Předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura

Předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura | foto: Tomáš Cetkovský, iDNES.cz

Poslanci byli zmanipulovaní, říká Okamura k rozkolu v Úsvitu

  • 119
Předseda Úsvitu Tomio Okamura odmítl v chatu se čtenáři iDNES.cz výklad, že by hlasování poslaneckého klubu, které zahájilo rozkol v hnutí, bylo projevem přímé demokracie. „Poslanci, kteří hlasovali pro zánik Úsvitu, byli ve své většině zmanipulovaní a obelhaní,“ napsal Okamura čtenářům iDNES.cz.

Okamura na čtenářský dotaz, zda nebylo hlasování v klubu Úsvitu právě projevem přímé demokracie, odpověděl takto: „Dnes už vím, že poslanci, kteří hlasovali pro zánik Úsvitu, byli ve své většině zmanipulovaní a obelhaní - než jim dal Marek Černoch odsouhlasit připravené prohlášení, že na novém projektu pracují místopředsedové a nikoli předseda, tak dostali přednášku, grafy a prefabrikovaný průzkum veřejného mínění.“

On-line chat

Odpovědi Tomia Okamury čtěte zde

Někteří poslanci podle něj obdrželi tato data už v předstihu. „Průzkum měl ukázat, že nejpopulárnějším a nejlepším politikem Úsvitu je Marek Černoch a tím, kdo škodí, je Okamura. Pod tíhou na zakázku vyrobených čísel se samozřejmě poslanci zhrozili a přijali s úlevou návrh na nápravu a revitalizaci své politické kariéry,“ uvedl předseda Úsvitu.

V dalších odpovědích například odmítl tezi, že by byl populistou, na přímou otázku, jestli Úsvit „přežije“ další volby, nicméně odpověděl obecně. „Myšlenka přímé demokracie, přímé odpovědnosti politiků a většího přímého vlivu občanů na veřejné dění již díky Úsvitu mezi občany žije. To už nikdo nezastaví,“ uvedl a zmínil například debatu o zákonu o obecném referendu.

Jiný ze čtenářů Okamurovi vyčetl, že Úsvit, mající jen devět členů, je „téměř rodinná firma a za víc než rok nikoho nového nepřijal“ a dodal, že se zdá, že blokuje přístup kohokoliv jiného ke stranické pokladně. Tazatele zajímalo, zda předseda hnutí nelituje toho, že od začátku nepojal svůj projekt víc otevřeně a demokraticky.

Okamura odpověděl, že všechny platební příkazy za hnutí musí odsouhlasit všech pět členů předsednictva. „Pokud hnuti skutečně ovládnou ti, kdo mne dnes špiní, ti, kdo si nepřejí přímou demokracii, jelikož ji v návrhu jejich nové strany vynechali, tak budu skutečně zvažovat nejen odstoupeni z funkce, ale i odchod z Úsvitu. Nebudu dělat stafáž volebnímu podvodu a zradě na voličích,“ uvedl.

Začalo to sesazením Fialy, pak se poslanci postavili Okamurovi

Poslanci Úsvitu před časem sesadili z čela klubu Okamurova spojence Radima Fialu. A minulý týden své úsilí dokonali, když ohlásili, že založí novou stranu inspirovanou francouzskou radikálně nacionalistickou Národní frontou. Odhlasovalo to deset ze dvanácti přítomných poslanců Úsvitu.

Okamura to označil za puč a zrušení programu Úsvitu. Sám dostal nabídku, aby vstoupil do nové strany, ale odmítl ji. „S pučisty v jedné straně nebudu,“ vzkázal v rozhovoru pro iDNES.cz (celý rozhovor najdete zde). Lidé kolem Marka Černocha, kteří pracují na vzniku nové strany, ale slovo puč odmítají (více zde).

Pokud vznikne nová strana a kooptací poslanců Úsvitu získá bez voleb parlamentní zastoupení, stálý příspěvek za volební výsledek i příspěvky na mandát, úhrnem téměř 22 milionů korun ročně, bude nadále pobírat Úsvit (více o financování stran najdete např. zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video