Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Odhalit plagiátory bude snazší, školy začnou shromažďovat texty akademiků

  7:58aktualizováno  7:58
Opisovači to budou mít zase o něco těžší. Po počítačových programech, které kontrolují bakalářské a diplomové práce i seminárky, nyní Masarykova univerzita v Brně přichází s novinkou, softwarem zaměřeným na odborné články a publikace akademiků. Používat ho chce deset univerzit.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Od roku 2008 nabízí brněnská univerzita počítačový systém Theses.cz, který dokáže odhalit shodné pasáže v závěrečných pracích a zároveň slouží i jako archiv. O rok později spustila škola projekt Odevzdej.cz, který se zaměřuje na odhalování opisovačů seminárních prací.

Nyní se rozhodla zacílit na texty akademiků, tedy jejich odborné články, habilitační práce, které jsou nutné k získání docentury, či dizertační práce k získání titulu Ph.D. O tom, co všechno školy budou chtít do systému vložit a co z toho zpřístupní veřejnosti, si ale rozhodnou samy.   

které školy se zapojí

Masarykova univerzita v Brně, Slezská univerzita v Opavě, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, Univerzita Karlova v Praze, Univerzita Palackého v Olomouci, Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava, Vysoká škola ekonomická v Praze, Vysoká škola polytechnická Jihlava, Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích, Janáčkova akademie múzických umění v Brně

Nový systém se zároveň napojí na dva předchozí, což pro potenciální plagiátory bude znamenat jediné: větší šance, že je někdo odhalí. 

"Technické řešení je náročné, proto předpokládáme, že Repozitar.cz, jak se nový systém jmenuje, uvedeme do testovacího provozu do konce září 2011," uvedla Jitka Brandejsová z vývojového týmu brněnské Masarykovy univerzity.

Důvodem, proč se univerzita rozhodla vytvořit další archiv, není ale pouze odhalování plagiátorů. Je jím i fakt, že se chystá reforma vysokých škol a jedním z výstupů by mělo být nové rozdělení škol: některé by byly výzkumné, jinde by se získával jen titul Bc.

S tím souvisí i změna financování, která by závisela na kvalitě vysokých škol. Do doktorských studijních programů by například mohly přijímat studenty jen školy, které mají solidní vědu a výzkum. "Ano, připravovaná reforma vytváří tlak na zlepšení evidence vědeckých výsledků," potvrdila mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová.

Jednou ze škol, která začne repozitář využívat, je Vysoká škola ekonomická v Praze. "Umožňuje tak efektivně chránit texty vzniklé na naší akademické půdě před plagiátorstvím a zlepšit jejich dostupnost," řekl vedoucí Odboru informační podpory studia a výzkumu na VŠE Jan Mach. 

Projekt, na který ministerstvo školství schválilo dotaci ve výši téměř 13,5 milionu korun, se netýká pouze repozitáře. Peníze půjdou i patnácti vysokým školám, které různá softwarová řešení využívají, aby je mohly vylepšit. Masarykova univerzita chce zase investovat do inovace Theses.cz, konkrétně posílit diskovou kapacitu. Nyní je v centrálním úložišti celkem 160 tisíc závěrečných prací.

"Prací stále přibývá a od roku 2008, kdy Theses.cz vznikl, jsme ho neinovovali. Nyní nastal čas upravit ho po technické stránce," vysvětlila Brandejsová. Na začátku využívalo systém osmnáct škol, v současnosti jich je už 31.

Plagiátoři byli v Plzni i jinde

Brněnská univerzita také zjišťovala, zda vysokým školám něco nechybí. "Ukázalo se, že školy postrádají postupy, metodiky a pravidla co dělat, když objeví, že text se ve velké míře shoduje s jiným," uvedla Brandejsová další věc, na níž se hodlají zaměřit.

Originalitu textu si můžete ověřit sami

Velkým plusem programů je, že závěrečné práce porovnávají jak mezi sebou, tak i se seminárkami a s dalšími dokumenty včetně české a anglické Wikipedie. Na začátku února bylo v systému uloženo téměř tři miliony souborů.

Systém Odevzdej.cz zase může využít kdokoli. Na webových stránkách stačí pouze nahrát například svou diplomovou práci a uvést e-mail, na který vám přijde odpověď, jak moc se váš text shoduje s jinými. Za dva roky využili této služby lidé z celkem 26 015 e-mailových adres.

To, že software ukáže, že se daný text třeba v šedesáti procentech shoduje s jiným, totiž ještě nemusí nutně znamenat, že autor novějšího textu opisoval.

Na Univerzitě Palackého v Olomouci například v roce 2009 řešili nápadné shody u třech bakalářských prací. U dvou zjistili, že studenti pouze citovali právní předpisy, třetí bakalářka byla opsaná. Software ukázal, že se v 63 procentech shoduje s bakalářskou prací z Masarykovy univerzity.

Plagiátorstvím se také "proslavila" Západočeská univerzita v Plzni, když se přišlo na to, že tehdejší proděkan právnické fakulty Ivan Tomažič opsal celé desítky stran ve své dizertační práci, čímž odstartovala kauza s rozdáváním titulů rychlostudentům.

Prvním absolventem právnické fakulty, který má přijít o titul Bc., je bývalý šéf městských strážníků v Plzni Luděk Hosman. Opsal bakalářskou práci od svého nadřízeného a přiznal se k tomu.Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Okamura i Filip ve vedení Sněmovny, Fiala ne. Podle ODS „nepolíbil prsten“

Předseda Úsvitu Tomio Okamura a šéf komunistů Vojtěch Filip a Martin Pecina...

Jan Hamáček z ČSSD, lídr komunistů Vojtěch Filip, poslanec Pirátů Vojtěch Pikal a šéf SPD Tomio Okamura byli zvoleni...Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...Další z rubriky

Stropnického náměstek se pral s vojenským policistou. Skončili v nemocnici

(ilustrační snímek)

Vojenská policie se zabývá neobvyklou rvačkou mezi náměstkem ministra obrany Pavlem Beranem a vojenským policistou....

Migrující los u Olomouce konečně překonal dálnice a zamířil k Libavé

Jeden ze snímků losa, který se nyní pohybuje západně od Olomouce.

Tříletému samci losa evropského, který v říjnu při migrování z východních Čech dorazil na Olomoucko, se podle informací...

Vydání údajného ruského hackera do USA je možné, potvrdil vrchní soud

Rusky Hacker

Pražský vrchní soud v pátek potvrdil přípustnost vydání Rusa Jevgenije Nikulina do Spojených států. USA muže viní z...Najdete na iDNES.cz