Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jen rodinné tragédie do zpráv nepatří, říká nový šéf zpravodajství Novy

  14:05aktualizováno  15:04
Zpravodajství na Nově povede Martin Švehlák, který do nové pozice přestupuje z místa vedoucího redaktora pro obsah této televize. Švehlák iDNES.cz řekl, že chce zvýšit sledovanost, posílit regionální témata a korigovat zprávy o některých rodinných tragédiích. Ve funkci nahradil Vladimíra Mužíka.

Lucie Borhyová a Rey Koranteng jsou hlavními tvářemi Televizních novin | foto: archiv TV Nova

"Není dobré se jednomu tématu věnovat pětkrát za sebou, opakovat stejné záběry a jenom hledat za každou cenu dojímavé aspekty. To není zpravodajství, to je publicistika," řekl iDNES.cz Švehlák.

Podle něj ale do zpravodajství Novy patří informování o tragédii v Egyptě, kde zemřela šestatřicetiletá Češka a její osmiletá dcera (více čtěte zde). Televize této události věnuje velký prostor. Ještě větší mu dává na webu tn.cz, kde nedávno například spekulovali, zda se žena stala před smrtí obětí znásilnění, pátrali po tom, kdo má mobil mrtvé, nebo zvali na on-line rozhovor s vědmou, která měla prozradit, kdo ženy zavraždil.

"Tento případ je svým způsobem záhadný, odehrál se v letovisku, kam jezdí tisíce nebo desetitisíce Čechů," bránil zpravodajství Švehlák.

Nova by se v budoucnu nevzdala ani reportáží o mrtvých při dopravních nehodách. "Pokud informujete o těch, které byly způsobeny pod vlivem alkoholu, nebezpečnou jízdou nebo kvůli tomu, že jde o nebezpečný úsek silnice, pak je to součástí osvěty," tvrdí Švehlák.

Zpravodajství by ale naopak pod jeho vedením mohlo přijít o některé reportáže z rodinných tragédií. "Informace typu že žena porodí dítě a po porodu jej usmrtí, to není zpráva, která by zásadním způsobem ovlivnila celospolečenské dění. Je to tragédie rodiny a nevím, zda zrovna toto by mělo být veřejně ukazováno. To spíš ukažme, který babybox byl otevřen, kolik jich máme a pak třeba taková pozitivní zpráva může způsobit, že žena, která se dostane do podobně situace, bude přemýšlet spíše o babyboxu než o nějakém fatálním řešení," domnívá se Švehlák.

Šéf zpravodajství TV Nova Martin Švehlák

Šéf zpravodajství TV Nova Martin Švehlák

Do Televizních novin naopak podle ředitele zpravodajství patří rubrika "inspektora", ať už prázdninového, pivního, nebo potravinového. "Protože v ní pomáháme lidem tím, že hlídáme úroveň služeb," dodal.

Na rubriku Televizních novin s názvem Potravinový inspektor se nedávno ptala Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Ta žádala Novu o vysvětlení, proč jsou reportáže jen z určitých řetězců. Nova to blížeji nekomentovala a k věci se ještě rada vrátí (více čtěte zde).

Sledovanost Televizních novin

Rok/Čtvrtletí/Průměrný počet diváků (v tisících)

2010
I. 2 792
II. 2 378
III.1 985
IV. 2 485

2011
I. 2 530
II. 2 093
III. 1 832
IV. 2 216

2012
I. 2 142
II. 1 732
III. 1 513
IV. 1 859

2013
I. 1 937
II. 1 696

Zdroj: TV Nova/ATO - Mediaresearch

Cíl? Sledovanost přes dva miliony

Na postu ředitele zpravodajství vystřídal Švehlák Vladimíra Mužíka, ten odešel 29. srpna (více čtěte zde). To, že jej nahradí Švehlák, Nova oznámila v úterý. "Věřím, že se mu podaří upevnit pozici nejsledovanějšího zpravodajství v zemi," podotkl k tomu ředitel Novy Jan Andruško.

