Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pacient z LDN zemřel po dvou dnech v nemocnici. Ta podává stížnost

  0:59aktualizováno  13:16
Ústřední vojenská nemocnice vůbec poprvé podala podnět kvůli podezření na zanedbaní péče v léčebně dlouhodobě nemocných. Týká se soukromého zařízení v pražské Chittussiho ulici. Její klient se do nemocnice dostal v takovém stavu, že už mu lékaři nedokázali pomoci. Za dva dny zemřel. Léčebna hrubě chybovala už dříve.

Soukromá léčebna dlouhodobě nemocných v Praze 6, kterou provozuje společnost Interna Co. | foto: iDNES.cz

Třetího listopadu loňského roku do Ústřední vojenské nemocnice přivezla sanita Josefa P. Byl podvyživený, v jeho těle chyběly tekutiny a měl rozsáhlé proleženiny nejvyššího stupně na zádech, bocích a patách. Za dva dny 84letý Josef P. zemřel na sepsi. To znamená, že podlehl infekci. Pod podmínkou anonymity to iDNES.cz řekla žena obeznámená s případem.

Okolnosti následně bez detailů potvrdila také Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN). "Do ÚVN byl 3. listopadu 2013 přeložen imobilní pacient, u kterého byly zjištěné při příjmu dekubity ve stadiu nekróz (proleženiny s odumírající tkání, pozn. red.) a malnutrice (podvýživa, pozn. red.)," uvedla její mluvčí Jitka Zinke.

Nemocnice je přesvědčená, že pacienta už nebylo možné zachránit. Zároveň má podezření, že jeho smrt neurychlil vysoký věk, ale péče v zařízení, odkud jej přivezli.

"Dle stavu pacienta se bylo možné důvodně domnívat, že poskytovatel zdravotních služeb, u něhož byl pacient do doby přeložení do ÚVN  hospitalizovaný, zřejmě neposkytl pacientovi služby na náležité odborné úrovni," stojí ve vyjádření ÚVN pro iDNES.cz.

Josef P. čtyři měsíce před hospitalizací ležel v soukromé LDN Bubeneč v pražské Chittussiho ulici. Tu provozuje společnost Interna Co.

"Nemůžu to komentovat, protože tu je nějaké lékařské tajemství a já bez souhlasu rodiny nemůžu podávat žádné informace," řekla iDNES.cz ředitelka léčebny Alena Morávková. "Pokud má ÚVN pocit, že jsme pochybili, tak se má obrátit na příslušné instituce a s nimi my budeme komunikovat tak, aby se oficiálně došlo k nějakému závěru. Řešit to přes novináře je naprosto mimo," dodala.

ÚVN se obrátila na magistrát

Nemocnice se po úmrtí pacienta rozhodla, že se obrátí na pražský magistrát a požádá ho, aby v léčebně provedl kontrolu. Učinila tak ve čtvrtek 9. ledna.

"Po posouzení případu zaslala ÚVN podnět ke kontrolní činnosti Odboru správních činností ve zdravotnictví a sociální péči Magistrátu hlavního města Prahy jako zřizovateli  příslušnému prověřit poskytovanou péči," potvrdila mluvčí Zinke.

Mluvčí pražského magistrátu Jakub Stadler sdělil, že úřad podnět nemocnice zatím neobdržel. Podle ÚVN jej úřad poštou nejspíš dostane v pátek, nebo v pondělí.

ÚVN podle Zinke dosud nikdy podobný krok neučinila, protože ne vždy je průkazné, že za smrt pacienta může být péče léčebny či jiného zařízení. V tomto případě je však nemocnice připravena doložit tvrzení důkazy.

Jmenovaná léčebna nemá problémy poprvé. Před pěti lety přinesla důkazy o  tamějším hrubém zanedbávání péče a falšování chorobopisů MF DNES. Získal je reportér Ondřej Šťastný, který se tehdy nechal v léčebně zaměstnat na týden jako sanitář. To, že je novinář, léčebna v tu dobu nevěděla (reportáž z LDN Bubeneč najdete zde).

V minulosti zařízení čelilo také několika trestním oznámením. Jedno z nich podala lékařka Milena Choděrová po hospitalizaci svého manžela (více čtěte zde). Další politička Jana Bobošíková, na kterou se pozůstalí obraceli. "K soudu, pokud vím, nakonec žádné z nich nedošlo," řekla iDNES.cz Bobošíková.

"Žádné trestní řízení, ani trestní oznámení v této věci nevedeme," uvedla mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová.

Trestní oznámení na soukromou léčebnu nyní připravuje jeden obyvatel Prahy, jehož identitu redakce zná, ale na jeho přání ji nyní nezveřejní. Redakci kontaktoval nezávisle na popisovaném případu. Je přesvědčený, že léčebna způsobila jeho matce masivní krvácení do mozku. Žena na něj zemřela rovněž v ÚVN. Ta je pro léčebnu spádovou nemocnicí.

Podle nemocnice v tomto případě stav pacientky jasně nedokládal, že ke zranění došlo následkem chybné péče. Nemocnice proto doporučila příbuzným, aby věc řešili jiným způsobem.

Ředitelka léčebny: Dáme trestní oznámení

"Trestní oznámení na zdravotníky dneska podává kde kdo," odbývá takové snahy ředitelka léčebny Morávková. Později pak k celému svému vyjádření dodala, že i její léčebna bude postupovat stejným způsobem.

"Zavolali jsme na VZP, aktivně žádáme o to, aby přišla a zkontrolovala péči, protože si nejsme vědomi žádného pochybení. Pokud kontrola dopadne dobře, jakože se tak stane, podáme trestní oznámení na neznámého pachatele, takže bychom policii pak dali vaše číslo, jestli dovolíte," sdělila redaktorce ještě před vydáním textu.

