Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Odpůrci ministerstva zvolili své zástupce

  17:51aktualizováno  17:51
Sliby vyjednavačů, které ukončily čtvrteční blokádu Prahy, se začínají naplňovat. Asociace dovozců ojetých aut i autoškol už odeslaly do parlamentu seznam svých zástupců do nových pracovních skupin na ministerstvu dopravy. Už v pondělí začne fungovat první skupina, která má změnit zákony a vyhlášky o dovozu ojetých aut.
Podívejte se na reportáže TVD a fotografie.

"Do obou pracovních skupin byli jmenováni z asociace autoškol ti tři pánové, jak říká pan Slawish, - já, Jiří Volkan a Vladímír Zajíc," potvrdil Bedřich Liška z asociace autoškol.

Zástupci dovozců ojetých aut vybrali jako své vyjednavače předsedu Sdružení drobných dovozců, opravářů a prodejců motorových vozidel Jana Slavische, právníka Zdeňka Svátka a Petra Šebestu ze Státní technické kontroly. Bedřicha Lišku si poslechněte ZDE.

"Postavíme se do situace člověka, který si přivezl ojeté auto. Co má udělat, aby na to auto dostal čísla," řekl ČTK Slawisch. Výsledkem schůzky by se podle něj měly stát pokyny pro okresní úřady i stanice technické kontroly, jak s přihlašováním ojetých automobilů postupovat.

Čtvrteční on-line reportáž z blokády Prahy

Ve skupinách budou ještě tři lidé z ministerstva dopravy a čtyři poslanci z parlamentního podvýboru pro dopravu.

Ministr dopravy Jaromír Schling do skupiny pro problematiku autoškol jmenoval ředitele odboru dopravně správních agend Vladimíra Lukáška, vedoucího oddělení předpisů Vratislava Kelnara a vrchního radu odboru dopravně správních agend Milana Lila.

Ve skupině k řešení problémů s registracemi dovezených ojetých vozů zasednou náměstek ministra Karel Holl, Josef Pokorný a Michal Stránský z odboru schvalování vozidel, předpisů a BESIP.

Dovozci začnou jednat v pondělí, autoškoly se termín dozvědí v příštím týdnu. Termín zasedání bude stanoven poté, co asociace pečlivě prostuduje současnou normu. První schůzka by se mohla podle Volkána konat v příštím týdnu.

"Naše požadavky budou, aby byl v lidské podobě zákon, aby byla v lidské podobě i vyhláška k zákonu. Ruku v ruce s tím půjdou i testy z pravidel silničního provozu," řekl Volkán. Náprava nynějšího stavu je podle něj reálná do 14 dnů po schůzce, testy z pravidel silničního provozu lze opravit téměř okamžitě.

Jednání ve sněmovně ukončilo blokády
Ministr dopravy Jaromír Schling zůstává šéfem resortu, blokády skončily. Takový byl výsledek dvoudenních protestů dovozců ojetých automobilů a majitelů autoškol v metropoli. Schlingovi odpůrci totiž po jednání v Poslanecké sněmovně přistoupili na spolupráci s ministerstvem pod dohledem parlamentu i Senátu. Byly ustaveny dvě pracovní skupiny, kde má zástupce ministerstvo, poslanecký podvýbor i protestující.
"Kontroverzní silniční zákon by měl být změněn už do 5 let," oznámil demonstrantům Slawisch. Schlingovi odpůrci proto vpodvečer opustili prostranství před ministerstvem.

Jednání v Poslanecké sněmovně se účastnil šéf sněmovny Václav Klaus, ministr dopravy Schling a předseda sdružení dovozců vozidel Jan Slawisch.

Klaus slíbil, že vznikne společná skupina, v níž budou zastoupeni poslanci, zástupci protestujících a ministerstva dopravy a problémy se začnou řešit již v pondělí 10. září.

Předseda Senátu Petr Pithart ještě před ukončením schůzky ve sněmově nespokojeným podnikatelům před budovou ministerstva dopravy poděkoval za kázeň během vyjednávání.

Pithart vyjednavačem
Předseda Senátu Petr Pithart se ujal role prostředníka v jednání mezi ministerstvem dopravy a Schlingovými odpůrci dopoledne.

ON-LINE REPORTÁŽ iDNES

Jak se kempovalo před ministerstvem

Podrobnosti o středečních blokádách najdete ZDE

Rozhovor s ministrem Schlingem

Fotografie ze středečních blokád

Protestujícím vzkázal, aby odjeli z prostranství před budovou ministerstva. Zástupce demonstrantů Jan Slawisch však tento požadavek nechtěl akceptovat. Před úřadem na nábřeží Ludvíka Svobody bylo v té době zhruba 100 aut a některé s návěsy. "Pan Pithart si zřejmě neuvědomuje, co by to způsobilo v pražské dopravě," řekl iDNES Slawisch.

