Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Řidiči s praxí do pěti let zavinili smrt 138 z loňských 583 obětí nehod

  15:30aktualizováno  15:30
Řidič s praxí do pěti let zaviní na českých silnicích pětinu nehod. Připadá na ně i téměř každý čtvrtý, který při haváriích v roce 2013 přišel o život. Tyto údaje jsou podle šéfa dopravní policie argumentem, proč usilovat o zavedení řidičáku na zkoušku.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Policie ČR

Statistiky dopravních nehod evidují za rok 2013 celkem 84 398 dopravních nehod, při nichž zahynulo 583 lidí,  2782 jich bylo těžce zraněno a 22 577 lehce. Škoda byla vyčíslena na téměř pět miliard korun. Tato statistika je v řadě ukazatelů, například u obětí nehod, nejpříznivější od roku 1961. (více o mrtvých na silnicích v loňském roce zde)

"Stále je to však znatelně horší, než je tomu ve vyspělých evropských státech," řekl šéf dopravní policie Tomáš Lerch. Policie proto hledá,  jak počty nehod a jejich následků  i nadále snižovat.

Jednou ze skupinou, na kterou se policie zaměří, jsou řidiči s praxí do pěti let. Ti loni zavinili 15 980 nehod, s 138 mrtvými, 695 těžce a 6088 lehce zraněnými. Oproti zkušenějším řidičům jsou to nesmírně vysoká čísla. Stačí už o pár let delší praxe a počet nehod prudce klesá. Řidiči s šesti až deseti lety praxe už zavinili jen 9720 nehod.

Policie chce na začínající řidiče působit  při prevenci, ale nejen to. "Údaje ze statistik jsou argumentem pro to, abychom co nejrychleji jednali se zástupci ministerstva dopravy o legislativních změnách," řekl Tomáš Lerch.

Ty se mají týkat autoškol, jejich výuky i výstupních testů. Neméně důležité jsou pro policii i takzvané řidičáky na zkoušku. O těch se mluví už několik let. Naposledy s nimi počítal například ministr dopravy Pavel Dobeš. (více o jeho návrhu zde)

Přibude aut s radary i přístroje na testování drog

Policie doufá, že bude nadále pokračovat trend snižování počtu obětí dopravních nehod. Některé věci však ovlivnit nemůže. Za loňskou úspěšnou statistikou byla mimo jiné dlouhá zima, kdy řidiči tolik nejezdili. Paradoxně pomohly i povodně, kdy byla také intenzita provozu na silnicích znatelně nižší.

Co ovlivnit může, je především kontrolní činnost. Náměstek pro vnější službu Tomáš Tuhý slíbil pokračování nejrůznějších dopravně - bezpečnostních akcích. Uvedl také, že k "flotile" rychlých passatů a nově i superbů (snímky policejních superbů najdete zde) přibudou další vozy.

Dopravní policisté dostanou i další techniku. Náměstek Tuhý zmínil speciálně přístroje na testování řidičů na drogy. V roce 2013 se zvýšil počet nehod zaviněných lidmi pod vlivem drog o 71 na 244 a zemřelo při nich 14 lidí, o pět více než v roce 2012.

V případě alkoholu se situace mírně zlepšila v případě počtu nehod. Podle Tomáše Lercha k tomu přispělo rozhodnutí, že řidiči musí dýchnout při každé kontrole. Bohužel však mrtvých při střetech způsobených opilými však loni přibylo o sedm, celkem jich bylo 52.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Fenomén Sobotka. Doma ve Vrchlabí ho do Senátu vybralo 90 procent voličů

Kandidát do Senátu za Trutnovsko Jan Sobotka (STAN) odevzdal svůj hlas ve...

Popularita vrchlabského starosty v jeho městě takřka nezná mezí. Potvrdily to senátní volby, v nichž Jan Sobotka ve...

Devět vražd během pěti dní. Nic podobného nepamatuju, říká policista

Policisté v zahrádkářské kolonii u Střížovic, kde byli nalezeni tři mrtví.

Ubodaný host v restauraci, tři mrtví v chatové oblasti a zavražděný pár v obytném přívěsu. To je jen část tragických...

Armáda spustila nový náborový web. Chce přijmout 2 000 profesionálů

Nová podoba rekrutačního webu české armády

Česká armáda spustila novou atraktivní internetovou prezentaci pro nábor nových profesionálů i zájemce o vstup do...

Najdete na iDNES.cz