PŘEHLEDNĚ: Kde je Jemen, proč se tam válčí a proč nás to má zajímat

  20:07
Jemenská města bombardují letouny arabské koalice a na hranicích se už šikuje saúdskoarabská armáda. Proč se v nejchudší arabské zemi válčí? A jaké to může mít důsledky pro svět? Server iDNES.cz přináší odpovědi na základní otázky kolem jemenského konfliktu.
Jemenští šíité v Sanaa demonstrují proti náletům arabské koalice (2. dubna 2015)

Jemenští šíité v Sanaa demonstrují proti náletům arabské koalice (2. dubna 2015) | foto: Reuters

1 Kdy začal chaos v Jemenu?

Možná lepší otázka by zněla, jestli na jihu Arabského poloostrova byl vůbec někdy klid. Na území dnešního Jemenu existovaly ještě před pětadvaceti lety dva státy - na jihu Lidově demokratická republika Jemen a na severu Jemenská arabská republika. Obě země se opakovaně dostávaly do konfliktu kvůli vzájemným hranicím, v květnu 1990 se ale spojily a vznikl současný Jemen.

Ne všichni Jemenci sjednocení přivítali s nadšením. Obzvláště obyvatelé jihu, kde se nachází většina surovinových zásob této nejchudší arabské země. Zisky se ale od sjednocení přerozdělují v hlavním městě Sanaa, z čeho profitují především kmeny napojené na centrální vládu.

Spory vyústily v roce 1994 v občanskou válku a jih dokonce v květnu téhož roku proklamoval nezávislost, ale mezinárodní společenství ji neuznalo. Prezident Alí Abdalláh Sálih, který byl od roku 1978 prezidentem Severního Jemenu a pak se postavil do čela sjednocené země, vyhlásil výjimečný stav a povstalce potlačil.

Na pokraj další občanské války se Jemen dostal v roce 2011 v průběhu arabského jara. Jemenci v ulicích ukázali svoji nespokojenost s nezaměstnaností, ekonomickými problémy, korupcí a žádali rezignaci Sáliha, který hodlal zavést dědičnost prezidentského úřadu. 

Sálih rezignaci více než půl roku odmítal, rezignoval až v listopadu 2011, kdy mu parlament přes protesty veřejnosti slíbil beztrestnost. Do čela země se posunul dosavadní viceprezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí (více zde).

Současný chaos v zemi vypukl v září loňského roku, kdy Sanaa obsadili šíitští povstalci ze severu země (tzv. Hútíovci). Hádí na jejich nátlak odvolal vládu, povstalcům to však nestačilo a počátkem tohoto roku zaútočili na vládní budovy (více zde).

Hádí prchl do jihojemenského Adenu, po vypuknutí bojů v Adenu prezident i vládní představitelé našli azyl v Rijádu (více zde). Minulý týden začala na šíitské povstalce útočit letadla arabské koalice vedené Saúdskou Arábií.

Saúdská armáda útočí na cíle v Jemenu (2. dubna 2015):

2 Kdo je kdo v konfliktu?

Hútíovci své jméno odvozují od Husajna Badra ad-Dína al-Hútíi. Ten vedl jejich povstání v roce 2004, kdy chtěl získat autonomii pro provincii Saada. Jemenská armáda al-Hútího zabila a jeho rodina pak vedla dalších pět povstání, než v roce 2010 podepsala s vládou příměří. Při bojích v Saadě své domovy opustily stovky tisíc lidí.

Vývoj v Jemenu

Hútíovci, jejichž organizace je někdy označována jako Ansár Alláh (Přívrženci Boha), jsou vyznavači větve šíitského islámu, takzvané zajdíji. V Jemenu zajdíjovci tvoří až třetinu obyvatel. Severnímu Jemenu vládli až do roku 1962.

V současné době je podporují vojáci věrní bývalému prezidentovi Sálihovi. Je však nepravděpodobné, že by se spolu tyto dvě skupiny dokázaly v době míru domluvit.

Na druhé straně stojí vojáci oddaní prezidentovi Hádímu, jehož věrní pocházejí především z Adenu a okolí.

Nesmíme zapomínat, že jemenská společnost je silně kmenová. Mezi oběma znepřátelenými stranami proto stojí celá řada kmenů, které v minulosti někdy vládu podporovaly, ale jindy zase ne. Ani v době relativní stability se nedalo říci, že centrální vláda v Saná ovládá celou zemi.

3 Proč se svět obává chaosu v Jemenu?

Země ovládané chaosem se stávají živnou půdou terorismu. Stačí si vzpomenout na Somálsko či občanskou válkou zmítanou Sýrii. V Jemenu navíc působí organizace al-Káida na Arabském poloostrově (AQAP), kterou mnozí odborníci považují za nejnebezpečnější odnož teroristické sítě. Právě tito islamisté se v lednu přihlásili k útoku na francouzský satirický časopis Charlie Hebdo (více o AQAP zde).

Pokud v Jemenu naplno propukne občanská válka, může to ohrozit celosvětový trh s ropou. Jemen se nachází u průlivu Báb-al-Mandab, kterým proplouvají lodě do Rudého moře a dále do Suezkého průplavu. Denně se tudy přepraví necelé čtyři miliony barelů ropy. Ohrožena by tak celkově mohla být doprava v Suezu, kterým denně propluje padesát lodí (o významu Suezského průplavu se dočtete zde).

