Stranám prudce ubývají členové, brzy mohou mít existenční potíže

  0:59aktualizováno  0:59
Téměř všem stranám, které jsou zastoupené ve Sněmovně, prchají členové. Ukazuje to aktuální statistika jejich základen. Nejvyšší tempo úprku oproti loňsku nabrali členové ODS, naopak Úsvit má i po roce stále jen devět členů. Polepšilo si jen hnutí ANO, kde se na členství čeká i půl roku. ČSSD počet členů strany odmítla zveřejnit.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Koláž - iDNES.cz

Část ze stran a hnutí vybírá do konce března členské poplatky. iDNES.cz proto jako každý rok ty, jež jsou zastoupeny ve Sněmovně, oslovil s dotazem, kolik mají aktuálně členů. Všechny až na ČSSD informaci dodaly. 

„Údaje o stavu členské základny jsou momentálně v procesu zpracování. Konkrétní čísla budeme mít k dispozici na konci příštího týdne, aby se s nimi mohly seznámit naše orgány – předsednictvo a ústřední výkonný výbor, které budou jednat ráno v sobotu 11. dubna. Až poté stav členské základny zveřejníme,“ vysvětlila absenci dat sekce PR sociální demokracie. 

Aktuální počty členů stran

Přehled členů stran zastoupených ve Sněmovně:

 • ČSSD
  loni k 9. dubnu strana měla 23 202 členů 
  letos údaj neuvedla
 • ANO
  loni v dubnu mělo 1 564 členů
  letos k 2. dubnu má 2 750 členů
  přibylo 1 186 členů
 • KDU-ČSL
  loni k 28. únoru měla 28 541 členů
  letos k 2. dubnu má 27 357 členů
  ubylo 1 184 členů
 • KSČM
  k 31. prosinci 2012 měla 50 353 členů
  k poslednímu březnu letošního roku měla zhruba 49 000 členů
  ubylo 1 353 členů
 • TOP 09
  loni 9. dubna měla 3 831  členů
  letos k 2. dubnu měla 3 560 členů
  ubylo 271 členů
 • ODS
  loni k 9. dubnu měla 21 074 členů
  letos k 2. dubnu má  17 607 členů
  ubylo 3 467 členů

Pozn.: Číslo je z webu Mojeods.

 • Úsvit
  hnutí mělo před rokem 9 členů, i přes turbulence uvnitř strany a sliby, že se strana otevře novým lidem, se toto číslo nijak nezměnilo a členů je i letos k 2. dubnu 9.

S nadsázkou aktuální statistiky vypadají, jako by se část členů strany lidové přesunula přímo k ANO. Zatímco KDU-ČSL přišla meziročně o 1 184 členů, téměř stejný počet, konkrétně 1 186 nových členů, přijalo hnutí ANO.

ANO i po roce posiluje z oslovených stran nejvíc. „Od začátku roku máme zhruba tři sta nových členů. Čekatelů je nyní zhruba 350 a čekací doba je dle stanov stále stejná, tedy šest měsíců a lze ji zkrátit, pokud se čekatel pozitivně projeví dříve,“ popsal Jaromír Hasoň z divize komunikace hnutí. 

„Ten nárůst se dal čekat,“ reagoval na čísla politolog Pavel Šaradín z olomoucké Univerzity Palackého. „Andrej Babiš sliboval, že postupně bude hnutí prověřovat nové uchazeče a řadu z nich přijme. Navíc zájmu napovídá i obliba hnutí, které veřejnost stále vnímá jako to, jež by mohlo potenciálně pročistit českou politiku a veřejnost,“ dodal politolog.

Tisíce odchodů z ODS

Nejvíc meziročně oslabila ODS. Zatímco loni hlásila ztrátu 504 členů, letos už meziroční úbytek činí téměř 3 500 členů. 

„To je velmi razantní pokles. Může být zapříčiněn dvěma jevy. Jedním je, že řada členů se neztotožnila s novým vedením a z programových a personálních důvodů už s touto stranou nechtějí mít nic společného. Druhým důvodem může být to, jakým způsobem je ODS vnímána veřejností,“ domnívá se Šaradín.

Předseda ODS Petr Fiala upozornil, že přesné údaje o počtu členů po uplynutí lhůty pro placení členských příspěvků bude mít strana až za několik dnů. „Pokles očekávám, není nutně negativní. Nedávno jsme zrušili dvě pražské oblasti a ODS celkově prochází řadou vnitřních změn. Důležité je, že se nám hlásí i noví členové, které oslovuje naše pravicová politika,“ sdělil Fiala.

