Na ostravské jednokolejce se tramvaje srazily už v roce 1969

  13:18aktualizováno  15:22
Ostravský Dopravní podnik doposud mlčel o nehodě tramvají, která se na jednokolejce stala před téměř čtyřiceti lety. Tehdy bylo zraněno dvacet lidí, z toho tři těžce. Řidička, která srážku zavinila, byla odsouzena a strávila dva roky ve vězení.

Tramvaje se na jednokolejce srazily už v roce 1969 | foto: Archiv města Ostravy / Repro MF DNES

Představitelé ostravského Dopravního podniku dokonce tvrdili, že se na jednokolejce doposud žádná nehoda nestala. Příběh popsala až švagrová tehdy osmadvacetileté řidičky tramvaje, která nehodu způsobila a která už nežije.

"Když jsem to slyšela, hodně jsem se rozzlobila. Není to pravda a já jsem svědek," řekla Petrovská dnes ČTK s tím, že to byl hlavní důvod, proč se ozvala a událost připomněla.

"Snažíme se zjistit od historiků a pamětníků, zda k podobným incidentům v minulosti došlo," řekl dnes ČTK František Kořínek, který je pověřen vedením společnosti.

Dodal, že v té době byly všechny tratě mimo centrum Ostravy jednokolejné a nehoda se pravděpodobně stala na dnes už neexistujícím úseku tratě linky číslo 5.

Tragická nehoda se na jednokolejce stala i letos 11. dubna. Mladý řidič Petr Hroch vjel se soupravou na trať, aniž počkal na křižování s protijedoucí tramvají. Při následném střetu zemřeli tři lidé. Policie řidiče obvinila z obecného ohrožení. - čtěte Tramvaják poprvé promluvil

Opakuje se stejná chyba řidičů
Řidička tramvaje před 39 lety udělala stejnou chybu jako Hroch. Nepočkala na křižování s protijedoucí tramvají. Vyjela na jednokolejku a když druhý stroj spatřila, už nestihla zabrzdit.

"Zase se najde jeden viník. Už dávno se mělo něco udělat, vymyslet - signalizace a další věci," řekla Petrovská Českému rozhlasu Ostrava, který jako první v archivu spis k nehodě vypátral.

Tramvaje se na jednokolejce srazily už v roce 1969

Na nehodu své švagrové nyní s manželem Petrovská vzpomíná často. "Utrpěla otevřenou zlomeninu kotníku. Dlouho byla v nemocnici a vyšetřování se taky táhlo. Pamatuji si, že na Silvestra v roce 1973 k nám přišla s tím, že má nastoupit do výkonu trestu. Prosila manžela, aby to oznámil tchyni. Neměla sílu udělat to sama," uvedla Petrovská.

Podle prvního rozsudku řidička do vězení přitom neměla jít. Soud jí udělil podmíněný trest. "Vznikla ale velká škoda na socialistickém majetku. Bylo to 120 tisíc korun. Proto jí trest po odvolání zpřísnili," řekla.

Dodala, že švagrová v opavské věznici dva roky nestrávila. "Zachránila ji amnestie. Myslím, že ji udělil prezident Ludvík Svoboda k výročí Vítězného února," vysvětlila Petrovská.

Po návratu domů už řidička u Dopravního podniku nepracovala. Našla si místo dispečerky u záchranné služby. Nehoda, soud a vězení poznamenaly její život a vztahy k rodině. S matkou se údajně už nikdy nesmířila.

"Když jsem viděla toho pána Hrocha, bylo mi ho líto. Taky jeho rodiny. Mladý kluk, který mohl žít normální život," řekla.

Pozastavuje se nad tím, že čtyři desítky let staré neštěstí nikoho nepřimělo k tomu, aby jednokolejnou trať lépe proti selhání lidského faktoru zajistil. Diví se i tomu, že to Dopravní podnik neudělal ani loni, kdy proti sobě kvůli chybě řidiče tramvaje vyjely dvakrát. Naštěstí se ale nesrazily. "Zaměstnavatel má přece povinnost chránit své zaměstnance a taky cestující," zakončila Petrovská.

Postup Dopravního podniku nyní zkoumá Drážní inspekce. Podle ní dopravce pochybil, když loňské události neřešil, a do konce týdne zahájí správní řízení. V něm může udělit až desetimilionovou pokutu.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nebránil se, jen slabě dýchal, popisují svědci smrtelné napadení v autobusu

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Brutální a zbytečné, tak během hlavního líčení v jednací síni Městského soudu v Praze popsali svědci březnové napadení...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Šest stran vyzvalo Babiše k demisi, budou hlasovat pro nedůvěru vládě

Ilustrační snímek

Kvůli bobtnajícímu skandálu kolem Čapího hnízda šestice opozičních stran - ODS, Piráti, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Další z rubriky

Únos premiérova syna je dosti divoká konspirace, prohlásil prezident

Prezident Zeman nežádá premiéra Babiše o vysvětlení

Prezident Miloš Zeman považuje údajný únos syna premiéra Andreje Babiše na Krym za „dosti divokou konspiraci“. Vládu...

Poslanci odložili elektronickou neschopenku na rok 2020

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová na tiskové konferenci po...

Elektronickou neschopenku, jako projekt prokazování pracovní neschopnosti kvůli nemoci, odložili poslanci na rok 2020....

Novým šéfem Senátu je Jaroslav Kubera, porazil Václava Hampla

Jaroslav Kubera z ODS se stal novým předsedou Senátu na ustavující schůzi horní...

Novým předsedou Senátu byl zvolen Jaroslav Kubera z ODS. Ve finále tajné volby porazil Václava Hampla nominovaného za...

Najdete na iDNES.cz