Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Podpis dohody ukončil stávku v ČT

  12:02aktualizováno  12:02
Slavnostním podpisem dohody v přímém přenosu ukončili v poledne vzbouření zaměstnanci ČT svou stávku. Dohodu o ukončení stávky podepsali s prozatímním ředitelem televize Jiřím Balvínem v budově zpravodajství na Kavčích horách. Z televizních obrazovek zároveň zmizel nápis STÁVKA, který se téměř šest týdnů objevoval pod logem ČT.

DALŠÍ AKTUÁLNÍ INFORMACE

Jak poslanci zvolil Balvína: volbu jsme sledovali
v ON-LINE REPORTÁŽI

ČT bude bez dozoru
poslanci na sebe vzali jen část pravomocí Rady ČT

Pro Železného jsem nedělal
rozhovor
s novým ředitele ČT

Adam Komers: mohlo být hůř
předák vzbouřenců v ČT těsně po volbě Balvína komentuje další postup stávkujících

Etický kodex porušila obě zpravodajství: vzbouřenců i Bobošíkové
tvrdí to etická komise syndikátu novinářů

Chronologie krize kolem ČT

Proč byla v ČT vyhlášena stávka

Zaměstnanci také ihned začali seškrabovat plakáty s nápisem STÁVKA z budov ČT.

Podpisu dohody předcházelo v pátek mnohahodinové jednání zástupců stávkujících s novým ředitelem ČT Jiřím Balvínem. Nakonec se dohodli.

Amnestii redaktorům, smrt managementu
"Dohoda zavazuje ředitele ČT k tomu, že nepropustí zaměstnance, kteří dostali od vedení jmenovaného bývalým generálním ředitelem Jiřím Hodačem výpovědi," řekl předák vzbouřenců Adam Komers.

Nový ředitel České televize Jiří Balvín splnil také hlavní požadavek stávkujících zaměstnanců a odvolal celý management, který do funkcí jemnoval Jiří Hodač, muž, kvůli kterému stávka v ČT vznikla.

"Já se nikde nebarikáduji, čekám, zda budu pověřena nějakou prací," řekla bezprostředně po svém odvolání bývalá ředitelka zpravodajství Jana Bobošíková, která je, stejně jako ostatní odvolaní funkcionáři, nadále zaměstnancem České televize.

Bobošíková krátce po odvolání z postu ředitelky zpravodajství opustila budovu ČT společně s Věrou Valterovou, které Balvín ukončil platnost pověření k řízení televize.

Odvolán byl i finanční ředitel Jindřich Beznoska, odvolání mu ale bylo doručeno domů. Bobošíková a Valterová si ho převzaly osobně.

Volba ředitele proběhla nečekaně hladce
Nového ředitele ČT zvolili poslanci po nezvykle krátké době na mimořádné schůzi, a to proti očekávání už v prvním kole.

Jiřího Balvína, bývalého šéfproducenta uměleckých pořadů, zákonodárci vybrali po dvou a půl hodinách v tajné volbě. Získal 102 hlasy od 192 přítomných poslanců. Poslanci od nového ředitele očekávájí, že stabilizuje situaci v ČT po krizi, která nastala na přelomu roku po zvolení Jiřího Hodače generálním ředitelem.

Šéf sněmovny a ODS Václav Klaus by považoval za skandální, kdyby zaměstnanci ČT pokračovali po Balvínově zvolení v protestech. Apeloval na ně, aby vzali rozum do hrsti.

Zástupce stávkujích Martin Schmarcz neskrýval překvapení nad tím, že Balvín byl zvolen hned v prvním kole. Zdůraznil, že zaměstnanci ČT očekávají, že Balvín uklidní situaci v ČT a že s nimi začne jednat o jejich požadavcích.

Pro Bobošíkovou hlasovalo 9 poslanců
Ostatní kandidáti na vítěze ztráceli hodně. Na druhém místě skončil předvolební favorit, kterého stejně jako Balvína nominovali poslanci ČSSD, šéfproducent uměleckých pořadů ČT Karel Kochman - získal 34 hlasy. Kochmana před volbou podporovali i unionisté a lidovci. Nakonec se od něj mnoho poslanců odklonilo, protože se otevřeně postavil na stranu stávkujících v ČT.

CO ZNAMENÁ DOČASNÝ ŘEDITEL?

Českou televizi povede zřejmě několik měsíců. Řádného ředitele vybere až nová Rada ČT, kterou musejí poslanci nejprve zvolit.

