Romské děti tvoří na Základní škole Křenová v Brně devadesát procent žáků

Romské děti tvoří na Základní škole Křenová v Brně devadesát procent žáků | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

OSN kritizuje Česko za vyčleňování romských dětí z běžných škol

  • 578
Výbor pro práva dítěte OSN kritizuje Českou republiku za nečinnost v oblasti ochrany práv dětí. Naléhá na vládu, aby přijala klíčová pravidla a restrukturalizovala celý systém péče. Součástí více jak padesáti nových doporučení je i kritika Česka za přetrvávající segregaci romských dětí.

Výbor při OSN urguje českou vládu, aby dbala na její doporučení. Od posledně vydaných v roce 2003 se podle něj v Česku příliš nezměnilo a stát se stále potýká s nekoncepčním a nedostatečným řízením systému na ochranu práv dětí.

Výbor pro práva dítěte OSN

Je to kontrolní orgán, který dohlíží na dodržování Úmluvy o právech dítěte a v pravidelných intervalech hodnotí dosažený pokrok v implementaci Úmluvy v jednotlivých zemích. Česká republika letos v květnu prezentovala Výboru, jak od roku 2003 v ochraně práv dětí pokročila. Výsledkem hodnocení je přes 50 doporučení na vylepšení systému ochrany práv dítěte.

"Z více než padesáti doporučení, která nyní Výbor státu uložil, vyplývá, že se Česká republika za osm let téměř nehnula z místa," říká Michaela Tetřevová, právnička Ligy lidských práv, která se jednání v Ženevě účastnila jako pozorovatel.

Výbor například naléhavě vyzývá, aby Česko urychleně odstranilo veškeré formy segregace romských dětí a dětí s postižením ve školách.

"Zejména diskriminační praktiky proti nim v rámci vzdělávacího systému," píše v dokumentu. Odvolává se přitom na Štrasburskou deklaraci o Romech z roku 2010, kterou by se měla ČR řídit.

Podle Amnesty International se tak ale dosud nestalo. "Česká vláda v březnu 2010 přijala tzv. Národní akční plán inkluzivního vzdělávání. Avšak jakkoliv byl tento projekt prezentován jako plán na změnu vzdělávacího systému, na diskriminaci na rasovém základě se nezaměřuje a neobsahuje ani konkrétní časově závazný plán vedoucí k desegregaci českých škol," uvádí AI na svém webu.

Váš systém je nekoncepční, vzkazuje OSN

Výbor dále ČR vyzval, aby urychleně přijala "komplexní národní akční plán prevence rasismu, rasové diskriminace, xenofobie a netolerance" a určila nezávislý orgán, který bude dohlížet na Úmluvy o právech dítěte.

Hlavní nedostatky shledal Výbor v celkové roztříštěnosti systému péče o děti. Ten je nyní rozdělen do několika resortů, které své aktivity vůbec či nedostatečně koordinují. Výbor proto navrhl, aby se hlavním koordinátorem stalo ministerstvo práce a sociálních věcí.

Kritiku si ČR vysloužila i za upřednostňování ústavní péče před náhradním rodinným prostředím, např. pěstounskou péčí či komunitní péčí. V českých ústavech totiž žije 11 tisíc dětí, upozornil před časem projekt Odsouzeni.cz.

Česká republika by dle Výboru měla co nejdříve zahájit proces deinstitucionalizace a podpořit pěstounskou péči. A měla by zvýšit počet sociálních pracovníků, kteří pracují s dětmi a jejich rodinami.

Ministr chystá změny k příštímu roku

Ministerstvo práce a sociálních věcí, pod které spadá většina kritizovaného, prý své rezervy zná. "Z toho důvodu připravujeme novou právní úpravu právní a sociální ochrany dětí," uvedla mluvčí ministerstva Viktorie Plívová.

Lepší podmínky pro ohrožené, postižené nebo odložené děti by měly přijít s druhou fází sociální reformy ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka. "Ta má projít legislativním procesem v druhé polovině tohoto roku, a pokud vše půjde dobře, začne platit s počátkem roku příštího," doplnila Plívová.

Součástí reforem bude například posílení pěstounství a naopak omezení ústavní péče.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video