Nejvyšší soud vrátil kauzu Stiess na začátek

Kauza podezřelého lustračního osvědčení bývalého předsedy Fondu národního majetku Jana Stiesse nebere konce. Nejvyšší soud totiž vyhověl jeho dovolání a dosavadní rozsudky zrušil. Přikázal nové projednání kauzy. Stiess na vedení fondu rezignoval v únoru 2000.

"S dovoláním jsme uspěli," potvrdil Stiessův advokát Josef Monsport.

Soudy Stiesse už dříve potrestaly pokutou 150 tisíc korun za to, že při nástupu do funkce v roce 1998 předložil neověřenou kopii padělaného negativního lustračního osvědčení.

Stiess krátce po pravomocném rozsudku pokutu zaplatil.

"Peníze mu budou vráceny," řekla samosoudkyně Obvodního soudu Prahy 5 Věra Trojanová. Nové líčení hodlá naplánovat na listopad. K obsahu rozhodnutí Nejvyššího soudu se nechtěla vyjadřovat s tím, že je teprve bude rozesílat státnímu zástupci i obžalovanému.

Pražský odvolací soud Stiessovi v květnu zmírnil o 50 tisíc korun peněžitý trest 200 tisíc korun, který mu předtím vyměřil obvodní soud. Podle zrušeného rozsudku Stiess vědomě použil falešnou listinu jako pravou. Pokud by pokutu nezaplatil, měl jít na tři měsíce do vězení.

Kauza Stiess

Pokutu Stiessovi potvrdil i šestý verdikt

Stiess rezignoval, ale zůstává zaměstnancem FNM

Monsport byl od počátku přesvědčen o tom, že u brněnského soudu s dovoláním uspěje.

"Neověřená fotokopie lustračního osvědčení totiž není veřejnou listinou," prohlásil už dříve.

Podle něj to vyplývá z komentovaného znění trestního zákona. FNM navíc není subjektem, který podléhá lustračnímu zákonu, takže neexistuje povinnost předkládat mu tuto veřejnou listinu, uvedl. 

Obžaloba původně kladla Stiessovi za vinu i to, že osvědčení sám nebo za pomoci jiných padělal a v roce 1997 je předložil při nástupu na Vysokou školu ekonomickou. V této souvislosti soud už dříve pravomocně stíhání zastavil kvůli promlčení a s odvoláním na prezidentskou amnestii z roku 1998.

Předloni Stiesse obvodní soud zprostil i obžaloby z toho, že vědomě užil falešnou listinu jako pravou. Zdůvodnil to tím, že neověřená kopie není veřejnou listinou. Podle odvolacího soudu ale trestný čin páchá i ten, kdo předkládá kopii falešné listiny.

Čtvrtým a pátým rozsudkem obvodního soudu se anabáze vrátila k verdiktu z prosince 2000, kdy Stiess dostal pokutu 200 tisíc.

Stiess se ujal vedení FNM na podzim 1998. Média pak informovala o jeho údajné spolupráci se Státní bezpečností. Na funkci šéfa fondu rezignoval 4. února 2000 s odůvodněním, že jsou vůči němu vedeny masivní mediální útoky, které mu ztěžují řízení fondu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video