Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Netradiční nápad Pirátů. Všechny výbory Sněmovny má vést opozice

  19:00aktualizováno  20:38
Piráti přišli s originálním nápadem. Vzhledem k tomu, že vzniká jednobarevná menšinová vláda hnutí ANO, dohodli se poslanci Pirátů jednomyslně, že by všechny výbory Sněmovny měly vést ostatní, tedy opoziční strany. S výjimkou organizačního výboru, jen ten může podle České pirátské strany vést ANO. A to proto, ho řídí předseda Sněmovny, který má být podle Pirátů z ANO.

Piráti Jakub Michálek, Mikuláš Pecka a Ivan Bartoš míří na jednání do Sněmovny. (31. 10. 2017) | foto:  František Vlček, MAFRA

Piráti také potvrdili, že nepodpoří menšinovou vládu ANO a nepřehodnotili své původní doporučení, podle nějž do čela Sněmovny podpoří Radka Vondráčka z ANO proti kandidátovi ODS Petru Fialovi.

To znamená, že Vondráček má k funkci předsedy dolní komory parlamentu velmi blízko, neboť má šanci dostat 78 hlasů ANO, 22 Pirátů a dalších 22 od hnutí SPD Tomia Okamury a 15 od komunistů. Na výjezdním zasedání v Lipnici nad Sázavou se také Piráti jednomyslně dohodli, že kdyby mělo dojít až ke třetímu pokusu o sestavení vlády, lze šéfa Sněmovny případně vyměnit.

Babiš: Jsem zklamaný hlavně z Pirátů, předčasné volby jsou nesmysl

Vedení všech výborů si podle Pirátů mají rozdělit všechny ostatní strany s výjimkou ANO. „Hnutí Andreje Babiše za současné konstelace obsadí všechna ministerstva. V rámci zachování kontrolních mechanismů Sněmovny tedy není žádoucí, aby jedna strana kontrolovala sama sebe. Chceme toto téma předložit k diskusi,“ uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Funkce předsedů výborů ve Sněmovně by měly podle Pirátů obsadit nevládní strany podle poměrného systému, aby tak podle nich mohly kontrolovat vládu. „Chceme být hlídací psi. Kde je možná kontrola v tuto chvíli formované vlády bez kontroly a důvěry, musí logicky opozice poptávat veškeré možnosti, které jsou k dispozici. Upřímnému demokratovi přece nic takového nemůže vadit,“ uvedl Bartoš.

Babiš je z Pirátů zklamaný, podle ODS mu ale dávají bianco šek

Šéf ANO Andrej Babiš dal v neděli v rozhovoru pro iDNES.cz najevo, že se mu povolební počínání Pirátů hodně nelíbí.  „Jsem zklamaný hlavně z Pirátů, kteří se chovají jako tradiční politici. Počítali jsme s Piráty, že nám pomůžou, že jsou noví a budou bojovat proti korupci a za transparentnost, digitalizaci, konopí pro lékařské účely,“ řekl Babiš.

Podle něj Piráti vymýšlejí nesmysly místo toho, aby se podíleli na fungování vlády. ANO jim bude chtít vysvětlit zákon o jednacím řádu Sněmovny.

Rozhodnutí Pirátů, že podpoří do čela Sněmovny Vondráčka z hnutí ANO, je podle ODS bianco šekem pro samovládu Andreje Babiše a Miloše Zemana.

„Andrej Babiš díky tomuto rozhodnutí bude moci manipulovat nejen Poslaneckou sněmovnou, ale i celou českou politikou. Každý, kdo bude hlasovat pro nominanta ANO na předsedu Poslanecké sněmovny, stává se přímo či nepřímo součástí mocenského paktu Zeman-Babiš. Dává tím Zemanovi a Babišovi zadarmo i třetí pokus při sestavování vlády,“ uvedl šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. Piráti podle ODS sedli na lep duu Babiš-Zeman a se stali jejich „užitečnými idioty“.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Studenti z Třebíče smontují auto pro silničáře, výrobci tomu nevěřili

Limitovaná edice nákladního vozu Tatra Phoenix Präsident připomíná 120 let od...

Studenti třebíčské průmyslové školy budou vlastními silami stavět nákladní auto. Za 1,65 milionu korun ho pro ně koupí...

Obviněný pražský imám, zítřejší demise a bezmocný autobus v Brně

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, proč byl obviněn bývalý pražský imám, co říká opozice o druhém pokusu na...

Návrh otevřít znovu velké obchody o státních svátcích poslanci odmítli

(Ilustrační snímek)

Velké obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních zůstanou dál při některých státních svátcích zavřené. Zrušení zákona,...

Najdete na iDNES.cz