Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Odpůrci Temelína chtějí zablokovat provoz ve Vídni

  11:07aktualizováno  11:07
Pomalým průjezdem asi 70 vyzdobených automobilů centrem Vídně se dopoledne chystají odpůrci atomu opět upozornit na svůj nesouhlas s provozem jaderné elektrárny Temelín. Rakouští odpůrci atomu již předložili českému velvyslanectví ve Vídni své požadavky o hledně jihočeské elektrárny. Během akce pod názvem "Vídni, probuď se!", na jejíž organizaci se podílí i ekologická organizace Global 2000, odevzdají představitelé antitemelínských iniciativ svůj písemný nesouhlas s provozem Temelína i úřadu spolkového kancléře Wolfganga Schüssela.

Co se stalo o víkendu v Temelíně? O dvoudenním výpadku v elektrárně a jeho příčinách čtěte ZDE.

Odpůrci Temelína rovněž plánují instalovat před rakouským parlamentem výstražnou tabuli, která má každý den upozorňovat poslance na problém jihočeské elektrárny.

DALŠÍ INFORMACE

České hranice zažily další protesty Rakouští, ale i němečtí odpůrci atomu připravili několik protestů na českých hranicích.
Temelín před poruchou zvyšoval výkon reaktoru Úřad pro jadernou bezpečnost povolil tři hodiny před poruchou zvýšení výkonu reaktoru

Josef Pühringer z Hornorakouské iniciativy proti atomovému nebezpečí zdůrazňuje potřebu vyřešit ručení za škody způsobené případnou havárií Temelína a od českého parlamentu požaduje ještě do konce letošního roku ratifikaci konvence Espoo (smlouva o právu sousedních zemí spolupodílet se na posuzování významných projektů ovlivňujících životní prostředí).

Sami odpůrci Temelína nejsou zcela jednotni v názoru na dohodu, kterou předsedové vlád obou zemí Miloše Zeman a Wolfgang Schüssel uzavřeli minulý týden v Melku. Do konce ledna by však blokády česko-rakouských hraničních přechodů neměli podle svých zástupců obnovit.

Zkušební provoz by se měl podle odpůrců Temelína zastavit
Ekologické organizace, některé protitemelínské iniciativy i části opozičních politiků nyní kritizují zejména skutečnost, že zkouška vlivu Temelína na životní prostředí se má uskutečnit bez přerušení zkušebního provozu elektrárny.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Postupy SWAT i dětské porno. Zpráva odhalila přípravy masakru v Las Vegas

Stephen Paddock, domnělý střelec z Las Vegas, na nedatované fotografii z...

Vyšetřování střelby na hudebním festivalu v Las Vegas pokračuje i takřka čtyři měsíce po tragédii. Policie však velký...

Spor s „Rakeťákem“ i covfefe. Donald Trump slaví rok ve funkci

Donald Trump

Donald Trump slaví rok ve funkci prezidenta Spojených států. V čele světové velmoci byl výrazný především na poli...

Zemřel „papež francouzské kuchyně“ šéfkuchař Paul Bocuse. Bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel světoznámý francouzský kuchař Paul Bocuse (na snímku...

Ve věku 91 let zemřel jeden z nejznámějších kuchařů světa Paul Bocuse. Držitel michelinských hvězd měl pověst...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz