Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Odpůrci Temelína budou blokovat hranice až do pondělí

  10:58aktualizováno  10:58
Aktivisté chtějí uzavřít hranici s Českou republikou až do pondělního večera. "Vyzvali jsme odpůrce blokád z rakouské i české strany hranice, k nimž patří zejména dopravci a obchodníci, aby v pátek v 15 hodin přišli za námi na přechod Dolní Dvořiště. Chceme s nimi diskutovat o tom, jakou formu odporu zvolit, abychom dosáhli ukončení provozu Temelína," řekl ve čtvrtek mluvčí Hornorakouské iniciativy proti atomovému nebezpečí Josef Pühringer.
Z temelínských věží už se kouří Úřad pro jadernou bezpečnost několik hodin před jednáním premiérů pustil Temelín do dalších fází spouštění.
Rakouský kancléř se postavil k blokádám zády Rakouský kancléř vyzval odpůrce Temelína, aby dali přednost dialogu před blokádami hraničních přechodů.
Premiéři jednali, Temelín jede dál Podrobnosti o průběhu a výsledcích nočního jednání českého premiéra a rakouského kancléře o Temelínu
Blokády ohrozí dohodu s Vídní   Rakouská policie měla na základě jednání premiérů v Židlochovicích zajistit průjezdnost česko-rakouské hranice.

Aktivisté zablokují hranice až do pondělí
"Vyzvali jsme odpůrce blokád z rakouské i české strany hranice, k nimž patří zejména dopravci a obchodníci, aby v pátek v 15 hodin přišli za námi na přechod Dolní Dvořiště. Chceme s nimi diskutovat o tom, jakou formu odporu zvolit, abychom dosáhli ukončení provozu Temelína," řekl ve čtvrtek mluvčí Hornorakouské iniciativy proti atomovému nebezpečí Josef Pühringer.

Na Dolním Dvořišti si hrály děti
Počet účastníků blokády v Dolním Dvořišti se z ranních několika desítek v podvečer rozšířil asi na tři sta. Odpoledne přicházeli zejména rodiče s dětmi, které využívaly uzavřený celní prostor ke hrám a malování na vozovku.

Noční směna se připravuje
Účastníci blokády se chystají na noční směnu, v ní se mnozí budou střídat až po 24 hodinách. Do celního prostoru si přivezli dvě maringotky vybavené kamny na pevná paliva a fůru použitých prken a trámů. Z nich nyní mladší účastníci blokády připravují topivo na celou noc.

Názor vyjadřuje otevřený dopis na traktoru
Názory hornorakouských odpůrců Temelína na výsledky úterní schůzky Schüssel - Zeman vyjadřuje i otevřený dopis, nalepený na jednom z traktorů postavených přes vozovku.  "Vážený pane premiére, vážený pane kancléři! Proč nejednáte v blízkém Temelíně a místo toho na dalekém zámku? Možná byste tím docílili rychlejších výsledků!"

Moravy se ve čtvrtek blokády nedotkly
Po patnácté hodině se měly protesty rozšířit i na jižní Moravu. Podle zpravodajky MF DNES byly však po třetí hodině odpolední všechny jihomoravské přechody průjezdné a nekonaly se na nich ani žádné demonstrace.

Na blokádu upozorňuje velký plakát
Novinkou na zablokovaném Dolním Dvořišti je velký transparent, který visí na celnici a do dálky upozorňuje na probíhající blokádu. Jsou na něm odkazy na organizátora akce a na webové stránky aktivistů. 

Parkoviště bylozcela zaplněné osobními vozy pendlerů, kteří věděli, že se chystá blokáda, a tak svá auta odstavili a do Rakouska přešli pěšky.

aktivisté přistoupili k opětným blokádám poté, co je neuspokojily výsledky úterního jednání, které o Temelínu v Židlochovicích vedli předseda české vlády Miloš Zeman a rakouský kancléř Wolfgang Schüssel.

Rakouští aktivisté chtějí opět uzavřít všechny přechody s Českem
Podle něj budou od pátečních 6 hodin následovat i blokády hraničních přechodů v Dolních Rakousích tak, aby postupně byly uzavřeny všechny přechody mezi Rakouskem a Českem. "Blokády budou určitě pokračovat do pondělí 19 hodin; do této doby je máme legálně ohlášeny," zdůraznil Gumpinger.

Nevyloučil přitom, že blokády rakousko-českých hranic mohou pokračovat i po tomto termínu, ovšem již ilegálně.

Demonstranti si rozepisují služby na blokády
Podle agentury APA se demonstranti ve Wullowitzi zařizují na vícedenní pobyt a zapisují se do listin na jednotlivé šichty demonstrační služby. Počasí je totiž již poměrně chladné a lidé vydrží pobyt pod širým nebem jen několik hodin, proto musejí být hlídky na přechodech pravidelně střídány.

Mluvčí Celního ředitelství České Budějovice Josef Neužil ČTK řekl, že řidiči již před ohlášeným termínem blokády začali jezdit přes ostatní neblokované přechody.

"Velký nápor s prodloužením čekacích dob nyní trvá na hraničním přechodu s Německem Strážný-Philippsreut; na hranici s Rakouskem je pak nejsložitější situace na přechodu Nová Bystřice-Grametten," uvedl Neužil. Také z rakouské strany odklání policie provoz směřující na Wullowitz již ve Freistadtu směrem na dolnorakouské přechody.

Hornorakouští politici byli po setkání premiérů zklamaní 
"V žádném případě nejsem spokojen," prohlásil mluvčí Hornorakouské iniciativy proti atomovému nebezpečí Josef Pühringer k úternímu setkání obou politiků. "Pokud má být jediným konkrétním výsledkem čtyřhodinového jednání pouze zřízení červeného telefonu ke zlepšení informování o případných poruchách v temelínské elektrárně, je to velmi málo," řekla Pühringer. Podotkl přitom, že zřízení žhavé linky česká strana přislíbila Rakousku již před několika týdny.

Pověřenec Horních Rakous pro příhraniční jaderné elektrárny Radko Pavlovec kritizoval Miloše Zemana, že při jednání nedal najevo ani náznak možného kompromisu a plně zastupoval zájmy jaderné lobby. Průběh a výsledek schůzky podle něho prokazuje, že česká vláda nadále spoléhá pouze na politiku hotových skutečností a jednání s rakouskou stranou pojímá jen jako mediální gesto.

Podrobnosti o průběhu a výsledcích nočního jednání českého premiéra a rakouského kancléře o Temelínu - viz tabulka.

Performance symbolizující jadernou smrt doprovázela blokádu rakousko-českého hraničního přechodu Wullowitz-Dolní Dvořiště, kterou zahájili hornorakouští odpůrci jaderné elektrárny Temelín (2. listopadu 2000).

Dítě si hraje mezi traktory, kterými hornorakouští odpůrci jaderné elektrárny Temelín zablokovali rakousko-český hraniční přechod Wullowitz-Dolní Dvořiště (2. listopadu 2000).

Rakouští odpůrci Temelína začali s blokádou několika česko-rakouských přechodů. Protest potrvá podle aktivistů nejméně do pondělí 19 hodin. Na Dolním Dvořišti se většině kamionů podařilo těsně před osmou hodinou proklouznout (2. listopadu 2000).

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Další z rubriky

Janoušek požádal o odpuštění zbytku trestu, věc projedná soud v Praze

Roman Janoušek

Lobbista Roman Janoušek podal k Městskému soudu v Praze žádost o upuštění od zbytku trestu. V pátek to řekla mluvčí...

Reakce Zemana na článek o roku 1968 i humbuk mě překvapily, říká Romancov

V průběhu invaze vojsk Varšavské smlouvy bylo do československých ulic nasazeno...

Článek na webu ruské armádní televize Zvezda o tom, že Československo by mělo být vděčné za sovětskou invazi v roce...

Okamura i Filip ve vedení Sněmovny, Fiala ne. Podle ODS „nepolíbil prsten“

Předseda Úsvitu Tomio Okamura a šéf komunistů Vojtěch Filip a Martin Pecina...

Jan Hamáček z ČSSD, lídr komunistů Vojtěch Filip, poslanec Pirátů Vojtěch Pikal a šéf SPD Tomio Okamura byli zvoleni...Najdete na iDNES.cz