S 22 hlasy je třetí bývalý ředitel píseckého Rádia Prácheň Vratislav Měchura a za ním se 17 hlasy bývalý ekonomický šéf ČT Michael Kralert. Nejméně hlasů obdržely obě nominované ženy ředitelka zpravodajství ČT Jana Bobošíková (9 hlasů) a Věra Valterová (4 hlasy), která byla pověřena řízením televize po rezignaci Jiřího Hodače.

CO ŘEKLI PO VOLBĚ:

Václav Klaus, předseda sněmovny:
Zodpovědně prohlašuji, že jsem pana Balvína nikdy v životě neviděl a nikdy v životě jsem se s ním nesetkal, nevím, zda je malý, velký, tlustý, tenký. Prosím, aby tomu veřejnost a média uvěřila.

Petra Buzková, místopředsedkyně sněmovny:
Věřím, že pan Balvín tu situaci zvládne, chci, aby ji zvládl.

Pavel Dostál, ministr kultury:
Odvolání lidí dosazených Jiřím Hodačem je pro mě začátek řešení krize a začátek toho, aby stávka byla odvolána.

Jakub Puchalský, bývalý ředitel ČT:
Pokud někdy byly nějaké ochybnosti o politickém pozadí volby ředitele, tak teď jsme podle mě byli svědky té nejpolitičtější volby generálního ředitele v dějinách ČT.

Kateřina Dostálová, poslankyně ODS:
Panu Balvínovi bych popřála, aby až se před něj postaví pan Komers, nesrazil paty.

Jan Kasal, předseda KDU-ČSL:
Já jsem pana Balvína nevolil... Sestavit v této situaci vyrovnaný rozpočet bude těžké.

Miroslav Grebeníček, šéf KSČM:
Rozložení politických sil je zjevné, všichni si ale uvědomovali vážnost situace - uvidíme.

Vladimír Mlynář, poslanec Unie svobody:
Věřím, že Jiří Balvín splní, co slíbil při veřejném slyšení. Tedy, že stáhne výpovědi stávkujících zaměstnanců a odvolá finančního ředitele Beznosku a šéfku zpravodajství Bobošíkovou.

Cyril Svoboda, lídr Čtyřkoalice:
Myslím, že první komunikace mezi ředitelem a zaměstnanci povede k tomu, že se dohodnou - doufám v to.

Poslanci dali řediteli několik doporučení
Poslanci rovněž na návrh poslankyně za ODS Miroslavy Němcové odhlasovali doprovodné usnesení, v němž požadují, aby prozatímní ředitel zajistil sestavení vyrovnaného rozpočtu pro rok 2001 a provedení forenzního auditu do 90 dnů od zvolení.

Dočasné oprávnění sněmovny odvolávat a volit ředitele vyplývá z novely zákona o ČT, podle níž zůstane poslancům tato pravomoc do doby, než zvolí aspoň deset z 15 členů nové televizní rady.

Co Balvín hodlá v televizi dělat
Balvín podle svého úterního vystoupení při veřejném slyšení chce předat novému řediteli čistý stůl. Ve funkci prozatímního ředitele bude usilovat o uklidnění situace. Za hlavní úkol považuje ukončení stávky a provedení forenzního auditu. V případě rozpočtu pro rok 2001 nevidí riziko shodku.  
 
Vedením jednotlivých úseků ČT hodlá pověřit ty členy televizního managementu, které z funkcí odvolal bývalý generální ředitel Jiří Hodač. Jedinou výjimkou je bývalý finanční ředitel Ladislav Paluska, který se v lednu pokusil o převrat, když se chtěl ujmout vedení televize na úkor Věry Valterové.

Balvín dále slíbil, že bude hledat cesty, jak mimosoudně vyřešit aspoň některá z trestních oznámení, která televizní spor vyvolal.

Bobošíková počká na rozhodnutí Balvína
Ředitelka zpravodajství ČT Jana Bobošíková nebude prozatím svoji funkci opouštět. V rozhovoru s ČTK a televizí Prima prohlásila, že ve funkci setrvá a počká si na další kroky nově zvoleného šéfa Jiřího Balvína.

"Já si myslím, že je to příležitost pro to, aby v ČT nastal klid alespoň z toho hlediska, že nikdo nebude moci říci, že pan generální ředitel Balvín má slabý mandát," řekla Bobošíková. Dodala, že sice 102 hlasů podle ní není silný mandát, ale na vyvedení ČT z krize je to podle ní podpora dostačující. "Já mu přeji hodně štěstí," dodala.

