Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

O ničem nediskutuje, jen velí, postavil se proti Rathovi jeho náměstek

  11:57aktualizováno  11:57
Náměstek středočeského hejtmana Robin Povšík se postavil proti Davidu Rathovi. Nelíbí se mu, jakým způsobem hejtman řeší nižší dotace na veřejnou dopravu. Povšík s částečným rušením autobusových spojů sice souhlasí, podle něj by ale nemuselo být prováděno v takovém rozsahu.

Středočeský náměstek Robin Povšík má se svým hejtmanem Davidem Rathem napjaté vztahy. | foto: MF DNES

V minulosti patřil krajský radní Robin Povšík mezi věrné stoupence hejtmana Ratha. Když se ale vloni na podzim začal projednávat rozpočet a ukázalo se, že na veřejnou dopravu bude letos o 180 milionů korun méně než dřív, začalo to mezi nimi skřípat.

Rath podle Povšíka neřeší nastalou situaci dobře.

Rušení spojů je podle jeho slov příliš drastické, stačilo by prý menší. Nelíbí se mu ani Rathovy výhrůžky, že ukončí spolupráci s organizátorem příměstské dopravy Ropidem, a ani styl, s jakým kraj vede jednání se středočeskými starosty.

Takový spor jsme ještě neměli, říká Povšík

Středočeský hejtman zase v poslední době svého dopravního náměstka Povšíka prakticky odstavil. Všechny klíčové dopravní materiály předkládá do rady sám. Nepřizval ho ani na některá jednání s autodopravci ohledně rušení spojů a místo s Povšíkem konzultuje dopravní témata s odborem dopravy.

Mezi oběma sociálními demokraty panují teď napjaté vztahy.

"Měli jsme už dříve nějaké spory, například v souvislosti s mladoboleslavskou nemocnicí. Ale tak závažný spor, jaký máme kolem rušení autobusů, jsme ještě neměli," prohlásil Povšík.

"O jaký spor jde? Já o žádném nevím," reagoval Rath.

Povšík ale na slově "spor" neochvějně trvá. Tvrdí, že jeho podstatou je to, jak se David Rath snaží své názory v radě prosazovat silou. Přitom ještě před několika měsíci si byli po pracovní stránce docela blízko.

V krajské radě se prý nediskutuje, ale jenom "velí"

"Já už nechci být v područí. U nás v radě se velí a nediskutuje. Něco takového do řízení kraje nepatří, nejsme přece v armádě," tvrdí Povšík.

Podobně mluvil už před časem i náměstek hejtmana pro zdravotnictví Zdeněk Seidl. Oba přitom zdůrazňují, že jsou zapřisáhlými sociálními demokraty, kteří vědí, co je to loajalita.

Na spor mezi hejtmanem a náměstkem doplácejí ale cestující, protože do už beztak vypjaté situace to vnáší další nejistotu a chaos. Povšík minulý týden oznámil, že se dohodl s Ropidem na rušení spojů v okolí Prahy maximálně pětiprocentním.

Rath tuto dohodu zpochybňuje. "O jeho jednání s Ropidem nevím. Pokud začal něco dělat, pak je to jen dobře, je to konečně jeho odpovědnost. My máme finanční limit výše dotace, a pokud se do něj Ropid s pětiprocentní redukcí vejde, tak je to dobré. Nicméně osud Ropidu v kraji je stále otevřen," tvrdí Rath, který zvažuje ukončení spolupráce s Ropidem.

Povšík je proti.

O CO V PŘÍPADU JDE

Kraj od února nehradí stovky středočeských autobusových spojů. Některé zanikly, jiné si začaly platit obce samy. Od 6. března se mají škrtat stovky dalších spojů kolem Prahy. Podle Povšíka o pět procent.

Navenek krajská rada působí jako semknutý tým. I proto, že v době primárek před dvěma roky se její členové upsali čtyřmilionovými směnkami, že budou hlasovat v souladu s usneseními zastupitelského klubu.

Podívejte se, co o Rathovi říká bývalý hejtman středních Čech Bendl:Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Myslivecký strážce musí být bezúhonný, odmítl ÚS zrušit část zákona

(Ilustrační snímek)

Ústavní soud odmítl zrušit část zákona o myslivosti, podle které člověk se škraloupem v trestním rejstříku nemá už...

Studenti z Třebíče smontují auto pro silničáře, výrobci tomu nevěřili

Limitovaná edice nákladního vozu Tatra Phoenix Präsident připomíná 120 let od...

Studenti třebíčské průmyslové školy budou vlastními silami stavět nákladní auto. Za 1,65 milionu korun ho pro ně koupí...

Obviněný pražský imám, zítřejší demise a bezmocný autobus v Brně

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, proč byl obviněn bývalý pražský imám, co říká opozice o druhém pokusu na...

Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem
Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem

Opravdu skvělá rychlovka, pokud se snažíte držet linii.

Najdete na iDNES.cz