U Nábřeží Ludvíka Svobody, blízko ministerstva dopravy, stálo 10 policejních aut, z toho jeden anton. Necelá stovka policistů, někteří v uniformách zásahové jednotky, čekalo na případný rozkaz. "Pořádková jednotka by byla nasazena jen v případě skutečné nutnosti," řekla pražská policejní mluvčí Iva Knolová.

Protest se přesouvá z ulic na stoly politiků
Vedení ODS se ráno sešlo na mimořádné schůzce. Václav Klaus jako předseda strany poté vyzval vládu k jednání s odpůrci ministra Schlinga. "Řada jejich věcných požadavků je nám pochopitelná a srozumitelná," řekl Klaus. "Vedení ODS považuje tuto situaci za neúnosnou, vyžadující řešení. Nejsme příznivci ani organizátoři blokád, jsme pro jednání politické, protože to politický problém je. Odmítáme slovo chátra vyslovené z vlády, odmítáme aroganci ministra a jeho úředníků, odmítáme komplikace podnikání vyhláškami, které překračují schválené zákony."

Stínový ministr dopravy Čtyřkoalice Ivan Foltýn (KDU-ČSL) se sešel s ministrem

PROČ CHTĚLI SCHLINGOVU HLAVU

Protestující jsou nespokojení kvůli tomu, že je podle nich zodpovědný za legislativní chaos při přihlašování ojetých vozů a v autoškolách.

dopravy Jaromírem Schlingem už ráno. Pokoušel se zprostředkovat jednání vedení resortu s protestujícími. "Zatím se sice nepodařilo přimět obě strany ke schůzce, ale existuje naděje," řekl Foltýn ČTK. Ještě dopoledne hodlá se Schlingem znovu mluvit telefonicky. 

Mluvčí vlády Libor Rouček ovšem zopakoval postoj premiéra Miloše Zemana, který nemíní s protestujícími diskutovat ani odvolávat ministra dopravy. Odvolává se při tom opět na pracovní skupiny ministerstva určené tento problém řešit, hlásí zpravodaj iDNES

Ministr Schling opakovaně obvinil z nastalých problému sněmovnu, která podle něho schválila silniční zákon příliš rychle. Já a Bedřich Liška, šéf asociace autoškol, který nyní stojí v čele demonstrace, jsme byli ve sněmovně žádat, aby se tento zákon o rok odložil, řekl Schling.

Policejní ředitel byl lehce zraněn
Pražský policejní ředitel Radislav Charvát se objevil s menší podlitinou pod okem. Přiznal, že měl včera drobný incident s jedním z demonstrantů. Ten mu údajně zasadil ránu pěstí pod oko, když se chtěl bránit, už neměl proti komu. Útočník uprchl.

Měli odpůrci ministra Schlinga právo zablokovat dopravu v Praze? HLASUJTE V ANKETĚ

Blokáda těly
Vozovku pražské magistrály na Hlávkově mostě odpůrci zablokovali svými těly krátce po osmé hodině. Doprava v metropoli začala kolabovat. Předseda sdružení drobných dovozců, opravářů a prodejců aut Jan Slawisch zpravodaji iDNES řekl, že dnes zablokují jen toto jedno místo. "Na tohle město to stačí," sdělil Slawisch.

Pár minut po zatarasení Hlávkova mostu, se ucpala křižovatka ulic Legerova - Vinohradská za Národním muzeem, vzdálená od místa blokády jeden kilometr.

I když policie odkláněla dopravu tak, aby navedla auta mimo Hlávkův most, přestávalo to být účinné. Ulice metropole se začaly zaplňovat.

"Na zásah policie jsme připraveni, očekáváme ho," řekl organizátor blokád Jan Slawisch. Protestující, kteří ve vozovce blokovali dopravu na Hlávkově mostě, v klidu posnídali a pročetli si noviny.

Hlávkův most Schlingovi odpůrci opustili kolem deváté hodiny, když jim předseda Senátu Petr Pithart, slíbil, že s nimi začne vyjednávat. Jako podmínku si kladl uvolnění blokády na Hlávkově mostě. Policie krátce před tím protestantům hrozila, že zasáhnou oddíly těžkooděnců.

Z magistrály odjela policejní zásahová jednotka. Opustlily ji i desítky policistů, kteří v trojstupu sledovali počínání demonstrantů. Na místě zůstává už jen pár dopravních policistů a jejich šéfové.