4 Kdo podporuje uprchlého prezidenta a kdo Hútíovce?

Angažmá jednotlivých muslimských zemí v jemenském konfliktu se do jisté míry odvíjí od starého islámského schizmatu. Na straně uprchlého prezidenta Hádího stojí sunnitské státy, na straně Hútíovců šíitský režim v Íránu.

Saúdský velvyslanec v USA Ádil al-Džubajr oznámil, že do vzdušné operace proti Hútíovcům se zapojilo deset států, odmítl je však specifikovat. K akci se oficiálně hlásí Egypt, podle stanice al-Arabíja jsou v koalici zastoupeny Maroko, Jordánsko, Súdán, Kuvajt, Katar, Bahrajn a Spojené arabské emiráty. 

Desátý člen koalice zůstává otázkou, spekuluje se však o Pákistánu. Na tiskové konferenci spojenecké koalice se objevila i pákistánská vlajka, ozbrojené síly Islámábádu se však do akce oficiálně nezapojily. Pákistán je dlouhodobý spojenec saúdské monarchie a je tedy pravděpodobné, že akci podpoří. Spekuluje se i o turecké technické podpoře.

31.března 2015 v 22:05, příspěvek archivován: 03.dubna 2015 v 13:09

Why Did #Saudis Put Up Pakistani Flag in Press Conference for War Updates When We Haven't Joined Coalition? #Yemen pic.twitter.com/jDLiCfPLxv

Západní státy se do akce nezapojily, Washington však akci arabské koalice poskytuje logistickou a zpravodajskou podporu. Američané jemenskou vládu dlouhodobě podporovali v boji proti AQAP a v zemi měli základnu bezpilotních letadel, kterými podnikali údery na pozice teroristů. Po eskalaci násilí USA nejprve uzavřely své velvyslanectví v Sanaa (více zde), později stáhly i své elitní vojáky (více zde).

Šíitským povstalcům klíčovou podporu poskytuje Írán. Podporuje je nejen finančně, Hútíovci podle agentury Reuters získali výcvik a zbraně právě od íránské armády. V Jemenu údajně působí i íránští vojenští poradci. Teherán odmítá, že by do Jemenu vysílal zbraně či finance, o íránském zapojení v konfliktu jsou však přesvědčeny i západní státy a Saúdská Arábie.

5 Jaké jsou možné scénáře?

Saúdská armáda se pravděpodobně připravuje na pozemní ofenzivu, v současné chvíli stojí na hranicích s Jemenem. Mluvčí armády uvedl, že pozemní ofenziva přijde, až nálety Hútíovce dostatečně oslabí. Analytici se obávají, že saúdskoarabská invaze by mohla Írán vyprovokovat k přímému vojenskému angažmá. Pak by jemenská válka mohla přerůst do konfliktu ohromných rozměrů.

Klíčovou je otázka, zda vojáci bývalého prezidenta Sáliha budou Hútíovce nadále podporovat. V opačném případě budou podle zasvěcených zdrojů šíitští povstalci rychle poraženi. Lze se však domnívat, že Hútíovci by se v budoucnu se Sálihem jen neradi dělili o moc.

Soudružnost Jemenu se zdá být ohrožena, ale to už byla i v minulosti. Podle týdeníku The Economist je možné, že se obě strany konfliktu v budoucnu dokážou dohodnout, nicméně předtím bude prolito mnoho krve. Jen za poslední týden v Jemenu zemřelo přes pět set lidí.

Mapa Jemenu

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Rvačka na lesbi show. Policista zbil pět dívek i ochranku smíchovského klubu

14. března 2024  13:49,  aktualizováno  14:10

Silně opilý policista v uniformě brutálně napadl a zaklekl 19letou dívku. Ta skončila v nemocnici....

Babiš se ptal na děti Lipavského. Nešlo o kompro, tvrdí. Za vulgarity se omlouvá

11. března 2024  15:14,  aktualizováno  16:57

Předseda hnutí ANO a expremiér Andrej Babiš v neděli u svých spolupracovníků poptal citlivé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nedám Ukrajině ani cent a válka skončí, řekl Trump při setkání Orbánovi

11. března 2024  9:42

Bývalý americký prezident Donald Trump, který se podle všeho opět stane kandidátem amerických...

Pokud budeme ohroženi, jsme připraveni na jadernou válku, prohlásil Putin

13. března 2024  6:16,  aktualizováno  10:03

Sledujeme online Rusko rozmístí vojáky a zbraně u hranic s Finskem, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin. Vstup...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přímý konflikt Ruska s NATO je už jen krok od třetí světové války, hrozí Putin

18. března 2024  10:46

Ruský diktátor Vladimir Putin v pondělí varoval Západ, že přímý konflikt mezi Ruskem a NATO by...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Brazílii sužuje nesnesitelné horko. V Riu byla pocitová teplota 62,3 stupně

19. března 2024

V Brazílii je už několik dní nesnesitelné horko, v Riu de Janeiro v neděli naměřili 42 stupňů...

KOMENTÁŘ: Jen v totalitách média útočí na opozici a obhajují vládu, píše Babiš

19. března 2024  7:40

Po posledních průzkumech preferencí vládní řady zřejmě zachvátila pořádná panika. Místo toho, aby...

Bankomaty v Etiopii kvůli chybě rozdaly lidem miliony. Vraťte je, prosí banka

19. března 2024  7:11

Největší etiopská banka se o víkendu potýkala s technickou závadou systému. Ta způsobila, že si...

Pokud chceme mír, musíme se připravit na válku, říká šéf Evropské rady Michel

19. března 2024  6:52

Evropa musí v reakci na hrozbu ze strany Ruska posílit své obranné schopnosti a přejít do režimu...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...