Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

On-line duel: odpůrce a obhájce radaru v Brdech

  10:20aktualizováno  12:40
Žádost USA o umístění radaru v Brdech dělí veřejnost i politiky. Mezi zastánce patří ministerstvo obrany, k odpůrcům se řadí představitelé KSČM. V on-line duelu iDNES.cz se střetli náměstek ministryně obrany Martin Barták a poslanec KSČM Jiří Dolejš.

Na otázky spojené s americkým radarem se můžete ptát jeho odpůrce i obhájce. | foto: iDNES.cz

AKTÉŘI DUELU O AMERICKÉM RADARU ODPOVÍDALI ZDE 

Jak probíhá on-line duel na iDNES.cz:

On-line duelu se vždy účastní obě osobnosti ve stejný okamžik a čtenáři mohou pokládat otázky oběma najednou. Polovinu otázek zodpovídá jeden z dvojice jako první a ten druhý jeho odpovědi doplňuje. V polovině rozhovoru se pořadí prohodí.

Martin Barták i Jiří Dolejš se v on-line duelu iDNES.cz shodli pouze na tom, že nebezpečí mezinárodního terorismu skutečně existuje. V případě amerického radaru se ale rozcházeli prakticky ve všech odpovědích.

Podle Jiřího Dolejše KSČM věří v jiný systém obrany, než je ten americký. Respektuje ale, že Český republika je součástí NATO. Vlastní protiraketový raketový systém USA podle něj může naznačovat, že Spojené státy lámou nad NATO hůl. Snahy o rozdělení Evropy na koalici ochotných chápe jako strategickou hrozbu.

Dolejš je v otázce radaru zastáncem referenda. "Referendum není politický trik, ale uplatnění práva na přímou demokracii, které je zakotveno v ústavě. Kdo se bojí referenda, bojí se vlastních občanů," uvedl na dotaz jednoho ze čtenářů.

Náměstek ministra obrany Martin Barták naopak tvrdí, že referendum není potřeba. "Není běžným zvykem řešit otázky národní bezpečnosti referendem. Jsme fungující parlamentní demokracií, kde se těmto otázkám věnuje vláda a parlament," napsal v duelu.

Výstavba radaru v Česku podle něho zvýší bezpečnost republiky. "Doposud naše území není chráněno proti některým typům raket. V případě umístění radaru se naopak naše bezpečnost výrazně zvýší, stejně tak jako našich spojenců," uvedl náměstek Barták.

Vláda o radaru jedná, opozice ho odmítá
Americká vláda chce postavit svůj radar ve vojenském újezdu Brdy na Příbramsku. Oficiální nótou o to v lednu požádala českou vládu. Má být součástí protiraketové obrany Spojených států. - více zde

Umístění radaru v Česku je nakloněn současný kabinet Mirka Topolánka. O vysvětlení, co stavba radaru obnáší a proč by měla Česká republika Američanům vyhovět, se stará ministerstvo obrany.

"Proti balistickým střelám neexistuje jiná alternativa. Jedinou možností je radar. Česká republika nyní není chráněna proti takovému útoku. Pokud by zde byl radar, bude naše území chráněno," tvrdil náměstek ministryně Parkanové Martin Barták v rozhovoru MF DNES.

Opoziční strany jsou proti, i když sociální demokraté nejsou ve svém odporu proti radaru zcela jednotní. Někteří přiznali, že by jim úplně nevadil. Shodli se ale na tom, že jeho umístění by muselo předcházet referendum. - více zde 

Komunisté americký radar na území republiky od počátku odmítají. Podle nich bezpečnost Česka nezvýší.

Nesouhlasí ani s bezpečnostním argumentem. Podle nich radar bezpečnost naopak sníží. "Bilaterální smlouvy s USA nepotřebujeme, máme smlouvy s EU a NATO," řekl místopředseda KSČM Jiří Dolejš ČRo1-Radiožurnálu.Protiraketový radar

O radar bojují i nezávislé iniciativy
Otázka umístění radaru nepálí jen politiky. Proti umístění americké základny už několik měsíců bojuje sdružení Ne základnám.

V on-line rozhovoru iDNES.cz se snažila postoje sdružení vysvětlit koordinátorka Ivona Novomestská. - více zde

Demonstrovat ale vyrazili i příznivci radaru. Zřejmě nejznámějším členem sdružení, která za jeho umístění bojuje, je bývalý mluvčí prezidenta Havla Ladislav Špaček. I jeho se čtenáři iDNES.cz měli možnost zeptat, proč radar hájí. - více zde

Martin Barták, náměstek ministryně obranyŽivotopis: MARTIN BARTÁK
První náměstek ministryně obrany Martin Barták se narodil v Praze v roce 1967. Vystudoval 1. Lékařskou fakulty Univerzity Karlovy. Poté si doplnil studia na zahraničních univerzitách. Pracoval na neurochirurgii v pražské nemocnici na Homolce a v roce 1996 na Radcliffe Infirmary v Oxfordu.

Od roku 2002 byl poradcem předsedy Výboru pro obranu a bezpečnost a poradce místopředsedy ODS Petra Nečase. Prvním náměstkem ministerstva obrany je od 8. září 2006.

Jiří DolejšŽivotopis: JIŘÍ DOLEJŠ

Nejprve byl zvolen do pražského zastupitelstva. Poslancem je od roku 2002. V současné době je místopředsedou rozpočtového výboru Sněmovny.

Jiří Dolejš se narodil v roce 1961 v Praze. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a poté pracoval v Ústavu prognózování ČR a od roku 1990 v Ústavu hospodářské politiky. Členem KSČM se stal v lednu 1989, od roku 1999 je místopředsedou strany.
Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Babička unesených dětí promluvila, jejich rodičům neodpustí

Rodiče děti unesli ze strakonického dětského centra při povolených návštěvách.

Ten večer zazvonil dvaasedmdesátileté Eulálii Slobodové v bytě v Banské Bystrici mobil a ona ve vteřině věděla, kdo...

Turisty v Orlických horách nemá kdo obsluhovat, pracovníky vysála Škoda

Odborníci doporučují předškolákům strávit na svahu hodinu, šestiletí už...

V Orlických horách chybí kuchaři, servírky, ale třeba také lyžařští instruktoři. Zaměstnavatelé v turistickém ruchu jen...

Policie koupila zbraně za 50 milionů, snipeři mají být v akci častěji

Ten pravý moment na výstřel nesmí odstřelovač minout. Ale nesmí se ani nechat...

O padesát milionů korun víc než v jiných letech. Právě tuto částku vynaložili policisté na nákup nové výzbroje v...

Skoncujte s iluzí dokonalých Vánoc
Skoncujte s iluzí dokonalých Vánoc

Padající stromeček a nekončící úklid. I takové jsou Vánoce.Najdete na iDNES.cz