Přitvrdíme, řekli protestující
Odpůrci ministra Schlinga na čtvrtek slíbili, že jejich protest bude ještě tvrdší. Policie ohlásila, že je připravena blokádám tentokrát zabránit. Se zástupci Schlingových odpůrců, kteří blokují ministerstvo dopravy, se pozdě večer sešli zástupci Čtyřkoalice.

"Samozřejmě uznáváme velkou řadu důvodů, kterou protestující vznesli, a navrhli jsme, aby se řešení problémů přeneslo z ulic na parlamentní půdu," řekl po schůzce stínový ministr financí Ivan Pilip (US).

Čtyřkoaliční politici podle něj apelovali na to, aby se protesty nedotýkaly lidí, kteří za chyby ministra dopravy nemohou, tedy občanů a návštěvníků Prahy.

Špidla: Já se s vámi nesejdu
Vicepremiér a předseda ČSSD Vladimír Špidla po středečním zasedání vlády řekl, že měl v úmyslu navrhnout svým kolegům z předsednictva strany setkat se v neděli se zástupci dovozců ojetých automobilů a zástupci autoškol. Když ale vidí vývoj situace rozhodl se, že to neudělá, ale pokusí se najít jinou cestu.

Blokáda končí, oznámil demonstrantům jeden z jejích organizátorů Jan Slawisch. (7. září 2001)

Petr Pithart - prostředník v jednání - přichází na ministerstvo dopravy. (7. září 2001)

Policie ráno odkláněla dopravu z pražské magistrály, když odpůrci ministra Schlinga zablokovali Hlávkův most, 6. září 2001

Řidič chce projet zablokovanou magistrálou na pražském Hlávkově mostě, 6. září 2001

Řidič u zablokované magistrály u Hlávkova mostu diskutuje s protestujícími, 6. září 2001

Demonstranti, kteří ráno zablokovali magistrálu na Hlávkově mostě, nechávají projíždět policejní vůz, 6. září 2001

Předseda sdružení drobných dovozců, opravářů a prodejců aut Jan Slawisch snídá ve čtvrtek 6. září před ministerstvem dopravy. Za sebou má den v blokádě dopravy metropole a noc před úřadem. (6. září 2001)

Spící Schlingův odpůrce na vleku auta u ministerstva dopravy. (6. září 2001)

Nespokojení dovozci ojetých automobilů a majitelé autoškol,kteří požadují odvolání ministra dopravy Jaromíra Schlinga, blokují magistrálu na Hlávkově mostě. (6. září 2001)

Schlingovi odpůrci bolkují Hlávkům most a sledují natáčení televizního příspěvku. (6. září 2001)

Odpůrci ministra Jaromíra Schlinga se po středečním (5. září 2001) protestu uvelebili před budovou ministerstva dopravy na nábřeží Ludvíka Svobody. Tam přečkali i noc. (6. září 2001)

Protestující odpůrce ministra Jaromíra Schlinga z řad dovozců ojetých automobilů a majitelů autoškol si před ministerstvem dopravy čistí zuby. (6. září 2001)

Odpůrci ministra dopravy Jaromíra Schlinga, kteří ve středu celý den protestovali za jeho sesazení, se o den později nasnídali před budovou ministerstva dopravy. (6. září 2001)

Asociace autoškol vybrala jako své vyjednavače Bedřicha Lišku, Jiřího Volkana a Vladímíra Zajíce. (7. září 2001)

Zástupci dovozců ojetých aut vybrali jako své vyjednavače Jana Slavishe, právníka Zdeňka Svátka a Petra Šebestu ze Státní technické kontroly. (7. září 2001)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Další z rubriky

Aplikace by mohly nahradit taxametry. Taxikáři proti tomu protestovali

Demonstrace taxikářů před ministerstvem dopravy (24. 11. 2017)

Taxikáři v pátek protestovali před budovou ministerstva dopravy v centru Prahy, kde jednala pracovní skupina, která...

Okamura i Filip ve vedení Sněmovny, Fiala ne. Podle ODS „nepolíbil prsten“

Předseda Úsvitu Tomio Okamura a šéf komunistů Vojtěch Filip a Martin Pecina...

Jan Hamáček z ČSSD, lídr komunistů Vojtěch Filip, poslanec Pirátů Vojtěch Pikal a šéf SPD Tomio Okamura byli zvoleni...

Janoušek požádal o odpuštění zbytku trestu, věc projedná soud v Praze

Roman Janoušek

Lobbista Roman Janoušek podal k Městskému soudu v Praze žádost o upuštění od zbytku trestu. V pátek to řekla mluvčí...

BMW Řada 7 3,0 750xd...
BMW Řada 7 3,0 750xd...

r.v. 2016, naj. 20 000 km, diesel
2 600 000 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz