Netradiční nápad Pirátů. Všechny výbory Sněmovny má vést opozice

  19:00aktualizováno  20:38
Piráti přišli s originálním nápadem. Vzhledem k tomu, že vzniká jednobarevná menšinová vláda hnutí ANO, dohodli se poslanci Pirátů jednomyslně, že by všechny výbory Sněmovny měly vést ostatní, tedy opoziční strany. S výjimkou organizačního výboru, jen ten může podle České pirátské strany vést ANO. A to proto, ho řídí předseda Sněmovny, který má být podle Pirátů z ANO.

Piráti Jakub Michálek, Mikuláš Pecka a Ivan Bartoš míří na jednání do Sněmovny. (31. 10. 2017) | foto:  František Vlček, MAFRA

Piráti také potvrdili, že nepodpoří menšinovou vládu ANO a nepřehodnotili své původní doporučení, podle nějž do čela Sněmovny podpoří Radka Vondráčka z ANO proti kandidátovi ODS Petru Fialovi.

To znamená, že Vondráček má k funkci předsedy dolní komory parlamentu velmi blízko, neboť má šanci dostat 78 hlasů ANO, 22 Pirátů a dalších 22 od hnutí SPD Tomia Okamury a 15 od komunistů. Na výjezdním zasedání v Lipnici nad Sázavou se také Piráti jednomyslně dohodli, že kdyby mělo dojít až ke třetímu pokusu o sestavení vlády, lze šéfa Sněmovny případně vyměnit.

Babiš: Jsem zklamaný hlavně z Pirátů, předčasné volby jsou nesmysl

Vedení všech výborů si podle Pirátů mají rozdělit všechny ostatní strany s výjimkou ANO. „Hnutí Andreje Babiše za současné konstelace obsadí všechna ministerstva. V rámci zachování kontrolních mechanismů Sněmovny tedy není žádoucí, aby jedna strana kontrolovala sama sebe. Chceme toto téma předložit k diskusi,“ uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Funkce předsedů výborů ve Sněmovně by měly podle Pirátů obsadit nevládní strany podle poměrného systému, aby tak podle nich mohly kontrolovat vládu. „Chceme být hlídací psi. Kde je možná kontrola v tuto chvíli formované vlády bez kontroly a důvěry, musí logicky opozice poptávat veškeré možnosti, které jsou k dispozici. Upřímnému demokratovi přece nic takového nemůže vadit,“ uvedl Bartoš.

Babiš je z Pirátů zklamaný, podle ODS mu ale dávají bianco šek

Šéf ANO Andrej Babiš dal v neděli v rozhovoru pro iDNES.cz najevo, že se mu povolební počínání Pirátů hodně nelíbí.  „Jsem zklamaný hlavně z Pirátů, kteří se chovají jako tradiční politici. Počítali jsme s Piráty, že nám pomůžou, že jsou noví a budou bojovat proti korupci a za transparentnost, digitalizaci, konopí pro lékařské účely,“ řekl Babiš.

Podle něj Piráti vymýšlejí nesmysly místo toho, aby se podíleli na fungování vlády. ANO jim bude chtít vysvětlit zákon o jednacím řádu Sněmovny.

Rozhodnutí Pirátů, že podpoří do čela Sněmovny Vondráčka z hnutí ANO, je podle ODS bianco šekem pro samovládu Andreje Babiše a Miloše Zemana.

„Andrej Babiš díky tomuto rozhodnutí bude moci manipulovat nejen Poslaneckou sněmovnou, ale i celou českou politikou. Každý, kdo bude hlasovat pro nominanta ANO na předsedu Poslanecké sněmovny, stává se přímo či nepřímo součástí mocenského paktu Zeman-Babiš. Dává tím Zemanovi a Babišovi zadarmo i třetí pokus při sestavování vlády,“ uvedl šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. Piráti podle ODS sedli na lep duu Babiš-Zeman a se stali jejich „užitečnými idioty“.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Nikdy neodstoupím, ať si to všichni zapamatují, prohlásil Babiš

Premiér Andrej Babiš hovoří na tiskové konferenci o kauze údajného únosu svého...

Premiér Andrej Babiš během briefingu na letišti v Kbelích před odletem do Bruselu prohlásil, že navzdory výzvám...

Další z rubriky

Zahraniční mise a vyšší obranné výdaje mají v expertním týmu Zemana podporu

Vojenská přehlídka ke stému výročí vzniku Československa. (28. října 2018)

Expertní tým prezidenta Miloše Zemana se shodl na podpoře zahraničních misí či na zvýšení výdajů na obranu na dvě...

O Čapím hnízdě jsme se nebavili, hrál jsem se synem šachy, říká Babiš

Andrej Babiš na TV Nova (18. 11. 2018)

Na sobotní návštěvě Andreje Babiše mladšího se s ním premiér o mediálním humbuku nebavil. Řekl to v nedělním televizním...

Žádám novináře, aby nás neobtěžovali, řekla exmanželka premiéra Babiše Beata

Beáta Babišová: Žádám novináře, aby nás neobtěžovali

Bývalá manželka premiéra Andreje Babiše Beata ve videozáznamu, který byl zveřejněn v neděli večer, vyzvala média, aby...

Najdete na iDNES.cz