Odborník na kosmonautiku: Srážka se čekala. Ale dva satelity, to je překvapení - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Odborník na kosmonautiku: Srážka se čekala. Ale dva satelity, to je překvapení

  11:31aktualizováno  11:48
Střet předmětů lidské výroby ve vesmíru není pro vědce až tak úplným divem. Provoz na oběžné dráze totiž už zhoustl na 18 tisíc sledovaných objektů. "V podstatě se srážka čekala. Jen se předpokládalo, že se družice střetne s úlomkem a ne s jiným satelitem," říká známý český popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.
Fotogalerie1

Antonín Vítek říká, že vědci spíš čekali srážku satelitu s úlomky, než s jinou družicí. | foto: MF DNES

Pane Vítku, jak se vlastně úlomky - a předměty na oběžné dráze - sledují, aby se podobným srážkám dalo vyhnout?
Větší trosky - od pěti centimetrů nahoru - jsou viditelné radiolokátorem. Sledovaných objektů je asi osmnáct tisíc, ty jsou katalogizované a ví se, kudy létají.

Kromě nich ale vznikají i menší, které se zobrazí jen za optimálních okolností, například když jsou dobře natočené. Někdy je radary "chytí", někdy ztratí. V důsledku odporu atmosféry a tlaku slunečního záření se mění jejich dráha a jsou nepředvídatelné. Každá srážka, při které vznikají úlomky, je proto velice nebezpečná.

VESMÍRNÁ SRÁŽKA

První srážka satelitů: Po družici Iridium zbyl "mrak trosek"

Kinetická energie závisí na druhé mocnině rychlosti. Řekněme, že kulka ze střelné zbraně letí rychlostí kilometr za sekundu. Při čelní srážce dvou satelitů letících osm kilometrů za sekundu (jako Kosmos) se rychlost sečte. Tím vzniknou úlomky, které můžou být až téměř třistakrát průraznější, než stejně těžký vystřelený projektil. Nebo bude mít stejnou průraznost jako kulka, i když bude třistakrát lehčí.

Načítají se informace o videu…

Když nějaký úlomek narazí na povrch družice, tak se vypaří. Vypaří se i část pláště družice, horké plyny doslova vletí dovnitř a poničí tam, co můžou.

ON-LINE ROZHOVOR

Od 13:15 bude se čtenáři diskutovat Petr Kubala z České astronomické společnosti

Co se s troskami satelitu stane z hlediska fyzikálních zákonů? Můžou se dostat na jinou oběžnou dráhu, kde by ohrozily například stanici ISS?
"Vesmírné smetí" se rozptýlí do dost velkého kuželu. Úlomky si zachovají většinu rychlosti původního tělesa. Část těch trosek může zaniknout okamžitě. Sklon oběžné dráhy se moc nezmění.

Když se podíváte na tu družici, kterou nedávno sestřelili Číňané, tak tam se vzdálenost jednotlivých úlomků od Země lišila až o 800 kilometrů. Na to, aby se výška změnila o celé perigeum (místo, kde je předmět obíhající Zemi po elipse planetě nejblíže, pozn. red.), stačí poměrně malá rychlost 100 metrů za sekundu (360 kilometrů v hodině).

Čekal se spíš střet s "vesmírným smetím"

Oběžná dráha, kde se satelity srazily, je poměrně vytížená. Je to srážka "z čistého nebe", nebo vědci tak trochu čekali, že k ní jednou dojde?
Družice Iridium ani Kosmos neměly vysokou prioritu na sledování. Jejich poloha na oběžné dráze je známa plus minus dva kilometry, v okamžiku srážky se měly míjet ve vzdálenosti asi 800 metrů.

Úplné překvapení to tedy není, v podstatě se čekalo, že se něco takového jednou stane. Spíš ale vědci předpokládali, že půjde o srážku nějakého úlomku kosmického smetí s družicí. Je to dané čistě statistickou úvahou: družic jsou asi dva tisíce včetně těch "mrtvých". A katalogizovaného vesmírného smetí je desetkrát více.

U bezpilotních družic navíc nejde o život. Více se sledují možnosti blízkých průletů kolem pilotovaných lodí a zejména ISS. Před necelým týdnem například hrozilo nebezpečí, že se ke stanici přiblíží úlomek z jedné ruské družice - také z Kosmosu - který před zánikem zřejmě vyhodili do "povětří".

V roce 1991 musel údajně před jiným Kosmosem uhýbat raketoplán Discovery...
Ano. Tyto úhybné manévry vycházejí tak jeden za rok či za dva. Ovšem v případech těles, jejichž dráhu znáte. O mnohých úlomcích se ani neví.

