Mnoho Pákistánců ve čtvrtek vzpomínalo na Bénazír Bhuttovou, která před pěti...

Mnoho Pákistánců ve čtvrtek vzpomínalo na Bénazír Bhuttovou, která před pěti lety zahynula při atentátu. | foto: Reuters

Pákistán vzpomínal na Bhuttovou. Demokracie povstane, hlásal její syn

  • 1
Přesně pět let po úmrtí pákistánské expremiérky Bénazír Bhuttové, která o život přišla při atentátu ve městě Rávalpindí, se o slovo přihlásil její syn. Ve svém vůbec prvním velkém politickém projevu slíbil národu, že položí svůj život v boji za prosazování demokracie a mír v zemi. Do ulic pak přišly uctít památku Bhuttové desetitisíce Pákistánců.

Teprve čtyřiadvacetiletý Bilawal Bhutto Zardárí v projevu hlásal, že "demokracie znovu povstane a bude jasně zářit". Jeho strana prý bude bojovat proti vlivu ozbrojenců a jakýmkoli projevům extremismu. Výsledkem podle něho bude mír a čistý demokratický Pákistán, jak uvedl server BBC.

Bhutto Zardárí tak hodlá pokračovat v odkazu své matky, jíž se stalo prosazování podobných myšlenek osudným přesně před pěti lety. Neznámý útočník ji 27. prosince 2007 střelil do krku a hrudi ve chvíli, kdy nastupovala do auta a chystala se odjet z předvolebního shromáždění ve městě Rávalpindí. Pak se sám odpálil a zabil dalších 16 lidí (více o atentátu čtěte zde).

Absolvent prestižní univerzity v Oxfordu Bhutto Zardárí působí již několik let na vysokých pozicích v Pákistánské lidové straně. Na větší zásah do dění v Pákistánu si však bude muset počkat, v době příštích parlamentních voleb ještě nedovrší minimální věk 25 let, který by mu umožnil kandidovat. I tak však ve svém prvním televizním projevu ukázal, že v budoucnu jistě bude silným hráčem ve vysoké pákistánské politice.

Několikrát neopomněl zmínit dlouhou rodinou tradici, která se snažila prosazovat demokracii. "Jméno Bhutto vždy bylo plné emocí a lásky," prohlásil a dodal, že nezáleží na tom, kolik příslušníků jeho rodiny bude zabito, jejich snahu o boj za spravedlnost to totiž nikdy neovlivní. V odkazu na minulost pak také uvedl, že "politika strany se bude stále zaměřovat na tři věci: jídlo, oblečení a střechu nad hlavou".

Pákistánci v zajetí

Přes dvě desítky příslušníků pákistánských ozbrojených sil zajali ve čtvrtek islámští radikálové po útoku na vojenská stanoviště na severozápadě země.

Povstalci vyzbrojení granátomety a automatickými puškami přepadli postavení provládních složek v provincii Chajbar Pachtunchvá. Podle agentury AP, která se odvolala na vládní zdroje, při přestřelce zahynuli dva příslušníci ozbrojených sil a 21 jich bylo zajato.

Podle agentury Reuters odvolávající se na úřední zdroje jsou za útok odpovědní příslušníci Talibanu.

Zdroj: ČTK

Prezident Pákistánu a otec mladého nadějného politika Ásif Alí Zardárí ve stejný den prohlásil, že příští volby by již měly být spravedlivé a bez jakýchkoli známek podvodů a manipulací s hlasy.

Na Bhuttovou vzpomínal celý Pákistán

V den pátého výročí úmrtí Bénazír Bhuttové strana pořádala také velké shromáždění, kterého se zúčastnilo přes deset tisíc lidí. Mnoho z nich ve vzpomínce zvedalo nad hlavu fotografie zavražděné političky a také jejího otce, bývalého prezidenta a ministerského předsedy Pákistánu.

Bénazír Bhuttová se narodila 21. června 1953 v Karáčí. Vystudovala politické vědy, filozofii a ekonomii na Radcliffově koleji a Harvardově univerzitě v USA a na Oxfordské univerzitě ve Velké Británii. Její otec Zulfikar Alí Bhutto byl v letech 1971-1973 prezidentem a v letech 1973-1977 premiérem. Po vojenském puči byl v dubnu 1979 popraven. Jeho proces byl považován za zpolitizovaný.

Koncem 70. a v první polovině 80. let strávila Bhuttová pět let ve vězení. V letech 1988-1990 a 1993-1996 byla premiérkou. Z funkce byla vždy odvolána kvůli obviněním z korupce. Posledních osm let života strávila dobrovolně v exilu ve Velké Británii a ve Spojených arabských emirátech. Do Pákistánu se vrátila 18. října 2007.

Násilně zemřel nejen její otec, ale i dva bratři. Jeden byl zastřelen v Karáčí a tělo druhého našli na francouzské Riviéře (profil Bénazír Bhuttové si můžete přečíst zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video