Česko zavede kvůli ebole dotazníky pro pasažéry letadel

  15:12aktualizováno  18:17
Česko chce mít plošný přehled o cestujících v letadlech mířících na pražské Letiště Václava Havla. Bezpečnostní rada státu ve středu rozhodla, že všichni budou vyplňovat dotazníky. Ty, kteří před víc než měsícem pobývali v afrických zemích, kde umírají lidé na ebolu, čeká přímo na letišti změření teploty lékařem. Opatření začnou platit od úterý.

Upozornění pro cestující na letištích. | foto: AP

„Bezpečnostní rada státu podpořila zavedení vstupního screeningu u pasažérů letadel s místem určení pro přistání na Letišti Václava Havla. Podpořili jsme také otázku zajištění aktivace Centra biologické ochrany Těchonín, které by bylo k dispozici jako posílení kapacity pro umístění lidí, kteří by eventuálně byli nakaženi touto nemocí nebo by bylo riziko nakažení v jejich blízkosti,“ informoval na tiskové konferenci po jednání Bezpečnostní rady státu (BRS) premiér Bohuslav Sobotka.

Epidemie eboly

„Našim cílem je poskytnout Ministerstvu zdravotnictví a hygienické službě maximum informací k tomu, abychom byli schopni rychle reagovat na potenciální podezření,“ dodal premiér.

Formu opatření popsal ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček pro iDNES.cz před začátkem jednání. „Dotazníky budou vyplňovat všichni pasažéři na všech leteckých linkách, a to ještě před výstupem z letadla. Lidé v nich uvedou, odkud letí, kde byli, kde budou tady pobývat a jak se v ČR budou dlouho nacházet,“ řekl Němeček. V příletové kartě budou i základní údaje o cestujícím, tedy například jeho jméno. Vyplnění nemá trvat déle než několik minut.

Pokud z karty vyplyne, že cestující pobýval v době, kdy se mohl nakazit, v Libérii, Sieře Leone či Guineji, rovnou na letišti jej vyšetří lékař vybavený antivirovým overalem a maskou. Změří mu teplotu a vyptá se na cestovatelskou anamnézu. Pokud by epidemiolog měl podezření na ebolu, převezla by sanitka pacienta do Nemocnice Na Bulovce, kde mu odeberou vzorek krve a odešlou jej do Německa na testy.

Opatření budou od úterý. Kdo odmítne, riskuje pokutu

„Jde o dvojnásobek inkubační doby, který tvoří epidemiologicky bezpečný práh,“ řekl iDNES.cz hlavní hygienik Vladimír Valenta. Na letišti proto bude stálá epidemiologická služba, která tam nyní není. Hlavní hygienik opatření vyhlásí v pondělí, v platnost tedy vejdou od úterka.

Cizinec, který by vyplnění dotazníku či prohlídku lékařem odmítl, riskuje, že jej Česko nevpustí na své území. Tuzemský cestující zase to, že dostane pokutu ve správním řízení za přestupek. „Pokud by to byl rizikový pacient, mohlo by jít o šíření nemoci, a to už je pod trestním zákoníkem,“ upozornil Valenta.

Jak dlouho bude stát příletové karty uchovávat, není jasné. Hlavní hygienik sdělil, že musí být ctěna ochrana osobních dat, formuláře budou pouze pro potřebu hygieniků a jakmile situace pomine, zničí je. „Nedokážu nyní odhadnout, jak dlouho to bude trvat,“ podotkl Valenta.

Zdravotníci budou příští týden trénovat v Těchoníně

Ministr zdravotnictví šel na jednání také s požadavkem, aby se aktivovalo vojenské zařízení v Těchoníně. To by mělo být záložní kapacitou pro krizovou situaci. Zprovozněno by mělo být co nejdříve. Nyní v něm není dostatek personálu a centrum dosud v podstatě nikdy nefungovalo.

„Armáda nemá dostatek odborníků na tento typ infekce,“ uvedl Němeček s tím, že personál, který Těchonín doplní, by si v zařízení už příští týden odzkoušel vybavení pracoviště, jednotlivé postupy a vzájemnou spolupráci.

Kolik budou nová opatření stát, ministr neuvedl. Náklady podle něj budou teprve vyčísleny. Stejně tak nevěděl, kolik zdravotníků a lékařů musí Těchonín doplnit. „Jednáme velmi rychle,“ vysvětloval absenci informací.

Jednání BRS začalo po 15. hodině a trvalo zhruba tři hodiny. Kromě opatření proti ebole rada schválila koncepci boje proti organizovanému zločinu či začala projednávat národní strategii kybernetické bezpečnosti.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Chladnokrevně zastřelil čerpadlářku, aby mohl uloupit deset tisíc korun

Policie zveřejnila záznam z kamery v čerpací stanici na Mělnicku, na kterém...

Čerpadlářka Jana umyla dva stojany na pumpě Radius v Podhořanech na Mělnicku a vešla zpátky do benzinky za pult. Na...

Stát proti žumpám. Úřady budou rozdávat pokuty a přibude papírování

Válku kempů poznal na vlastní kůži i řidič fekálního vozu.

Od ledna začne platit novela vodního zákona, která má změnit ledabylé nakládání s odpadní vodou. Majitelé domů budou...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Druhá světová válka a holokaust neexistují. Norsko reformuje školství

Vězni z pobočného tábora Ebensee (byl součástí Mauthausenu) po osvobození...

Norská konzervativní vláda chce v plánované školní reformě vynechat z osnov velkou část sociálních věd a historie,...

Další z rubriky

Silničáři zprůjezdnili dálnici D1. Počasí komplikuje dopravu i jinde

Vydatné sněžení komplikuje dopravu na Vysočině. (11. prosince 2018)

Dopravu na Vysočině a v Libereckém kraji v úterý večer komplikuje vydatné sněžení. Kvůli náledí byla uzavřená dálnice...

„Paraziti“ na plakátech i náhlý zájem voličů byli v pořádku, řekla policie

Volební hlasování.

Policisté odložili případ možného pokusu o ovlivňování voleb v Ústí nad Labem. Zároveň ukončili vyšetřování obsahu...

Raketový nákup české armády. Za řízené střely utratí vojsko 1,5 miliardy

Protiletadlový komplet RBS-70.

Ministerstvo obrany připravuje nákup protiletadlových řízených střel pro přenosné komplety RBS-70 za zhruba 1,5...

Najdete na iDNES.cz