Loni třeba došlo k tomu, že na raketoplánu po přistání zjistili proražení radiátoru uvnitř dveří nákladového prostoru asi centimetrovou dírkou. Přišlo se na to, že to byl kus úlomku z rakety či družice. Prorazil plech a o dva centimetry minul trubku, kudy proudí chladicí freon.

Co by se stalo, kdyby ji prorazil?
Byl by to dost velký průšvih. Musela by se zavřít jedna větev chladicího systému. Ale životy posádky by to neohrozilo, raketoplán by přišel asi o 10 procent chladicí kapacity, přistáli by s tím.

Raketoplány se běžně srážejí i s úplně nepatrnými kousky, například šupinkami laku z raket, a mají po nich až několikamilimetrové krátery na oknech pilotní kabiny.

Některé ruské satelity Kosmos nesly jaderný reaktor. K čemu ho používaly?
Sloužil k radiolokaci, umožňoval hledat i ponorky pod hladinou. Voda dobře absorbuje radiové vlny, takže byl potřeba velký výkon. Rusové to dělali tak, že když měl být Kosmos vyřazen z provozu, tak se jaderný reaktor odpojil a odletěl na velmi vysokou oběžnou dráhu. Dva jim ale v sedmdesátých letech spadly - jeden v Kanadě a druhý v jižním Atlantiku.

Úklid oběžné dráhy: Levně to nepůjde

Je vůbec nějaký způsob, jak by si lidstvo mohlo po sobě na oběžné dráze "uklidit"?
Laciná možnost nikoliv. Uvažovalo se o celé řadě opatření, nejlépe technicky realizovatelné by bylo použití laseru, který by část toho tělesa odpařil. Vzniklý plyn by zafungoval jako "raketový motor" a zpomalil by ten úlomek. Ale zatím se to neumí, je to jen idea.

Existují ale postupy na minimalizaci možnosti vzniku úlomků. Nejnebezpečnější vznikají z nosných raket. Nosné rakety se proto po vynesení satelitu navádějí, aby se co nejvíc snížilo jejich perigeum a životnost. Nejlepší by byl rychlý návrat do atmosféry, aby shořely, ale na to nemají palivo.

Když Američané sestřelovali svůj porouchaný vojenský satelit, čekali předtím, až dostatečně klesne. Do čtyř měsíců pak v atmosféře zaniklo devadesát procent úlomků, nyní už létá pouze jeden z 250 katalogizovaných.

Jak se vesmírné lodě před úlomky chrání? Lze vůbec v budoucnu napodobit třeba energetické štíty, známé pouze ze science fiction?
Elektromagnetická ochrana je skutečně sci-fi. (úsměv) Ale pilotované objekty - ISS, ruské Sojuzy - mají tepelnou a protimeteorickou ochranu na principu, jaký měly už tanky za druhé světové války.

Před vlastní hermetický trup je předsazená další poměrně tenká stěna z hliníku a mezi tou vnitřní a vnější stěnou je několik vrstev materiálu podobně jako v neprůstřelných vestách. Když narazí nějaký nepříliš velký úlomek do vnějšího pláště, tak tam se vypaří, vzniknou nějaké úlomky a ty pochytá ta "neprůstřelná vesta".

Raketoplány chrání tepelný štít. Ten není tak efektivní jako na ISS, to by vážilo o hodně víc. Ale raketoplán také stráví v kosmu mnohem méně času než ISS a tak počítají vědci s "kalkulovaným rizikem".

Nejčtenější

Zemřela Anna Julie Slováčková, vedla dlouhý boj s rakovinou

Po dlouhé nemoci zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková. Dceři herečky a zpěvačky Dagmar Patrasové a hudebníka Felixe Slováčka bylo 29 let. Od roku 2019 se opakovaně léčila s rakovinou. O svém...

Něco nehraje. Rusové hledali informace o útoku v Německu předtím, než se stal

Rusové vyhledávali na internetu informace o útoku v německém Mannheimu ještě předtím, než zde islamistický útočník pobodal několik lidí včetně kritika islámu Michaela Stürzenbergera. Tvrdí to německá...

Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě

Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v prosinci 2023. „Lenka Šimůnková, maminka Elišky zastřelené vrahem z...

Útok nožem v Praze s účastí cizinců: mezi pobodanými je i raper

Tři zraněné si vyžádala v neděli v Praze potyčka mezi čtyřmi lidmi. Dva z nich jsou pobodaní, z toho jeden byl podle záchranné služby v ohrožení života. Třetí člověk má zranění hlavy. Jedním ze...

Výbuch v Poličce: ostraha hlásila, že se předtím nad areálem vznášely cizí drony

Exploze v muničním areálu v Poličce, k níž došlo koncem března, stále vyvolává otázky. Ačkoli policie jako nejpravděpodobnější příčinu označila technickou závadu v jedné z výrobních hal, nové...

