Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vůli k obraně máme, peníze ne, vzkazují vrcholní politici armádě

  19:08aktualizováno  19:08
Před dvěma týdny, v den 15. výročí vstupu do NATO a během vrcholící krymské krize, podepsali předsedové šesti parlamentních stran dokument, v němž se přihlásili k investicím do obrany a potřebě vysvětlovat lidem smysluplnost armády. Když ale padl konkrétní návrh přidat peníze, politici vycouvali.

Minometný přepad. Čeští vojáci se připravují na novou misi v afghánském Vardaku. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Otázka armádních výdajů se v uplynulých dnech stala aktuální ze dvou důvodů: Česká republika si 12. března připomněla patnáctileté výročí členství v NATO a krize na Ukrajině přiměla politiky k výrokům o změnách bezpečnostního prostředí v Evropě.

Výdaje na obranu v rámci NATO

  • Česká republika dá letos na obranu 1,08 % HDP. Mezi zeměmi NATO je to podprůměr (19. místo z 27 členů, kteří mají armádu).
  • Nejvíce v poměru k HDP dávají na obranu USA (4,1 %) a Británie (2,4 %).
  • Alianční závazek dvou procent plní ještě Řecko a Estonsko, blízko této hranici jsou Francie, Turecko a Polsko.
  • Pro srovnání: Rusko vynakládá na obranu 4,4 procenta HDP.

Zdroj: NATO a SIPRI

Právě při zmíněném výročí podepsalo šest předsedů sněmovních stran Deklaraci o zajištění obrany ČR. Stojí v ní například to, že "záruky kolektivní obrany vyžadují stálé úsilí a investice".

Nebo že podepsaní vnímají jako nezbytnost "aktivní dialog s českou veřejností a snahu více seznámit občany s rolí a přínosem ozbrojených sil při zajišťování obrany a bezpečnosti ČR".

Portál iDNES.cz oslovil před týdnem klíčové představitele republiky, kteří mají slovo v tom, kolik peněz má Česko na obranu dávat (zatím je to 1,1 % HDP, výrazně pod průměrem zemí NATO a hluboko pod závazkem dvou procent).

Otázky na prezidenta, premiéra, ministry obrany a financí a náčelníka generálního štábu byly tyto: Doplňuje eskalace rusko-ukrajinské krize argumenty, proč by Česko mělo na obranu dávat více peněz? Pokládáte za přiměřenou hranici 2 %, k níž se Česko zavázalo a kterou neplní? A plánujete konkrétní kroky, jimiž hodláte přesvědčovat politické představitele k navýšení obranných výdajů?

Generál Pavel: Krymská krize je varováním

Jedinou obsáhlejší odpověď poskytl jediný voják mezi dotázanými - generál Petr Pavel. "Stručně - na první otázku ano, na druhou ne nezbytně," vyslovil se pro zvýšení obranných výdajů, ale ne nutně na dvouprocentní hranici.

"Krymská krize je nejen podle mého názoru varováním pro všechny, kdo podléhají názoru, že bezpečnostní rizika jsou nám vzdálená, případně, že samotné členství v EU a NATO je dostatečnou bezpečnostní zárukou. Představa dostatečné varovací doby před vznikem možného rizika přímo ohrožujícího bezpečnost České republiky je minulostí," uvedl generál pro iDNES.cz.

Náčelník gen. štábu Petr Pavel

"Představa dostatečné varovací doby před vznikem možného rizika přímo ohrožujícího bezpečnost České republiky je minulostí."

Minimem, které bychom pro vlastní obranu měli dělat, nazval plnohodnotné přispění ke kolektivní obraně v případě napadení členské země NATO a schopnost nasadit odpovídající síly a prostředky pro plnění úkolů na teritoriu ČR ve kterýkoliv okamžik.

Schopnost Česka dostát těmto závazkům ale podle generála Pavla slábne: "Současných 1,08 % HDP na tyto úkoly stačí pouze s omezeními a ta se rok od roku prohlubují. Dvě procenta za stávajících podmínek považuji za nerealistická, ale postupné zvyšování s cílem pokrytí výše zmíněných minimálních schopností je nezbytné, máme-li brát obranu země vážně a odpovědně," říká.

Generál Petr Pavel

Krátce řečeno - Česká republika ztrácí podle Pavla schopnost plnit mimo jiné  závazky, které má k NATO a za jejichž plnění očekává pomoc v případě krize.

V případě napadení členské země NATO se ČR zavazuje být připravena vyslat brigádní úkolové uskupení, které podle ministra obrany Martina Stropnického může mít až pět tisíc vojáků.

Možnosti generála Pavla, jak přesvědčovat politiky, jsou ale omezené. "Za obranu je ze zákona odpovědná vláda, zásadní opatření jsou projednávána parlamentem a bezpečnostní radou státu. Armáda je vykonavatelem politického zadání," připomněl náčelník generálního štábu.

"Vítám souhlas prezidenta republiky s mým návrhem na konání pravidelných schůzek s velením armády," doplnil Pavel. S prezidentem chce řešit hlavní aktivity armády i problémy při zajišťování obrany republiky. Právě získání podpory prezidenta Zemana, který svou roli pojímá výrazně aktivně a zdaleka nejen ceremoniálně, by armádě mohlo pomoci.

Hlavní jsou pracovní místa, odbyl Sobotka návrh přidat armádě

Co na to politici? Premiér Bohuslav Sobotka se k tématu vyjádřil na úterní tiskové konferenci v odpovědi na otázku, zda by armáda měla dostat příští rok alespoň 1,3 % HDP. "Vládní rozpočtová politika by měla mít priority, které se týkají posílení zaměstnanosti a hospodářského růstu," smetl ze stolu návrh poslance Ivana Gabala.

