Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Němečkovy nové plány seberou pojišťovnám více než miliardu

  19:43aktualizováno  19:43
Osm stran, které slibují nevídané změny ve zdravotních pojišťovnách i nemocnicích. Tak vypadají na papíře nejnovější plány ministra Svatopluka Němečka. Chce snížit množství peněz na chod pojišťoven nebo změnit podmínky ambulantní péče. Návrhy vládě předloží na jejím dalším zasedání.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

V dokumentu, který má iDNES.cz k dispozici, ministr plánuje například snížit provozní fond zdravotních pojišťoven ze současných 3,13 procenta na 2,83 procenta z celkových příjmů. "Znamenalo by to úsporu ve výši 700 milionů," podotýká ministerstvo.

Právě z těchto peněz si pojišťovny v minulosti hradily sporné projekty - třeba nákupy pojištěnců za stovky milionů korun nebo projekt IZIP (více čtěte zde).

Změny u ambulancí i nemocnic

  • nově by měly pojišťovny preferovat hrazení specializované péče pouze v zařízení se statutem vysoce specializovaného centra
  • nově by měly být nastaveny úhrady u následné a dlouhodobé péče včetně té domácí a paliativní
  • ambulance by nově měly poskytovat jen ekonomicky nejméně náročnou variantu léčby - ministerstvo chce nastavit pravidla, jak se taková péče bude určovat
  • vznikne seznam prostředků hrazených na poukaz (brýle, náplasti, vozíky apod.) a kategorizace zvlášť účtovatelného materiálu (např. nemocniční materiál)
  • na část pojišťovnou plně hrazených léků by se mohly vypisovat elektronické aukce
  • fakultní nemocnice a ústavy budou muset zveřejňovat všechny smlouvy i jednotkové ceny nakupovaných služeb
  • ordinace a nemocnice budou muset více vysvětlovat outsourcing, pokud pochybí, bude jim hrozit sankce
  • nově by se centrálními nákupy mohly pořizovat nejen elektřina a plyn, ale také zdravotnické materiály a léky

Snížit by se měl i rezervní fond - z 1,5 procenta na 0,75 procenta. "Tímto se z rezervních fondů uvolní přibližně 600 milionů korun," dodává úřad.

Opoziční poslanec a bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger si ale myslí, že náklady na provoz pojišťoven by se tím osekaly na dřeň.

"Těch 700 milionů nestojí za to. Pojišťovny to oslabí," řekl iDNES.cz Heger. "VZP za přechodu vedení Pavel Horák/Zdeněk Kabátek přišla o tisíc lidí a to už je riziko, že to postihne její odbornou úroveň," dodal. Podle něj pojišťovny s takto osekanými prostředky nebudou moci ani posílit revizní činnost. "Ta je nyní velmi oslabena," podotkl Heger. Podle něj navíc půlmiliarda znamená pro VZP platby za jeden den. Ročně hospodaří tato pojišťovna s více než 140 miliardami.

Návrh ministra říká, že novela by umožnila pojišťovnám postupovat při kontrolách  společně, nebo sdílet jejich závěry. "Došlo by tak k úsporám z rozsahu, snížení duplicit a zefektivnění revizní činnosti," uvádí dokument.

Data pojišťoven půjdou i pro ministerstvo financí

Pojišťovny ale čekají i další změny. Zatím jim ministr jen doporučil nenakupovat pojištěnce skrze externí firmy, teď jim to chce přikázat novelou. Plány také hovoří o povinnosti zveřejňovat smlouvy, k čemuž nyní pojišťovny po apelu ministra postupně přistupují, byť začátek se zatím zdá bezzubý (více o zveřejňování smluv čtěte zde).

Nově jim Němeček plánuje také nařídit poskytovat ministerstvu zdravotnictví i financí veškerá data, která souvisejí s jejich činností a o které si ministerstva řeknou nad rámec povinně poskytovaných údajů.

"To je dnes problém a je potřeba v tom udělat pořádek, protože zaznívá, že některé tajení jde proti zákonu," kvituje návrh Heger stejně jako zákaz nákupu pojištěnců firmami.

Pokuty za střet zájmů u politiků v radách? Ministerstvo je pro

Pro některé politiky nemilou novinkou by pak byla změna směrem k členům dozorčích a správních rad pojišťoven. Návrh říká, že by nově zákon přesně vymezil, co by bylo střetem zájmů. A stanovil by sankce za nedodržování pravidel.

Do střetu zájmů se nyní může dostávat například Petr Zimmermann z ODS, který spoluvlastní několik nemocnic a zasedá ve správní radě VZP. Aktuálně.cz nedávno poukázalo také na podnikání šéfa dozorčí rady VZP Rudolfa Stupky z ANO. Web uvedl, že Stupka podniká v osmi firmách, z toho pět inkasuje peníze od VZP. Práci v ambulanci si pak ponechal současný předseda správní rady VZP Jiří Běhounek.

"Nadefinovat přesně tuto věc je skutečně potřeba. Právní výklad není dodnes přesný. Jeden říká, že v radách nesmí být zástupci zdravotnických zařízení. Druhý extrém říká, že ve střetu zájmů jsou všichni lékaři, kteří praktikují medicínu, protože by mohli lobbovat za své zdravotnické zařízení," poukázal Heger.

Právě Heger byl jedním z ministrů, kteří deklarovali, že systém veřejného zdravotního pojištění výrazněji změní. Třeba posuzováním novinek, které do zdravotnictví vstupují, nadstandardy nebo peněžitým bonusem za prevenci. Jenže z těchto plánů sešlo. Ministr je většinou nestihl dopracovat. Něco málo mu shodila tehdejší vláda ze stolu.

Materiál s vizemi ponese Němeček za pár dnů na vládu. Mohl by tím potěšit ministra financí Andreje Babiše, který systém zdravotního pojištění kritizuje kvůli jeho nepřehlednosti.Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Pakt titánů. Jaké vyhlídky má spojenectví Zemana a Babiše?

Prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě předsedu hnutí ANO Andreje...

Tak pevné spojenectví prezidenta republiky s politickým premiérem Česko nepamatuje. Jak dlouho však vydrží, tedy dokdy...

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...

Obliba konopí roste mezi seniory, počet mladých uživatelů se stabilizoval

(Ilustrační snímek)

Během posledních pěti let v Česku výrazně přibylo rizikových uživatelů konopí. Statistická čísla ale tentokrát neženou...Najdete na iDNES.cz