Řešte pozici státního zástupce Iva Ištvana, vybídl vládu lídr ODS Martin Kuba. | foto: Michal Růžička, MAFRA

Řešte odpovědnost Ištvana a Šlachty, vybídl lídr ODS Kuba vládu

  • 238
Šéf ODS Martin Kuba vyzval vládu Jiřího Rusnoka, aby se zabývala odpovědností vrchního státního zástupce v Olomouci Iva Ištvana a šéfa ÚOOZ Roberta Šlachty. Zdůvodnil to verdiktem Nejvyššího soudu, po němž museli být na svobodu propuštěni bývalí poslanci ODS Petr Tluchoř, Marek Šnajdr a Ivan Fuksa. Právě Ištvan měl jejich kauzu na starosti.

"Já myslím, že by se tím měla zabývat vláda, protože Nejvyšší soud rozhodl, že došlo k ingerenci do moci zákonodárné. Za to je zodpovědná vláda, protože jak policejní složky, tak složky státního zastupitelství jsou součástí moci výkonné. Vláda je za to zodpovědná," řekl ve Sněmovně Kuba. Konkrétně Ištvanovou pozicí by se měla podle něj zabývat ministryně spravedlnosti Marie Benešová.

Na usnesení v tomto smyslu se jednomyslně shodl i poslanecký klub ODS. Benešová ale ODS vstříc nevyjde. "Rozhodně nehodlám dělat nějaké unáhlené aktivity. Je to právní názor Nejvyššího soudu, který je poněkud extenzivním výkladem ústavy," reagovala Benešová. Místo toho doporučí prezidentovi Miloši Zemanovi, aby se obrátil na Ústavní soud. Jedině ten by měl podle Benešové vyložil pojem poslanecké imunity. (více o tom najdete zde)

Nejvyšší soud totiž v úterý vyňal bývalé poslance Tluchoře a Šnajdra z trestního stíhání a ještě večer byli Tluchoř, Šnajdr i Ivan Fuksa propuštěni z vazebních věznic v Ostravě a v Olomouci na svobodu (co říkali, čtěte zde).

Všichni tři byli stíháni kvůli tomu, že kývli na politický obchod s Nečasem. Odešli ze Sněmovny, umožnili vládě schválit daňový balíček a Šnajdr s Fuksou pak získali pozice ve státních firmách ČEPRO a Český aeroholding. Tluchoř místo sebe nominoval zástupce do orgánů Českých drah. Státní zástupce Ištvan už také požádal Sněmovnu o stažení žádosti o vydání ke stíhání bývalého premiéra Petra Nečase. I on už o den dříve vyzval Ištvana k rezignaci. Sám vrchní státní zástupce v Olomouci rezignovat nehodlá.

"Nezávislý soud potvrdil, že jsou určité věci, které do politiky patří. Rozdělování pozic ve veřejném prostoru k nim patří. Pokud má někdo v moci výkonné, ať už jsou to policisté nebo státní zástupci pravomoc zasáhnout do života tak, že vás vytrhnou od vaší rodiny, zavřou na dva měsíce, vystaví vás mediálnímu lynčování, tak také musí mít odpovědnost. Pokud chceme, aby politici nesli odpovědnost, tak ji musí nést i policisté a státní zástupci," zdůraznil místopředseda ODS Kuba, který stranu řídí po Nečasově rezignaci.

Sobotka: Ideální by bylo, kdyby dal výklad Ústavní soud

Předseda ČSSD a šéf mandátového a imunitního výboru Bohuslav Sobotka označil za poměrně široký výklad poslanecké imunity, jak ji vidí Nejvyšší soud.

Sobotka řekl, že on sám imunitu vnímá tak, že ji mají poslanci na projevy učiněné ve Sněmovně. Podle šéfa komunistů Vojtěcha Filipa se ale imunita týká i politických projevů poslanců mimo Sněmovnu, například na demonstraci. Bylo by podle něj vhodné, kdyby se úprava imunity zpřesnila.

"Ideální by bylo, kdyby se k výkladu Ústavy v této věci dostal ústavní soud," řekl Sobotka po kratičkém jednání mandátového a imunitního výboru, kdy se ale poslanci neměli čím zabývat, protože Ištvan už o vydání Nečase neusiluje.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video