Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Piloti počítají s Gripeny od května

  14:05aktualizováno  14:05
Čeští piloti počítají s tím, že by na nových nadzvukových stíhačkách Jas-39 Gripen mohli létat už na přelomu dubna a května. Tehdy totiž armáda vyřadí dosluhující letouny MiG-21, které z Čáslavi nepřetržitě střeží vzdušný prostor v systému kolektivní obrany NATO.

Podle velitel 21. základny taktického letectva v Čáslavi Jiřího Vernera musí být piloti a technici včas přeškoleni na nové letouny, které na jaře do Čáslavi přiletí, aby mohli co nejdřív převzít službu v pohotovostním systému vzdušné ochrany NATINEADS.

"Ideální stav by byl, kdyby v sedm hodin ráno skončily MiGy a v tu samou chvíli nastoupily nové letouny," vysvětlil Verner. V systému nepřetržité ochrany vzdušného prostoru by tak neměla nastat žádná prodleva.

Piloti podle Vernera zřejmě dostanou ještě zhruba měsíc na sžití se s novými stroji a procvičení procedur NATO v domácích podmínkách.

První samostatné cvičené lety ve stíhačkách Jas-39 Gripen absolvovali čeští piloti už koncem října po několika týdnech přeškolení na nové stroje. Od srpna na základně švédského letectva F7 museli zvládnout teorii, trenažery i první lety v dvoumístné verzi se švédskými instruktory. - více zde

Celkem musí čeští piloti, kteří se později stanou sami instruktory, absolvovat osmdesát cvičných misí, tedy zhruba 70 letových hodin.

Dvojice zkušených pilotů Petr Mikulenka a Michael Borůvka jsou ve Švédsku už od konce srpna. Zpět do Čáslavi by měli přiletět přímo s novými stíhačkami na jaře. Kromě pilotů probíhá ve Švédsku i výcvik technického personálu. - více zde

Nové letouny pro zabezpečení vzdušného prostoru si Česká republika od Švédska pronajme na deset let za přibližně 20 miliard korun, když původně předchozí kabinet jednal o jejich koupi. Celkem budou mít vzdušné síly k dispozici 12 stíhaček Jas-39 Gripen C a dva dvoumístné cvičné letouny s označením D.

Od října z letiště ve švédském Linköpingu startují ke zkušebním letům první bojové letouny Jas-39 Gripen určené právě pro českou armádu. První letoun byl už označen i znaky České republiky. - více zde

Letouny projdou řadou pozemních i leteckých testů, jejichž cílem bude ověřit, zda všechny systémy fungují v souladu s konfigurací, kterou si česká armáda objednala.
Nové letouny si příští týden obhlédnou i české armádní špičky.

Do Švédska se vypraví velitel vzdušných sil Ladislav Minařík, šéf operačního centra Emil Pupiš a náměstek ministra Jaroslav Kopřiva. Během návštěvy se seznámí s výcvikem pilotů i personálu a zúčastní se slavnostního  představení prvních letounů vyrobených pro Českou republiku.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Slováci dostali vojenský letoun pozdě. Výrobce slevil přes 22 milionů

První z dvou nových letounů C-27J Spartan pro slovenské letectvo

Za zpoždění při dodávce prvního ze dvou nových transportních letounů C-27J Spartan pro armádu vyjednalo Slovensko u...

Generálové NATO a Ruska se v lednu poprvé od anexe Krymu zřejmě sejdou

NATO, Severoatlantická aliance

Rozhovory na nejvyšší vojenské úrovni mezi NATO s Ruskem se mohou uskutečnit ještě v lednu v ázerbájdžánském Baku. Šlo...

Mariňáci experimentují s drony z 3D tiskáren. Vytisknou je přímo v misi

Dron z 3D tiskárny určený pro americkou armádu

Jednotka na bojišti potřebuje pro průzkum okolí malý dron. Zavolá na základnu, zadá parametry, jaké by měl mít a do 24...

Najdete na iDNES.cz