Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Papež požehnal Městu a světu, popřál mír válkou sužovaným zemím

  12:36aktualizováno  12:36
Papež František na vatikánském Svatopetrském náměstí v neděli vedl tradiční velikonoční mši a udělil požehnání Městu a světu. V poselství připomněl konflikty v Sýrii a Iráku, vyzval také k míru na Ukrajině. Křesťané si v neděli připomínají zmrtvýchvstání Ježíše Krista.

Přesně ve 12:00 SEČ papež František předstoupil před věřící, kterých se na Svatopetrském náměstí i přes deštivé počasí shromáždily desetitisíce. Nejprve vyslechl italskou a vatikánskou hymnu. Následně pak po zasalutování členů Švýcarských gard přistoupil ke svému projevu.

„Prosím pána, aby ulehčil utrpení našich bratří a sester, kteří jsou pronásledování pro oslavu jeho jména,“ prohlásil František na úvod svého poselství. „Mír vyprošujeme především milované Sýrii a Iráku, aby ustál lomoz zbraní a bylo obnoveno soužití různých skupin, z nichž se tyto národy skládají,“ pokračoval. Podle něj by nemělo být mezinárodní společenství netečné k humanitární tragédii v těchto zemích a k problémům uprchlíků.

Požehnání Urbi et Orbi

Svatí apoštolové Petr a Pavel, v jejichž mocnou přímluvu spoléháme, kéž se za nás přimlouvají u Pána.

Na přímluvu a pro zásluhy blahoslavené Marie vždy Panny, blahoslaveného Michaela archanděla, blahoslaveného Jana Křtitele, svatých apoštolů Petra a Pavla a všech svatých kéž se nad vámi smiluje všemohoucí Bůh a odpustí vám všechny vaše hříchy, a Ježíš Kristus kéž vás uvede do života věčného.

Odpuštění, rozhřešení a zahlazení všech vašich hříchů, čas pro pravé a plodné pokání, srdce vždy kajícné a zlepšení života, milost a útěchu Ducha svatého a setrvání v dobrých skutcích až do konce kéž vám udělí všemohoucí a milosrdný Pán.

A požehnání všemohoucího Boha Otce i Syna i Ducha svatého kéž na vás sestoupí a vždy s vámi zůstane.

Zdroj: Wikipedia

František posléze popřál mír také všem, kterých se týká konflikt Palestiny a Izraele. „Prosíme za mír v Libyi, aby bylo zastaveno absurdní krveprolévání a veškeré barbarské násilí a ti, jimž leží na srdci osudy této země, ať se zasazují o vytvoření bratrské společnosti respektující důstojnost člověka,“ popřál dále papež.

Jeho přáním je také mír v Jemenu (více o tamní situaci zde). Neopomenul také pochvalu úspěšným jednáním o íránském jaderném programu (více o něm zde).

Nečekaný dovětek

„Ustavičná modlitba ať stoupá za všechny ty, kteří byli zabiti tento čtvrtek na univerzitě v Keni,“ vzpomenul papež nedávnou tragédii (více o ní zde). Vrátil se také ke konfliktu na Ukrajině. „Vyprošujeme pokoj a svobodu mužům a ženám, kteří jsou vystavování formám otroctví, obětem obchodů s drogami, migrantům i vězňům. Pokoj vám a nemějte strach,“ uzavřel.

Pak už přistoupil k odříkání požehnání Urbi et Orbi. Po něm přišel nečekaný dovětek. „Chci obrátit své pozdravy vám všem, kteří jste přišli na toto náměstí a všem, kteří jsou s námi spojeni prostřednictví rozhlasu a televize. Ať převládá v našich srdcích láska a mír,“ překvapil věřící. Poděkoval také za květiny pocházející z Holandska. „Modlete se za mě a dobrou chuť k obědu,“ dodal s úsměvem František. 

Vánočního a také velikonočního papežského požehnání se z centrální lodžie baziliky dostává „městu a světu“ mnoho desítek let. Poselství a slavnostní požehnání na Boží hod vánoční se za tu dobu stalo pro věřící i nevěřící neodmyslitelnou součástí svátečního poledne.

Fotogalerie

Podle katolické nauky je požehnání spojeno s plnomocnými odpustky pro všechny věřící, kteří požehnání zbožně přijmou. To platí i v případě, že je k nim přenášeno prostřednictvím rozhlasu, televize nebo jiných komunikačních technologií.

Omývání nohou

K veřejnosti papež František hovořil už během Velkého pátku a Bílé soboty, kdy se zúčastnil liturgií a pobožností spojených s připomínkou Kristova utrpení a ukřižování. Už v pátek František odsoudil teroristický útok somálských islamistů proti univerzitě na východě Keni, který si vyžádal 147 mrtvých.

Na Zelený čtvrtek papež po mši ve Svatopetrském chrámu absolvoval také bohoslužbu v římské věznici Rebibbia. Připomněl tam poslední večeři Páně a pustil se do tradičního obřadu omývání nohou. Podle vatikánského rozhlasu poklekl před šesti muži a šesti ženami z Nigérie, Konga, Ekvádoru, Brazílie a Itálie, kteří si tam odpykávají trest.

Umyl a políbil jim nohy a rozloučil se pohledem do očí a úsměvem. Začal přitom u viditelně dojaté nigerijské vězeňkyně, která držela na klíně několikaroční dítě.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Prezidentem Zimbabwe se stane „Krokodýl“ Mnangagwa, potvrdil parlament

Emmerson Mnangagwa

Někdejší viceprezident Emmerson Mnangagwa se v pátek stane novým prezidentem Zimbabwe. Informovala o tom televizní...

Uber rok tajil, že mu ukradli data zákazníků. Hackerům zaplatil výkupné

Generální ředitel Uberu Dara Khosrowshahi (22. 11. 2017).

Hackeři loni v říjnu ukradli alternativní taxislužbě Uber data 50 milionů zákazníků a sedmi milionů řidičů. V úterý...

VIDEO: Kamery zachytily útěk vojáka z KLDR, v nemocnici se zdráhá mluvit

KLDR prý pronásledováním dezertéra porušila podmínky příměří

Severní Korea pronásledováním svého vojáka, který před týdnem zběhl do Jižní Koreje, porušila příměří. Ve středu to...Najdete na iDNES.cz