Ztrácejí také komunisté, ale už ne tolik jako loni. Loni meziroční srovnání ukázalo 3 126 odchodů či úmrtí, letos strana přišla o 1 353 členů. Stále je ale co do síly členské základny nejsilnějším politickým subjektem u nás.

Žádné změny co do počtu členů nehlásí hnutí Úsvit. Ačkoliv se poslanci strany mezi sebou pohádali o peníze a vyloučili z klubu spoluzakladatele hnutí Tomia Okamuru (více čtěte zde), v hnutí Okamura setrvává. Tajemník Úsvitu Jan Zilvar iDNES.cz potvrdil, že strana má stejně jako loni devět členů. Takový počet je sice nezvyklý, ale zákon neporušuje (více o nejmenší členské základně politického subjektu čtěte zde).

Meziroční rozdíly v počtu členů parlamentních stran
StranaRozdíl počtu členů (2013-14)Rozdíl počtu členů (2014-15)
ČSSD+ 321---
ANO+ 832+1 186
KDU-ČSL- 1 811- 1 184
KSČM- 3 126- 1 353
TOP 09+ 27- 271
ODS- 504- 3 467
Úsvit---0

Podle Šaradína nízký počet členů i to, co se kolem hnutí nyní děje, svědčí o tom, že Úsvit je „pochybný spolek“. Zilvar nízký počet v minulosti omlouval tím, že nechtěli mít v hnutí takzvané velrybáře, tedy lidi, kteří účelově navyšují členskou základnu.

Se členy přicházejí strany i o peníze

V tom, že až na Úsvit a ANO všechny strany ve Sněmovně přicházejí o členy, vidí Šaradín potíž. „Pro politickou stranu to je problém, ať už personální, protože přichází o aspiranty na nejrůznější funkce, nebo také finanční, protože ztráta členů znamená i ztrátu členských příspěvků a může znamenat i odchod drobných sponzorů,“ domnívá se politolog.

Věří ale, že v budoucnu mohou být čísla optimističtější, protože politické prostředí po pádu Nečasova kabinetu nezažívá vážnější otřesy. Koalice drží, většinou se nehádá a ani v ČSSD už nejsou navenek znát větší spory.

Podle něj je škoda, že zatím není jasné, jak je na tom aktuálně s členskou základnou sociální demokracie. „Statistika členů ČSSD může být jakýmsi lakmusovým papírkem, protože jde o vládní stranu a lidé by tedy o ni měli mít zájem o členství v ní,“ podotkl Šaradín.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Nikdy neodstoupím, ať si to všichni zapamatují, prohlásil Babiš

Premiér Andrej Babiš hovoří na tiskové konferenci o kauze údajného únosu svého...

Premiér Andrej Babiš během briefingu na letišti v Kbelích před odletem do Bruselu prohlásil, že navzdory výzvám...

Další z rubriky

Stát odškodní klienty H-Systemu za průtahy, ale musí stáhnout žaloby

Večerní setkání bývalých klientů zkrachovalé společnosti H-Systém. Podle...

Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek se dohodl na odškodnění za neúměrně dlouhé trestní řízení přibližně s šedesátkou...

Česko pokryla slabá vrstva sněhu, do terénu vyrazili silničáři

Ranní Jihlava pokrytá prvním letošním sněhem. (19. listopadu 2018)

Na většině území Česka v noci na pondělí sněžilo. Ranní teploty se pohybovaly kolem nuly, sníh mohl vzhledem k nízkým...

VIDEA TÝDNE: Plastový nevěstinec, uhořelé domy a návštěva třídírny odpadů

Otestovali jsme i levnější panny pro SOCKY. Cílová destinace Krym

První český nevěstinec se silikonovými pannami a po požáru zpustošený dům herce Gerarda Butlera. To jsou...

Co když vás auto nechá ve štychu? Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb
Co když vás auto nechá ve štychu? Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb

Myslíte si, že základní asistenční služby obsažené v povinném ručení nebo v havarijním pojištění opravdu stačí? Každý vám říká, kam máte volat v případě nepojízdného vozidla, ale nikdo zřetelně nevysvětlí, jak vám v dané situaci pomůže vaše pojišťovna.

Najdete na iDNES.cz