Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Němci vysvětlili, jak to mysleli s Temelínem

  15:44
Po několik dní trvajících zmatcích kolem stanoviska Německa k Temelínu začíná být jasno. Německé velvyslanectví předalo českému ministerstvu zahraničí výzvu, o němž v pondělí agentura AP tvrdila, že to je oficiální stanovisko tamní vlády. "Je to jen materiál německého ministerstva životního prostředí, které ho dalo k dispozici ostatním resortům," řekl mluvčí českého ministerstva zahraničí Aleš Pospíšil.

V inkriminované zprávě Německo vyjadřuje obavy ze spuštění elektrárny, označuje její vybavení za nedostatečné z hlediska německých norem a doporučuje české vládě, aby se znovu rozmyslela a Temelín raději zavřela.

Ministerstvo životního prostředí vypracovalo tento dokument v rámci projektu, který zkoumal vliv Temelína na životní prostředí.

Německo přitom už dopoledne ujistilo českou stranu, že názory německého ministerstva životního prostředí nebudou mít vliv na posuzování vstupu Česka do Evropské unie.

Mluvčí českého ministerstva zahraničí dále uvedl, že se německou výzvou bude zabývat vláda na svém středeční jednání. Ohlásil také, že kolem 17. hodiny se k tomu vyjádří veřejně i premiér Miloš Zeman.

Co tvrdila agentura AP
"Německá vláda naléhavě vyzývá vládu České republiky, aby přehodnotila své rozhodnutí spustit Temelín a elektrárnu zastavila," citovala agentura AP zprávu ministerstva životního prostředí s tím, že to je oficiální stanovisko celé vlády.

Ministr zahraničí Joschka Fischer to ovšem pár hodin poté popřel. Podle něj šlo jen o sladění stanoviska mezi ministerstvem životního prostředí a kancléřským úřadem.

Fischer ale nedokázal říci, jaký praktický význam ono 'sladění stanoviska' má. "O tom se bude dále diskutovat," uvedl.

Fischer také ujistil, že otázku Temelína nevidí Německo jako brzdu rozšíření Evropské unie o Českou republiku. "Pro nás neexistuje žádná spojitost mezi otázkami z minulosti či atomovou energií na jedné straně a rozšířením na straně druhé," uvedl.

Přihlásil se sice ke kritickému hodnocení Temelína na základě vědeckého dobrozdání, ale zopakoval: "Nevidím tu žádnou souvislost s rozšířením." Temelín není podle něj žádnou podmínkou, na které by proces mohl ztroskotat.

Spekulace o protitemelínské výzvě německé vlády tu už jednou byly

Německá vláda vyzvala loni v srpnu podle agentury Reuters Českou republiku, aby upustila od spuštění jaderné eletkrárny Temelín. Studie jejího ministerstva životního prostředí totiž podle agentury odhalila bezpečnostní rizika. "Reuters z toho udělal vládní výzvu, což není pravda. Máme to potvrzeno i z německé strany," řekla mluvčí ministerstva průmyslu Dagmar Plachá.

- více ZDE

Mluvčí německé vlády: Je to stanovisko kabinetu
Vyjádření německého ministerstva životního prostředí k jaderné elektrárně Temelín považuje mluvčí spolkové vlády Charima Reinhardtová rovněž za stanovisko kabinetu.

"Pokud jsem dobře informována, česká strana dokonce německou požádala, aby se vyjádřila. Nyní se tak stalo," konstatovala mluvčí. Další komentáře přitom odmítla.

Česká ministerstva se nevyjádřila
Česká ministerstva průmyslu a životního prostředí se ke zprávě agentury AP odmítla vyjádřit. Mluvčí obou úřadů uvedly, že zatím nemají oficiální zprávu, proto se nemají k čemu vyjadřovat.

"Pan ministr Grégr zatím žádnou zprávu nečetl a Německo stejně nevyzvalo naše ministerstvo, ale vládu," řekla mluvčí ministerstva průmyslu Anna Stárková.

Ministerstvo zahraničí zatím nedostalo žádné oficiální stanovisko německé vlády, v němž by spolkový kabinet žádal českou vládu, aby kvůli bezpečnostním rizikům ukončila provoz Jaderné elektrárny Temelín. O existenci tohoto dokumentu jako první informovala v pátek večer rozhlasová stanice BBC, aniž však uvedla zdroj svých informací.

Podle Českého rozhlasu se prohlášení německé spolkové vlády odvolává na jednání z Melku z loňského prosince. V něm se mimo jiné uvádí, že Německo uznává právo České republiky rozhodnout o využití jaderné energie. Fakt, že Temelín stojí 60 kilometrů od německých hranic, je však důvodem k obaváma a zvýšené pozornosti spolkové vlády. 

Nezávisle na všeobecném riziku využití jaderné energie Berlínu vadí nedostatky v konstrukci parovodu a funkci bezpečnostních předpisů. V prohlášení se podle rozhlasu dále praví, že Temelín nesplňuje německé předpisy ani mezinárodní standardy. V Německu by nedostal povolení k provozu. Nebyly dostatečně prozkoumány všechny mechanismy, všechna rizika a katafstrofické scénáře. Německá vláda proto naléhavě vyzývá vládu České republiky, aby přehodnotila své rozhodnutí spustit Temelín a elektrárnu zastavila.

