Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zrušme do dvou let papírové recepty na léky, navrhuje koalice

  6:01
Recepty s klikyháky od lékaře budou do dvou let minulostí. Alespoň podle návrhu tří poslanců z koaličních stran. Navrhují, aby všechny recepty měly povinně podobu čárového kódu. Lékařská komora se však obává, že elektronické recepty spíš než pacientům pomůže nějaké firmě spřažené s politiky.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Tři poslanci z ODS, TOP 09 a LIDEM navrhují, aby lékaři museli od roku 2015 povinně předepisovat recepty v elektronické podobě. Na čtvrtečním jednání výboru pro zdravotnictví proto předložili pozměňovací návrh k právě projednávanému zákonu o léčivech.

"Systém je dobře technologicky nastaven, funguje centrální úložiště elektronických receptů a povinně jsou tyto recepty vydávány například na léky obsahující pseudoefedrin," vyjmenoval podmínky pro návrh předseda výboru a poslanec ODS Boris Šťastný, spoluautor návrhu.

Státní ústav pro kontrolu léčiv již avizoval, že je připraven od roku 2015 na povinné zavedení takzvané elektronické preskripce nebo-li předepisování léků. Právě přes SÚKL elektronické recepty tečou.

Co je e-recept

Elektronický recept má podobu čárového kódu, který si pacient odnese na papíře. V lékárně jej dokáží přečíst čtečkou. Ne všechny jsou jí ale vybaveny. Příznivci e-receptu slibovali, že například u hormonální antikoncepce by pacientkám mohli lékaři recept posílat prostřednictvím SMS. V praxi takový způsob ale rozšířen zatím není.

"Zatím není řečeno, v jaké podobě pacient informaci o elektronickém receptu získá. Jisté je jen to, že dostane kód, na základě kterého lékárník pozná, co má vydat, ale zda to bude kód čárový, číselný či jiný, musí teprve upravit následující právní předpisy," říká předkladatel návrhu, poslanec TOP 09 Jiří Skalický.

Lékaři: Často nejde o pacienta, ale o kšeft

Lékařům a lékárníkům se myšlenka nezamlouvá. "Jakákoliv elektronizace ve zdravotnictví musí být motivována vždy prospěchem pacienta a musí usnadňovat poskytování lékařské péče. Většina dosavadních návrhů, se kterými jsme konfrontováni, je ale vždy motivována nečím ziskem a prospěch pacienta je na posledním místě," řekl iDNES.cz šéf České lékařské komory Milan Kubek.

"Neumím si představit, jakou formu e-recept bude mít. Bude to SMS, kód tisknutý na papír nebo to bude vypadat jinak?," ptá se Kubek. Podle něj poslanci chtějí lékařům a lékárníkům uložit povinnost, která přesahuje jejich politický mandát. Další volby do Sněmovny se budou konat v roce 2014.

Lékaři také odmítají brát na sebe náklady spojené s vybavením ordinací. Podle statistik každá pátá ordinace v Česku není vybavena internetem. "My používáme nejrůznější software a já si neumím představit, že si třeba všichni kupujeme jen jeden program, aby byl kompatibilní se všemi ordinacemi, pojišťovnami a lékárnami," míní Kubek. Podle něj je tu pak riziko, že tendr vyhraje některá ze spřátelených firem a ve výsledku na všem vydělá ona, nikoliv pacienti.

Nevíme, do čeho jdeme, odmítají návrh lékárníci

Podle prezidenta lékárnické komory Lubomíra Chudoby jsou lékárny po technické stránce na e-recepty připraveny, k návrhu ale mají výhrady. "Jsme v situaci, kdy se do zákona navrhuje povinnost, ale vůbec tam není řečeno, k čemu to bude využito," citovala ČTK Chudobu. Stejně tak mu není jasné, jak přesně by systém měl fungovat a kolik by stál. Zatím stát investice spojená s recepty stála desítky milionů korun (více o tom, kolik e-recepty stojí a jak v praxi nefungují čtěte zde).

Se zaváděním elektronického předpisu mají lékárníci špatné zkušenosti, protože podle Chudoby museli opakovaně měnit softwarové programy, přizpůsobovat se různým rozhraním a ve výsledku z toho pak nic nebylo.

Odpor ovšem může mít i další důvody. Někteří lékaři v minulosti čelili podezření, že předepisují léčiva od výrobců, kteří je uplácí (více o úplatcích v ordinaci čtěte zde). Například exotickou dovolenou maskovanou za školení. Někteří nepoctiví lékárníci zase zmanipulují pacienta tak, aby si koupil něco, pro co ve skutečnosti nepřišli, ale z čeho mají lékárny nejvyšší profit (více o nekalých praktikách čtěte zde). Tyto praktiky by mohly e-recepty pozměnit, protože by do nich bylo více vidět.

Lákadlem je nakupování léků přes internet

Elektronický recept podle politiků zrychlí a zjednoduší předepisování a zabrání padělání předpisů. "Nyní něco takového není příliš obtížné, pokud budou mít recepty formu řady čísel, bude je těžké obejít," míní Skalický.

Výjimky z e-receptů

Poslanec Jiří Skalický iDNES.cz řekl, že z povinnosti vytvářet elektronický recept budou výjimky. Dostanou je například lékaři v lokalitách, ve kterých chybí pokrytí internetem.

Další vějičkou pro pacienty je to, že politici slibují možnost objednání léků přes internet. Nyní lze na webu koupit jen ty volně prodejné, e-recept by podle Šťastného umožnil rozšířit on-line nakupování i o předepisované léky.

Šťastný chce také prosadit takzvaný distanční prodej léků. Tedy postup, kdy by pacient na dálku kontaktoval svoji lékárnu, zaslal jí prostřednictvím internetu recept a lékárna by mu prášky, masti či kapky zaslala domů. Kurýr by pomohl třeba chronicky nemocným či pacientům, kteří mají problém s pohyblivostí.

Skalický ale soudí, že tyto cesty mají svá rizika. "Některá léčiva například musí být uchovávána v chladnu a přeprava by tyto podmínky nesměla porušit," doplňuje poslanec. "Prodej bude podroben přísné kontrole ústavu pro kontrolu léčiv," slibuje Šťastný.

V Česku už nyní funguje několik projektů elektronického zdravotnictví včetně elektronického receptu. Pokud se ale do něčeho pustili politici, většinou projekt krachl, i když do něj tekly miliony či miliardy korun. Příkladem může být elektronická zdravotní knížka IZIP. Stála dvě miliardy, skončila a Všeobecná zdravotní pojišťovna, která ji platila, si z neúspěšného projektu neodnesla téměř nic.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

VIDEO: Kdo nejlíp vříská? Soutěž v imitaci racků vyhrál malý chlapec

26. dubna 2024  20:36

Devítiletý Cooper Wallace z britského Chesterfieldu v neděli vyhrál čtvrté mistrovství Evropy v...

Ukrajinci se snaží před bojem utéct do Rumunska, v řece mnozí najdou smrt

26. dubna 2024  20:26

Tisíce Ukrajinců se od počátku ruské invaze pokusily překonat řeku Tisu na hranici s Rumunskem ve...

Mohly by hlídat tisíce dětí. Většině z dětských skupin ale stát nedá peníze

26. dubna 2024

Premium Míst pro děti ve školkách je zoufalý nedostatek. Státu se pro letošek přihlásilo 180 lidí z...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...