Dodal, že v minulosti nebyly peníze na ministerstvu obrany vynakládány efektivně, že se na dodávkách armádě málo podílí český průmysl a že je nebezpečí, že by peníze rychle nalité do armády byly vyplýtvány. "Musíme se zaměřit na podporu růstu zaměstnanosti, dopravní infrastruktury a teprve potom můžeme uvažovat o efektivních opatřeních v rámci ministerstva obrany," řekl. V protikladu k odmítnutí zvýšit vojenské výdaje však dodal, že by Česko mělo plnit své závazky v NATO.

Lakonicky reagoval ministr financí Andrej Babiš. "Pokud ministerstvo obrany prokáže letos a v příštím roce schopnost šetřit, je o navýšení možné hovořit v roce 2016," sdělil. Jeho hnutí se přitom před volbami hlásilo ke dvouprocentním výdajům na obranu. Na otázku iDNES.cz, jak velký má být obranný rozpočet, odpovědělo ANO v září jasně: "Budeme se striktně chovat podle našich závazků vůči NATO." (Viz odkaz v rámečku v tomto článku.)

Tento závazek ANO nicméně nelze spojovat s ministrem Martinem Stropnickým. Toho hnutí nominovalo na post ministra až po volbách, když hledalo člověka se zkušeností ve státní službě pro těžce zvládnutelný resort.

Proti zvýšení obranného rozpočtu se v posledních dnech vyslovili i ministři Richard Brabec (ANO, životní prostředí), Jiří Dienstbier (ČSSD, lidská práva) a Jan Mládek (ČSSD, průmysl a obchod).

Chcete se zeptat prezidenta? Tady máte předešlé vyjádření

Odpověď prezidenta Miloše Zemana se redakci získat nepodařilo, protože mluvčí Jiří Ovčáček odmítl hlavě státu dotazy předat. Místo toho uvedl, že za Zemanova premiérování šla na obranu dvě procenta HDP (což je pravda), přičemž podle prezidenta "není důležité procento, ale účinnost vynakládaných prostředků".

Toto Zemanovo stanovisko ale je veřejně známé. Redakce proto vysvětlila, že potřebu účelného vynakládání peněz nezpochybňuje, ale že celková výše výdajů (z nichž jen 12 % jde na investice, zbytek jsou provozní a mandatorní výdaje, např. platy vojáků) je jinou otázkou. Na opakovanou žádost o předložení dotazů mluvčí opět reagoval záporně. Nezodpovězena tak zůstala i otázka, zda bude prezident na politiky v otázce armády častěji apelovat.

Omezený manévrovací prostor. Stropnický musí nejdřív ušetřit

Kandidát na ministra obrany Martin Stropnický (23. ledna 2013)

Ministrovi obrany Martinu Stropnickému nezbývá, než zůstat v diskusi o zvýšení obranného rozpočtu realistou. Ví, že mu jeho stranický šéf a ministr financí v jedné osobě Andrej Babiš peníze jen tak nedá.

"Je dost obtížné požadovat - byť racionálně - rozpočtové navýšení, když státní správa pořád připomíná vanu, kam napouštíte horkou vodu, jen jste do ní zapomněl dát špunt," řekl v neděli v ČT.

"Nedovedu si skutečně představit, že bych šel za panem Babišem a řekl mu - já jsem v tomhle roce nic neušetřil, ale setsakra potřebuju tři miliardy navrch. Budu se snažit vykázat co největší racionální úsporu a potom mám šanci zkusit i třeba pro ten příští rok aspoň něco vyjednat," řekl v Otázkách Václava Moravce ministr, který zároveň ujistil, že se jeho lidé hledání úspor věnují.

Jeho slova však příliš nadějí nevzbudila v Alexandru Černém z KSČM, který s ním byl ve studiu. "Já v těch snahách panu ministrovi nesmírně fandím. Ale nepamatuji si jediného vašeho předchůdce, který by nezačal téměř totožně. Průměrná životnost ministra obrany je 1,3 roku, pan ministr bude rok dělat pořádek, pak nastartuje reformu, pak odejde z funkce (...) a ta reforma nikdy nedosáhne konce, protože další ministr zase pochopitelně rok bude dělat audit," obává se poslanec Černý.

A s ním patrně i tisíce vojáků, kteří politické proklamace o obraně, následované slovy o tom, že nejsou peníze, zažili už příliš častokrát.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Klaus mladší chce funkci v ODS, dere se do čela pražské organizace

Václav Klaus mladší při rozhovoru s Barborou Tachecí pro MF DNES (18. února

Václav Klaus mladší se po úspěchu ve volbách do Sněmovny pokusí získat svoji první velkou politickou funkci ve straně,...

Porucha ADHD se velmi podceňuje, příznaky jsou nonstop, varují experti

Kvasinková infekce může znepříjemnit život i mužům.

Problémy s udržením pozornosti, výkyvy nálad, vnitřní neklid a ukvapené rozhodování. Přestože hyperkinetická porucha...

OBRAZEM: Běžný den bývalého generálního tajemníka Milouše Jakeše

LIDÉ, O KTERÝCH SE MLUVÍ (série): Jiří Benák, iDNES.cz - Pětadevadesátiletý...

Milouš Jakeš ve svých 95 letech žije skromně jako každý jiný důchodce v Česku. Na rozdíl od svých vrstevníků ho ovšem...Najdete na iDNES.cz