviněn, protože nic nespáchal ani neučinil nic k přípravě činu, prohlásila soudkyně Okresního soudu v Českých Budějovicích Petra Janoušková.
Rziepel vzal semtex a šel se udat
Na policii prý šel Rziepel bezprostředně poté, co od dvou vimperských podnikatelů (obviněných Michala Novotného a Petra Volfa) převzal igelitovou tašku s 310 gramy semtexu a roznětkou.
"Byl to černý vojenský semtex, který asi pocházel od Volfa z Vimperka," upřesnil. Oba obvinění mu prý dali peníze na cestu do Prahy a fotografii Slonkové. Na zadní straně fotografie měl její adresy.
Obvinění Novotný a Volf ho prý oslovili proto, že je ve Vimperku poměrně populární osobnost v oblasti zločinu. "Byl jsem čtrnáctkrát odsouzen, většinou za majetkovou trestnou činnost, odseděl jsem 14 let, ale nespáchal jsem žádné násilí," připomněl recidivista.
Naposledy si odpykával trest ve Valdicích, odkud se vrátil v červnu 1991. Od té doby se prý ničeho nedopustil, kromě "takové prkotiny", za kterou ho soud potrestal 400 hodinami veřejně prospěšných prací. Podle dohody s vimperskou radnicí je údajně začne vykonávat od září.
Rziepel bydlí ve starším domě nedaleko centra Vimperku. Je nezaměstnaný a žije z podpory. Asi 170 cm vysoký, velmi hubený blonďák, působí poměrně sympatickým dojmem; je čistě oblečen, modré džíny doplňuje černé tričko se stříbrnými čínskými draky.
První dojem však silně ruší četné mnohobarevné tetování, které mu beze zbytku pokrývá obě předloktí. Mezi motivy, které se vzájemně překrývají, přitom na pravé ruce nechybí ani hákový kříž. Ve Vimperku je také znám pod přezdívkou Citron.
Karel Rziepel alias "Citrón", korunní svědek v případu objednané vraždy novinářky deníku MF DNES Sabiny Slonkové. (23. července 2002) |