"Po aféře s vaším deníkem jsme tu měli několik kontrol od magistrátu přes zdravotní pojišťovny, kdy šly za každým klientem, prohlížely si dokumentaci. Od té doby máme kontrolu několikrát ročně a nikdy jsme neměli žádný vážný problém," uvedla Morávková s tím, že k soudu nedošla ani trestní oznámení, která byla na léčebnu podána.

Kontroly za pět let ukázaly jedno pochybení

Pražský magistrát od roku 2008 do konce roku 2013 evidoval tři stížnosti na soukromou léčebnu v Praze 6. Tu, kterou podala lékařka Choděrová, uznal jako oprávněnou.

Podle magistrátu znalecká komise u případu jejího manžela konstatovala, že "zhoršení zdravotního stavu pacienta v průběhu hospitalizace v nestátním zdravotnickém zařízení Interna Co. s.r.o. je v příčinné souvislosti s nedostatečnou lékařskou a ošetřovatelskou péčí".

Magistrát přesto léčebně neuložil žádnou sankci, ačkoliv kromě pokuty má pravomoc jí pozastavit nebo odejmout oprávnění k poskytování zdravotních služeb. "Podle tehdy platné legislativy nemohl magistrát ani při zjištění oprávněnosti stížnosti udělit zařízení sankci (nedostatek legislativy)," uvedl v písemném vyjádření mluvčí magistrátu Jakub Stadler.

Jednu stížnost loni zaznamenala Městská část Praha 6. "Protože jde o soukromé zařízení, nemáme, bohužel, žádnou možnost, jak zasáhnout," uvedl její mluvčí Adam Halmoši.

Vstupovat do věci nechce ani ministerstvo zdravotnictví. "Primárně je k provádění těchto kontrol oprávněn  v tomto případě Magistrát hlavního města Prahy," uvedla mluvčí resortu Viktorie Plívová s tím, že v případě soukromé LDN v Praze 6 nejde o ministerstvem přímo řízenou organizaci. "Ministerstvo tyto kontroly neprovádí, zasahuje pouze ve výjimečných případech," dodala Plívová.

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) za posledních pět let v léčebně provedla šest kontrol. Žádné vetší nedostatky neshledala. "Výsledky našich zjištění nevybočovaly nikdy z hranic obvyklých nedostatků, které nacházíme u našich poskytovatelů zdravotní péče," uvedl mluvčí VZP Oldřich Tichý s tím, že léčebna je stále smluvním partnerem pojišťovny.

Mluvčí později doplnil, že v pátek dopoledne na pražskou regionální pobočku pojišťovny dorazila žádost společnosti Interna Co, podepsaná jejím společníkem Zdeňkem Morávkem. "Obsahuje jednu větu: Žádám vás o provedení kontroly našeho zařízení s ohledem na štvavé články iDNES.cz. A také oznámení, že žádost posílá přes datovou schránku," uvedl Tichý.

"Obecně je potřeba rozlišovat, o jakou kontrolu jde. Pokud bude chtít zdravotnické zařízení požádat o kontrolu třeba správnosti vyúčtování, pak v takové žádosti není problém. Kontrola kvality péče je samozřejmě něco jiného. Dělat takovou kontrolu v termínu, který si určí zdravotnické zařízení, je z logiky věci nesmysl," dodal Tichý.

Smlouvu s LDN Bubeneč má také druhá největší zdravotní pojišťovna u nás - Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR. Její kontrola rovněž neprokázala pochybení. "V srpnu 2012 proběhla u tohoto poskytovatel zdravotních služeb kontrola využívání a poskytování hrazených služeb a jejich vyúčtování zdravotní pojišťovně. Kontrola neshledala žádné nedostatky," konstatovala mluvčí pojišťovny Hana Kadečková. Žádné potíže nezaznamenal pojišťovna ani u kontroly z 18. srpna 2008.

Zdravotní pojišťovny mají pravomoc léčebnám při pochybeních požadovat zpět úhradu péče nebo zařízení vypovědět smlouvu. Pokud mají podezření na spáchání trestného činu, mohou podat trestní oznámení.

Nic takového se však u LDN Bubeneč nestalo. Od reportáže z roku 2008 se proto v této LDN personálně příliš nezměnilo. Milada Appeltová, která se jako vrchní sestra v minulosti přiznala, že zpětně doplňuje chorobopisy (její vyjádření si přečtěte zde), v léčebně stále pracuje. Podle webu léčebny ve funkci asistentky ředitelky pro ošetřovatelskou péči a sociální pracovnice. Léčebnu vede také stále Morávková, která je jednatelkou společnosti Interna Co.Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Část kněží by změnu Otčenáše uvítala. Modlitba musí být srozumitelná, míní

ilustrační foto

Někteří čeští kněží, které oslovil portál iDNES.cz, souhlasí s návrhem papeže Františka, aby se v modlitbě Otčenáš...

KOMENTÁŘ: Pakt titánů. Jaké vyhlídky má spojenectví Zemana a Babiše?

Prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě předsedu hnutí ANO Andreje...

Tak pevné spojenectví prezidenta republiky s politickým premiérem Česko nepamatuje. Jak dlouho však vydrží, tedy dokdy...

Opilý muž stopoval v noci uprostřed dálnice D46, srazilo ho auto

Zastavit stopaři se řidičce jedoucí ze Svitav do Litomyšle nevyplatilo....

Šestačtyřicetiletého muže srazilo v sobotu časně ráno na dálnici D46 na Prostějovsku osobní auto. Muž v tmavém oblečení...Najdete na iDNES.cz