Nepodlehli jsme ani tlakům z nejvyšších míst, řekl šéf BIS Koudelka

Přímý přenos

Šéf civilní kontrarozvědky BIS Michal Koudelka vystupuje ve Sněmovně na konferenci Transformace zpravodajských služeb po roce 1989. „Jsem službou, která nepodlehla ani tlakům z nejvyšších míst,“ řekl...

14. dubna 2025  8:53,  aktualizováno  10:34

V přístavech KLDR se rodí něco velkého. Kim chce oživit zastaralé námořnictvo

Severní Korea staví své dosud největší bojové plavidlo. Ukazují to aktuální satelitní snímky z přístavu ve městě Nampcho. Záběry obří lodi odvysílala i statní televize KCTV, přístav opakovaně...

14. dubna 2025  10:31

V Holešovicích vyhořela opravna motorek u nádraží, jednoho člověka odvezla sanitka

U požáru dílny na opravu motocyklů pod vestibulem železniční stanice v pražských Holešovicích zasahuje pět jednotek hasičů. Plameny už uhasili, na místě došlo k samovolné evakuaci. Jednoho člověka si...

14. dubna 2025  10:15

Mezinárodní rychlík srazil člověka, trať je po čtyřech hodinách v provozu

Mezinárodní rychlík srazil v pondělí časně ráno člověka mezi stanicemi Polom a Suchdol nad Odrou. Provoz na frekventované trati stál zhruba dvě hodiny a cestující vozila náhradní autobusová doprava....

14. dubna 2025  6:38,  aktualizováno  10:13

„Podle nás je benefit, že Vás zaměstnáváme.“

{LABEL}

Pokud jste něco podobného slyšeli, zkuste raději mrknout na jobdnes.cz

Ukrajina musí převzít iniciativu, míní Merz. Navrhuje zničit ruské spojení s Krymem

Příští německý kancléř Friedrich Merz dál podporuje dodání střel s plochou dráhou letu Taurus Ukrajině. Řekl to v rozhovoru na veřejnoprávní stanici ARD. Ukrajinci se podle něj musí dostat z...

14. dubna 2025  10:10

RECENZE: Další spotřební detektivka. To jsou Vraždy v kraji včeliček a bábovek

50 % Premium

Že zločin bují i na malebném venkově, ukázaly už britské Vraždy v Midsomeru. Nyní stejnou strategii inzeruje český premiérový seriál Vraždy v kraji, který právě odstartoval na OnePlay a za týden...

14. dubna 2025

Pražské ANO schvaluje kandidátku do Sněmovny. Má ji vést Havlíček

Kandidátku pro podzimní volby do Sněmovny schvaluje v pondělí pražská organizace opozičního hnutí ANO. Měl by ji vést místopředseda Sněmovny a první místopředseda hnutí Karel Havlíček, který je také...

14. dubna 2025  9:25

Ze silniční kontroly byl doprovod, hlídka protáhla auto s rodičkou do nemocnice

O pomoc s uspíšením cesty do porodnice se na hlídku policistů dálničního oddělení v Lubenci obrátil na sklonku minulého týdne muž, kterého policisté zastavili na průtahu Karlovými Vary. V autě s ním...

14. dubna 2025  9:18

Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě

Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v prosinci 2023. „Lenka Šimůnková, maminka Elišky zastřelené vrahem z...

14. dubna 2025  8:27,  aktualizováno  9:06

Ruský dron zbořil část nemocnice v Oděse, po dalších úderech zuří na Ukrajině požáry

Sledujeme online

Terčem ruských útoků se v neděli pozdě večer stala ukrajinská Oděsa, kde se dron zřítil na nemocnici. Na Stepnohirsk jihovýchodně od Záporoží ruská armáda v noci na pondělí podnikla letecký úder a z...

14. dubna 2025  8:41

Chystáte výbavičku nebo sháníte hračky? FOR KIDS vám usnadní výběr
Chystáte výbavičku nebo sháníte hračky? FOR KIDS vám usnadní výběr

Letňanský veletrh, zaměřený na budoucí maminky a rodiny s dětmi, přivítá v půlce dubna oblíbené vystavovatele a zároveň představí zcela nové značky...

KOMENTÁŘ: Fiala je nejčernější labuť našich financí, myslí si Schillerová

Některé události lidstvo předvídat nedokáže. Jsou zdánlivě nepravděpodobné, přesto mají mimořádně negativní dopad. Jisté je jen to, že se čas od času objeví. Libanonsko-americký spisovatel Nassim...

14. dubna 2025  8:35

Konzervativec Noboa zůstane prezidentem Ekvádoru, soupeřka žádá přepočet hlasů

V nedělním druhém kole ekvádorských prezidentských voleb zvítězila dosavadní hlava státu, mladý konzervativní milionář Daniel Noboa. Vyplývá to podle agentury Reuters z oznámení volební komise....

14. dubna 2025  7:25