Sledovanost Televizních novin stagnuje a relace zažila už i propady pod jeden milion diváků. Nový šéf se proto netají tím, že by rád sledovanost opět vytáhl nahoru. "Pamatuji si dobu, kdy byla sledovanost tři miliony. Konkrétní hranici si nedávám, ale určitě chci, aby sledovanost šla výrazně za dva miliony diváků," uvedl.

"Sledovanost není dána jen tím, že se zaměříme na pražská témata, ale že se podíváme více do regionů. Měli bychom se věnovat spotřebním tématům, zdraví, vzdělání a rodině, protože to je pro lidi nejdůležitější. A proto by měli být informováni o všem, co se v těchto oblastech mění," předkládá svoji vizi.

Odklon od emocí stojí víc peněz a námahy

Švehlák v minulosti pracoval jako reportér týdeníku Reflex, v publicistice Novy a jako zástupce šéfredaktora deníku Blesk a šéfredaktor bulvárního deníku Šíp. Pět let vedl agenturu Mediafax, kterou založil Andrian Sarbu, ten nedávno rezignoval na post prezidenta mediální skupiny CME, kam patří i Nova. Dva roky působil na pozici vedoucí redaktor pro obsah v TV Nova, skončil v ní před letošními prázdninami. V 90. letech dělal na Nově publicistiku.

"Mám svoji profesi rád, vím, co patří do zpravodajství, i když v tomto směru se mám ještě co učit. Ale zpráva má být hodnotná, abyste si o ní mohli popovídat jak v pražské kavárně, tak v hospodě U Vřesníku," tvrdí.

Publicista Jan Potůček z webu Digizone.cz iDNES.cz řekl, že Švehlák má šanci zpravodajství Novy změnit. "Jeho ambicím bych docela věřil, Mediafax je zpravodajství a Nova v 90. letech, kdy tam Švehlák pracoval, ještě nebyla takový bulvár," domnívá se Potůček.

Mediafax vznikal s ambicí prodávat zpravodajství a konkurovat zavedeným zpravodajským agenturám. To se nepodařilo a Sarbu předal aktivitu Nově, která musela propustit část zaměstnanců a Mediafax sestěhovala do vlastní budovy na Barrandově.

"Vladimír Mužík šel cestou emocí, pokud Švehlák zvolí cestu unikátního zpravodajského obsahu, bude to Novu stát víc peněz, tým víc práce a námahy. Je otázkou, zda do toho tým po Mužíkovi bude chtít jít. Myslím ale, že tam je dost lidí, kteří dokáží dělat zpravodajství," dodal Potůček. "Večerní zpravodajství obecně je odsouzeno k tomu, že buď bude přinášet vlastní věci, které si lidé ještě nepřečetli na internetu, nebo zprávy z internetu něčím unikátním posunou, nebo půjdou cestou emocí," domnívá se Potůček s tím, že pro Televizní noviny bude těžké přehoupnout se přes dva miliony diváků.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Na dálnici D1 jsou kolony, na Pražském okruhu odklízejí bouraná auta

Kolona aut a kamionů zablokovala dálniční přivaděč na D1 u Jihlavy. (17. ledna...

Silnice v Česku jsou po nočním sněžení s opatrností sjízdné. Na řadě míst zůstává rozbředlý nebo ujetý sníh a někde se...

Ve čtvrtek se Českem prožene silný vítr, sněžit bude až do neděle

V Jihlavě v noci z úterý na středu napadlo přes deset centimetrů nového sněhu....

Během čtvrtka zasáhne Českou republiku silný vítr o rychlosti 70 až 90 km/h, na horách až 125 km/h. V průběhu ranních a...

O azylu ať si rozhoduje každá země, žádá Sněmovna vládu v jednání s EU

Uvnitř Zařízení pro zajištění cizinců nedaleko Bělé pod Bezdězem čekají lidé na...

Nevídaná věc se ve středu večer stala v Poslanecké sněmovně. Všech devět stran se shodlo na mandátu pro vládu pro...

Najdete na iDNES.cz