Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Boj pokračuje, El Comandante! Venezuela dala sbohem Chávezovi

  16:17aktualizováno  20:01
Venezuelané se rozloučili s prezidentem Hugem Chávezem, jenž v úterý zemřel po dvouletém boji s rakovinou. V Caracasu smutnily desítky zahraničních lídrů, třeba kubánský vůdce Raúl Castro nebo běloruský prezident Alexander Lukašenko. Chávezovy ostatky budou nabalzamovány a vystaveny v muzeu.

Jihoamerická ropná velmoc se převlékla do smutečního.  Obřad začal krátce po půl páté odpoledne našeho času, kdy se rozezněly struny symfonického orchestru Simona Bolívara. Hudebníci zahráli venezuelskou národní hymnu a zpěvem je doprovodilo několik ženských a mužských sborů.

Chávez zemřel

Pak se slova ujal viceprezident Nicolás Maduro, který je také horkým kandidátem  v nadcházejících prezidentských volbách. Na rakev zemřelého prezidenta položil repliku meče Símona Bolívara, bojovníka za latinskoamerickou nezávislost z 19. století, k jehož odkazu se Chávez hlásil.

Maduro také oznámil jména významných hostů, kteří na pohřeb přijeli. V průvodu nechyběla kupříkladu argentinská prezidentka Cristina Kirchnerová, ekvádorský prezident Rafael Correa, bolivijský lídr Evo Morales či kubánský vůdce Raúl Castro. Právě na komunistickém ostrově v Karibiku se osmapadesátiletý Chávez léčil, zhoubné onemocnění nad ním však nakonec zvítězilo.

S kontroverzním politikem, jehož někteří vnímali jako lidového hrdinu, zatímco jiní jako sebestředného autoritáře, který zplundroval Venezuelu, se přijeli rozloučit i státníci z větších dálek. Třeba z Íránu už ve čtvrtek dorazil prezident Mahmúd Ahmadínežád, který Cháveze označil za "mučedníka" a "revolučního bojovníka", z Běloruska přijel autoritářský prezident Alexander Lukašenko. Oba muži po dobu několika desítek vteřin drželi u Chávezovy rakve čestnou stráž. Lukašenka doprovodil jeho malý syn.  

Spojené státy americké - největší nepřítel zesnulého socialisty - vyslaly na pohřeb kongresmana Gregora Meekse a bývalého zákonodárce Williama Delahunta. A Španělsko, někdejší koloniální velmoc na jihoamerickém kontinentu, při rozloučení zastupuje korunní princ Filip, kníže asturský.

K rakvi, na níž byla položená venezuelská vlajka, přišla vzdát hold i "zlatá generace" neboli mladí nadějní sportovci, studenti a umělci mnohamilionové země v severní části Jižní Ameriky.

Na pohřbu zazněl i jazyk nepřátel

Při ceremoniálu kromě španělštiny zazněl i "jazyk nepřátel", angličtina. Po místních duchovních Mariovi Morontovi a Romerovi Valerovi se za Cháveze pomodlil i americký baptistický pastor Jesse Jackson. Černošský aktivista v boji za lidská práva z Jižní Karoliny v osmdesátých letech neúspěšně kandidoval na amerického prezidenta.

"Doufám, že se v blízké době zlepší vztahy mezi USA a Venezuelou. Odpustíme si, budeme se snažit o to, abychom pozdvihli toto území. Jsme sousedé, žijeme na jednom kontinentu, hrajeme společně baseball, společně bojujeme proti drogám," řekl Jackson, po němž se slova znovu chopil pohnutý Maduro.

Muž, kterého si Chávez před svou poslední prosincovou operací zvolil za nástupce, přednesl emotivní, zhruba dvacetiminutový projev. Dojemné momenty, kdy se mu v očích leskly slzy, střídaly chvíle frenetického vykřikování "ať žije Chávez" a "boj pokračuje". Na závěr sňal Bolívarův meč z rakve a předal ho Chávezově rodině. Obřad skončil po dvou hodinách.

Viceprezident se potřebuje zviditelnit

Záhy po oznámení Chávezovy smrti svět zaplavila vlna spekulací. Podle některých, kupříkladu těch, jež v pátek zveřejnil španělský list ABC, někdejší podplukovník zemřel na ostrově svobody a do Venezuely byl tajně převezen během úterý. Oficiálně byl Chávez ve své vlasti už skoro tři týdny. Pravda ale je, že od poloviny prosince ho kromě několika vládních vyvolenců nikdo neviděl.

Fotogalerie

Zato teď si ho bude moci prohlédnout takřka každý. Vláda rozhodla, že nechá tělo El Comandanta nabalzamovat. Nejméně celý příští týden bude vystaveno ve vojenském muzeu, které ponese nové jméno Muzeum revoluce. Právě v prostorách muzejní budovy se Chávez v roce 1992 vzdal po nepovedeném puči.

"Bude nabalzamovaný jako Lenin nebo Mao Ce-tung," vysvětlil lidu Nicolás Maduro, který se v pátek ujme osiřelého úřadu po zemřelém Chávezovi. Zemi povede až do voleb, které se musí uskutečnit do třiceti dnů po smrti prezidenta.

Podle ústavy by vládu měl převzít předseda parlamentu, ale chávisté potřebují, aby Maduro byl co nejvíc vidět. Mohlo by se totiž stát, že nástupce Cháveze ve volbách porazí poměrně silný kandidát opozice, guvernér státu Miranda Henrique Capriles Radonski.

Caracas, Venezuela

Caracas, Venezuela

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Unijní právo už nebude nadřazeno britským zákonům, odsouhlasili poslanci

Ilustrační snímek

Poslanci Dolní sněmovny britského parlamentu ve středu v souvislosti s chystaným odchodem z Evropské unie odsouhlasili...

V Kazachstánu vzplál za jízdy autobus Ikarus, zahynulo 52 lidí

V Kazachstánu vzplál za jízdy autobus Ikarus

Dvaapadesát lidí zahynulo v hořícím autobusu na západě Kazachstánu. Z hořícího vozu se zachránilo jen pět lidí. Všichni...

Jsme p*del světa, přijeďte se podívat, láká Zambie na Trumpova slova

Přehradní nádrž Kariba, která se nachází v Zambii na řece Zambezi.

Prostořeký prezident USA Donald Trump si nedávno opět nedal pozor a označil africké a další chudé státy za „p*dele...

Najdete na iDNES.cz