Česká televize už podepsala smlouvu na audit
I když nový prozatimní ředitel ČT Jiří Balvín pracuje na odvolání managementu jmenovaného ředitelem Hodačem, Věra Valterová, pověřená řízením televize, stále podepisuje smlouvy. Ještě v den volby nového šéfa například Česká televize pověřila společnost PricewaterhouseCoopers, aby  provedla audit hospodaření tohoto veřejnoprávního média. O tom, zda bude platit, ale rozhodne až nový management.

PROFIL BALVÍNA: muž, kterého odvolal Mathé

* Jiří Balvín se narodil 14. srpna 1953.

* V Československé televizi pracoval přes 25 let, nejprve jako externí asistent scény a výroby v Hlavní redakci hudebního vysílání, po studiu na Filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění (FAMU) se stal ve stejné redakci vedoucím výrobního štábu.

* Odroku 1992 působil v ČT jako šéfproducent uměleckých pořadů.

* Tehdejší ředitel Ivo Mathé jej odvolal v červenci 1997 kvůli špatnému hospodaření v jeho úseku.

* Balvín ke svému odvolání v deníku Slovo poznamenal, že za ním byl spíše spor s generálním ředitelem o podobu systému televizních výrobních skupin.

* O místo generálního ředitele ČT se Balvín neúspěšně ucházel již začátkem roku 1998.

* Od června do prosince téhož roku působil jako ředitel marketingové společnosti Českého tenisového svazu.

* V červenci 1999 se stal ředitelem výroby ČNTS, bývalé servisní organizace TV Nova.

Poslanci zvolili prozatímním ředitelem České televize bývalého šéfproducenta uměleckých pořadů ČT Jiřího Balvína, 9. února 2001

Prozatímní ředitel České televize Jiří Balvín přichází do budovy ČT na pražských Kavčích horách, kde 9. února jednal s odboráři o ukončení stávky zaměstnanců České televize.

Prozatímní ředitel České televize (ČT) Jiří Balvín hovoří se zpravodajským štábem ČT po jednání se zástupci stávkujících zaměstnanců, s nimiž se setkal 9. února v budově ČT na Kavčích horách v Praze. Vlevo jeden z mluvčích stávkujících zaměstnanců Adam Komers.

Ředitelka zpravodajství České televize Jana Bobošíková sleduje se svým manželem Pavlem Bobošíkem z galerie schůzi Poslanecké sněmovny, která 9. února v Praze zvolila prozatímního ředitele České televize.

Ministr kultury Pavel Dostál při tajné volbě prozatímního ředitele České televize na schůzi Poslanecké sněmovny 9. února v Praze.

Předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus svolává zvonkem poslance před vyhlášením výsledků tajné volby prozatímního ředitele České televize, která se uskutečnila 9. února v Praze na schůzi dolní komory parlamentu.

Jeden z mluvčích stávkujícíh zaměstnanců České televize Adam Komers a redaktorka ČT Daniela Drtinová se radují poté, co byla 10. února ukončena stávka na Kavčích horách v Praze po podpisu dohody mezi prozatímním ředitelem ČT Jiřím Balví nem a zástupci zaměstnanců.

Jeden z mluvčích stávkujícíh zaměstnanců České televize Adam Komers sejmul 10. února na Kavčích horách v Praze plakátek s nápisem Stávka. Stávka byla ukončena po podpisu dohody mezi prozatímním ředitelem ČT Jiřím Balvínem a zástupci zam ěstnanců téměř po šesti týdnech.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

VIDEO: Čínský lezec po mrakodrapech zemřel, spadl z 62patrové budovy

Známý čínský lezec Wu Jung-ning

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez jakéhokoli jištění, zemřel po pádu...Další z rubriky

Muž v Praze vykradl banku, odnesl si několik desítek tisíc korun

Policie pátrá po muži, který vyloupil banku.

Neznámý muž v pátek přepadl banku v ulici Jana Želivského v Praze 3. Pachatel přistoupil k přepážce a podal...

Policisté v Praze označovali nehodu, do jejich auta naboural jiný vůz

Policie v Praze označovala místo nehody, do jejího vozu narazil další řidič...

Zatímco policisté v Kbelské ulici v Praze označovali porouchané vozidlo, do jejich auta narazil další vůz. Při nehodě...

Pobodali mě v teplické nemocnici. Milan se poprvé svěřil, co se stalo

Agresivní pacient teplické nemocnice pobodal spolubydlící.

Psychicky narušený muž pobodal 11. listopadu v teplické nemocnici dva pacienty, s nimiž sdílel pokoj. Jednoho řízl do...Najdete na iDNES.cz