ČEZ: Likvidace Temelína by stála 115 miliard

Pokud by Česká republika vyhověla výzvě sousedního Německa zastavit Jadernou elektrárnu Temelín, jejího majitele a provozovatele, a.s. ČEZ, by to přišlo na 114,7 miliardy korun. Vyplývá to z informací elektrárenské společnosti ČEZ.

V součtu jsou náklady na výstavbu, které do června dosáhly 91,7 miliardy. S pořízenými provozními zásobami by škoda přesáhla 103 miliard. Zbytek do uvedených 114,7 miliardy by si vyžádala likvidace elektrárny.

Zpráva ještě oficiální cestou nepřišla
"Cosi jako výzva skutečně existuje," řekl v neděli mluvčí ministerstva zahraničí Aleš Pospíšil. Dodal, že jeho úřadu se podařilo nestandardní cestou získat z Německa dokument, který skutečně vyzývá vládu Miloše Zemana, aby zastavil Temelín.

"Dokument není podepsaný, takže nevíme, zda se s ním německá vláda ztotožňuje," řekl Pospíšil. Podle některých zdrojů pochází výzva ze spolkového ministerstva životního prostředí.

Pospíšil uvedl, že se vláda bude zabývat německou výzvou až v případě, že přijde oficiální cestou.

Je-li to pravda, bude Česku ouvej
Pokud by se německý kabinet opravdu oficiálně přihlásil k protitemelínské výzvě, bylo by to podle ekologického vyjednavače s Evropskou unií Bedřicha Moldana závažné. "Mělo by to nesrovnatelně větší váhu než výzvy Rakouska," poznamenal Bedřich Moldan.

Zdroj z českého ministerstva zahraničí uvedl, že pokud by německý kabinet požadoval ukončení Temelína, bylo by to dost nešťastné vměšování do vnitřních záležitostí země. "Každý stát má nárok se suverénně rozhodnout, jak bude vyrábět elektřinu," řekl zdroj, který nechce být jmenován, neboť oficiální stanovisko německé vlády dosud nezná.

Ekologický vyjednavač s Bruselem Bedřich Moldan však upozornil, že Německo má v Evropské unii mnohem vlivnější postavení než Rakousko, které rovněž požaduje zastavení Temelína. Proto by případný apel spolkové vlády měl větší odezvu i v Evropském parlamentu.

"Jeho vliv roste," poznamenal Moldan. "I když je samozřejmě věcí každého státu, jestli si postaví jadernou elektrárnu, a německá vláda nemá žádnou legální možnost nám v tom zabránit. Ale morální tlak může být značný."

BBC: Temelín má trubky blízko sebe
Podle BBC německé úřady kritizují, že v Temelíně leží příliš vedle sebe - aniž by byly odděleny přepážkou - dva typy potrubí na vodu a páru, což nepovolují normy u nových elektráren v Německu.

Mluvčí Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Vratislav Fajman nedávno uvedl, že o tomto problému se ví dlouho. Společnost ČEZ ho technicky vyřešila tak, aby v případě roztržení potrubí nebylo poškozeno další zařízení. Toto řešení připouštějí americké normy.

Poslanci nemají informace o německém dokumentu k Temelínu
Stínový ministr zahraničí za ODS Jan Zahradil o německém dokumentu neví nic víc než to, co se objevilo v tisku. Proto je podle něj třeba počkat na to, zda z Německa něco přijde. "Považoval bych to za podivné, kdyby se to stalo," řekl. V souvislosti s odporem Rakouska vůči Temelínu poukázal na to, že na oficiální úrovni by pak na problém elektrárny upozorňovali už dva sousedé Česka.

Šéf poslanců KSČM Vojtěch Filip k údajnému německému dokumentu řekl: "Pokud to německá vláda připravuje, považuji to za neskutečně silný politický populismus." Za kauzou vidí německé vládní Zelené, kteří podle něj podporou některých kroků berlínské vlády ztratili body, potřebují získat voliče, a proto dělají protijadernou politiku na úkor jiných zemí.

Podle lidoveckého poslance Libora Ambrozeka se ukazuje, že nás začínají dohánět hříchy z minula, o nichž Česko se svými sousedy nemluvilo. Dodal, že Česko bude muset přesvědčit Evropskou unii, že Temelín je v pořádku.

Autoři: , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Historik: Metro mělo původně vést středem magistrály a jezdit přes mosty

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

ANO chce odložit korespondenční volbu na dobu po volbách v příštím roce

9. května 2024  5:15,  aktualizováno  10.5 1:15

Poslanci se přeli o zavedení korespondenční volby pro české občany v zahraničí. Sněmovnu ve čtvrtek...

ANALÝZA: Putin zase budí přízrak atomovek. Co tím sleduje právě teď

10. května 2024

Premium Kreml s výslovným odvoláním na nedávné komentáře západních vůdců týkající se války na Ukrajině...

Operace Vrbětice: divné náhody a záhady. Jakou roli hrál majitel firmy

10. května 2024

Premium Třetí díl seriálu MF DNES popisuje podivné jednání šéfa firmy Imex Group, Petra Bernatíka, která...

Zavřené školy, letiště i banky. Argentinu zasáhla generální stávka

9. května 2024  22:28

Odbory v Argentině organizují generální stávku. Protestují proti úsporným opatřením a dalším...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...